Danes so zaradi ruskega zmanjšanja prenosa plina prek ukrajinskih plinovodov brez plina oziroma z omejenimi dobavami ostale Slovenija, Avstrija, Nemčija, Češka, Slovaška, Poljska, Madžarska, Hrvaška, Srbija, BiH, Makedonija, Bolgarija, Grčija in Turčija.
EU poziva Rusijo
EU je Rusijo pozvala, naj takoj ponovno odpre pipe plinovodov in ponovno začne z dobavo plina za Evropo. ''Brez predhodnega opozorila in v nasprotju z zagotovitvami, ki sta jih EU dali tako ruska kot ukrajinska stran, je bila dobava plina nekaterim članicam Unije prekinjena oziroma občutno zmanjšana,'' so iz EU zapisali v izjavi za medije, zato so obe strani pozvali k takojšnjim pogajanjem. Za enako rešitev se je zavzel tudi nemški gospodarski minister Michael Glos.
A ukrajinski predsednik Viktor Juščenko je v sporočilu šefom držav in vlad EU sedemindvajseterico posvaril, da bi Rusija utegnila popolnoma prekiniti dobavo plina v Evropo skozi Ukrajino.
"Rusija namerava bodisi močno zmanjšati bodisi povsem ustaviti tranzit plina. Po mojem prepričanju vas moram nujno obvestiti, da je Gazprom zgodaj zjutraj 6. januarja močno zmanjšal dobavo plina Ukrajini za nadaljnji prenos evropskim odjemalcem," je v sporočilu voditeljem EU zapisal ukrajinski predsednik.
V ruskem plinskem koncernu Gazprom so sicer pojasnili, da je Ukrajina ponoči zaprla tri od štirih plinovodov, prek katerih se ruski plin pretaka v Evropo. Zaradi tega se je dobava ruskega plina v EU danes zjutraj zmanjšala za dve tretjini. Evropa iz Rusije dobi četrtino svojega plina, od tega 80 odstotkov prek Ukrajine.
V ukrajinskem državnem plinskem podjetju Naftogaz pa krivdo valijo na Gazprom, češ da je on zmanjšal tranzit plina. Zaradi zmanjšanih količin plina iz Rusije so trije od štirih plinovodov ostali brez plina.
Plinska kriza napada Evropo
V izjemno težki situaciji se je znašla Bosna in Hercegovina, ki plin dobiva izključno iz Rusije in tako nima alternativnih virov, prav tako nima rezerv. Najhuje je v Sarajevu, kjer se je pojavil dodaten problem, saj zaloge nafte, ki jih imajo tamkajšnje toplarne, lahko trajajo le tri do sedem dni. Za domove, ki niso povezani s toplarnami, pristojni niso ponudili nobene alternative.
Vodja podjetja BH gas Almir Bećarević je dejal, da bi lahko celotna situacija vodila v humanitarno katastrofo. Občinske vodje mesta Sarajevo so sklicale nujni sestanek, na katerem sodeluje tudi federalni premier Nedžad Branković.
Tudi Srbi imajo težave. Vodja podjetja Srbijagas Dušan Bajatović je popoldne dejal, da bodo njihove zaloge plina zdržale le še nekaj ur. Do srede zjutraj pričakujejo, da bo Srbija ostala brez oskrbe s plinom.
Poljski zunanji minister Radoslaw Sikorski je zaradi plinske krize Evropsko komisijo danes pozval, naj poskrbi, da bo imela Evropska unija ustrezna orodja za učinkovit odgovor na energetske krize, kot je trenutna. "Evropska komisija bi morala pripraviti katalog kratko- in dolgoročnih ukrepov. EU bi morala biti pripravljena na učinkovit odziv, če se bo plinska kriza nadaljevala," je poudaril.
Dobava plina v Romuniji se je zmanjšala za 75 odstotkov. Direktor podjetja Transgaz Ioan Rusu je povedal. ''To zimo lahko preživimo brez problemov,'' in dodal, da so že sprejeli določene ukrepe, da bi zagotovili dobavo plina vsem romunskim uporabnikom. Romunija ima sicer zaloge zemeljskega plina za okoli 2,2 milijardi kubičnih metrov, država pa trenutno iz tega sklada porabi okoli 26 milijonov kubičnih metrov na dan.
Kriza tudi na Madžarskem in v Bolgariji
Po tem ko je dobava plina iz Rusije v Madžarsko postopoma padala, pa se je popoldne popolnoma ustavila. Madžarska vlada je napovedala, da bo nekatere tovarne prosila, da uporabijo alternativne vire goriva.
Tudi Bolgarija je sporočila, da je dobava ruskega zemeljskega plina preko Ukrajine dosegla kritično raven, zato so že pripravili nujne ukrepe, da bi nadomestili manjko. ''Dobava se je močno zmanjšala,'' je povedala tiskovna predstavnica bolgarskega giganta Bulgargaz.
Iran ponudil pomoč Turčiji
Turški minister za energijo Hilmi Guler je sporočil, da je dobava ruskega plina iz zahodnih plinovodov, ki potekajo preko Ukrajine, popolnoma prekinjena. Dodal je, da je Turčija zato povečala uporabo plina preko Blue-Stream plinovoda, ki poteka pod Črnim morjem, s prejšnjih 40 milijonov kubičnih metrov na dan na 48 milijonov, uporablja pa tudi utekočinjen zemeljski plin in svoje zaloge zemeljskega plina.
Guler je še povedal, da je dobava okoli 18 milijonov kubičnih metrov plina iz Irana neprizadeta. Vir iz iranske ambasade v Ankari pa je danes sporočil, da bi Iran lahko povečal svojo dobavo zemeljskega plina Turčiji. Iran dobavi Turčiji namreč okoli tretjino vsega plina.
Na Hrvaškem 15 odstotkov dogovorjene količine ruskega plina
Potem ko je Hrvaška zgodaj zjutraj ostala brez ruskega plina, so iz nacionalnega operaterja plinskega distribucijskega sistema, podjetja Plinacro, sporočili, da je po 8. uri na Hrvaško prišlo 15 odstotkov dogovorjene količine plina iz Rusije. Gre za približno 30.000 kubičnih metrov plina na uro.
Medtem je ministrstvo za gospodarstvo uveljavilo začasne ukrepe zmanjšane oskrbe s plinom za posamezne kategorije potrošnikov. Zmanjšali so dobavo plina velikim industrijskim uporabnikom, kot je Hrvaško elektrogospodarstvo (Hep), na 12.000 kubičnih metrov plina na uro.
Ostali kupci plina, ki so neposredno priključeni na transportni plinski sistem, bodo dobili dovolj plina za ohranjanje tehničnih potreb obratovanja. Iz Hepa so sporočili, da so namesto plina začeli uporabljati kurilno olje.
Makedonija ima malo zalog
Izvršni direktor makedonske plinske družbe je povedal, da ima država zalogo plina le za nekaj dni. O težavah pa poročajo tudi druge države, ki se nahajajo bolj na severu in uporabljajo druge plinovode, ki potekajo po Ukrajini. Večina večjih evropskih držav je sporočila, da imajo zaradi milih zim v skladiščih velike količine plina, prav tako pa imajo tudi dostop do drugih virov, kot sta Norveška in Alžirija.
Na Slovaškem izredne razmere
Slovaški minister za ekonomijo Lubomir Jahnatek je sporočil, da bo Slovaška zaradi pomanjkanja dobave plina, ta se je zmanjšala za kar 70 odstotkov, razglasila izredno stanje, vendar je zatrdil, da uporabniki ne bodo prikrajšani. ''Med izrednimi razmerami bodo gospodinjstva zemeljski plin prejemala neomejeno, ostali uporabniki pa morajo biti pripravljeni na možne omejitve,'' so sporočili iz slovaškega dobavitelja plina SPP.
Italijanski viri pa poročajo, da lahko Gazprom Italiji zagotovi le sedem milijonov kubičnih metrov ozirom manj kot 20 odstotkov pričakovane dobave. Italijanski gospodarski minister je že prej povedal, da namerava Rim povečati dobavo plina od drugih alternativnih dobaviteljev.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.