"Vsi naši konkurenti imajo bistveni višji letni dohodek in so kapitalsko močnejši," je na današnjem pogovoru z novinarji priznal predsednik uprave kranjskega proizvajalca števcev Janko Šteharnik. Poudaril je, da Iskraemeco, ki bo iz tekočega poslovanja znova ustvaril ogromno izgubo, potrebuje veliko kapitala za preživetje.
Mehanski števci odmirajo
Po dosedanjih ocenah bo Iskraemeco letošnje burno leto zaključil s štirimi milijardami tolarjev izgube, ki večinoma izhaja iz terjatev do povezanih podjetij in iz poslovanja. Kot je poudaril Šteharnik, je največji problem težavna situacija na trgu. "Stari proizvodi, to so mehanski števci, odmirajo, tisto, kar upamo, da bo zaživelo, pa še ni," je pojasnil. Trg tako še ne ponuja možnosti, da bi Iskraemeco saniral izgubo, zato mora podjetje z internimi ukrepi samo priti do stopnje, da bo poslovanje pozitivno.
Do konca leta naj bi odpustili 120 ljudi
Interne ukrepe Iskraemeco izvaja že več kot leto dni. Sedaj je v družbi zaposlenih 1560 ljudi, po načrtu finančne reorganizacije pa naj bi jih bilo ob koncu tega leta 120 manj. Ker ima Iskraemeco dovolj naročil za delo, te številke zmanjšanja delavcev do konca leta ne bodo v celoti dosegli. Tako bo okrog 20 ali 30 delavcev, ki naj bi odšli iz Iskraemeca, do leta 2007 še ostalo v družbi, vendar jo bodo morali kasneje verjetno vseeno zapustiti.
Inovativno podjetje čaka pokop
Težave na trgu imajo tudi ostali svetovni proizvajalci števcev. Vendar imajo ta podjetja veliko večje finančno zaledje. "Iskraemeco je eno najbolj inovativnih podjetij na svetu, ampak to zanj lahko pomeni tudi pokop," je poudaril Šteharnik in pojasnil učinke, ki jih ima lahko ima obsežno vlaganje v razvoj ob sočasnem negativnem poslovanju.
Iskraemeco ima od 70 do 80 odstotkov razvite zelo inovativne sisteme merjenja, vendar nima dovolj sredstev, da bi te nove produkte dokončno razvil in jih trgu ponudil. "Ti produkti bi na trgu povzročili pravo revolucijo, vendar je mi sami ne moremo več povzročiti," je povedal Šteharnik in dodal, da je najbolj nujno razviti gsm modem, ki bi temeljil na Iskraemecovi bazi in ne na bazi npr. Siemensa, saj bi bil to prevelik strošek.
Potrebujejo dodatni kapital
Iskraemeco bo za dokončanje produktov potreboval veliko sredstev, ki jih bodisi lahko zagotovijo sedanji lastniki, bodisi nov strateški partner oziroma novi lastniki. "Država verjetno v to podjetje ne bo več finančno vlagala," je ocenil Šteharnik. Ob Slovenski odškodninski družbi in Kapitalski družbi pa je večji lastnik tudi družba pooblaščenka, ki jo sestavljajo zaposleni v družbi, ki prav tako verjetno nimajo sredstev za vlaganja v Iskraemeco.
Tako bi Iskraemeco prihodnje leto potreboval novega lastnika, ki bi zagotovil dodatni kapital. 2,75 milijarde tolarjev, kolikor sta z letošnjo dokapitalizacijo zagotovila paradržavna sklada, bo namenjenih za odpravnine in razvoj podjetje ter je bistveno premalo za delovanje podjetja, ki ustvarja izgubo in mora prihodnje leto tudi začeti z odplačevanjem 16 milijard tolarjev dolga iz prisilne poravnave.
"Potrebovali bi večkratnik tega kapitala, ki sta ga sedaj dala lastnika podjetja," je povedal Šteharnik in pojasnil, da potrjena prisilna poravnava ni imela nobenega finančnega učinka, je pa dala pozitivno informacijo kupcem in dobaviteljem. Da bi Iskraemeco bil svetovni igralec, pa bi potreboval več kot 50 milijonov evrov dodatnega kapitala, je ocenil prvi mož družbe.
Iščejo primernega lastnika
Vodstvo Iskraemeca pa sicer že od marca išče primernega lastnika, ki bi prevzel del proizvodnje sestavnih delov v Kranju. Med najresnejšimi interesenti je zaenkrat idrijska Hidria, ki je sprva sicer želela proizvodnjo preseliti, sedaj pa je pristala na to, da bi proizvodnja z obstoječimi delavci, ki jih je 120, ostala v Kranju.
"Iskraemeco je sicer zelo priznano in perspektivno podjetje in prepričan sem, da bo preživelo," je še poudaril Šteharnik.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.