Novela zakona o trošarinah, ki jo je pred dnevi sprejel Državni zbor in prinaša zvišanje trošarin za električno energijo in zemeljski plin z letošnjim 1. avgustom, za marsikatero podjetje pomeni hudo finančno obremenitev.
Tako je vodstvo podjetja Lesna TIP, ki proizvaja iverne plošče, zaskrbljeno, kako bodo preživeli ob dodatnih stroških. Menijo, da omenjena odločitev DZ zmanjšuje konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Kako? Razložili so na svojem primeru: "Ker smo kapitalno intenzivna proizvodnja z zelo visokimi materialnimi stroški in stroški energije, ki predstavljajo kar 15 odstotkov vseh direktnih stroškov, se bodo stroški za energijo dodatno povečali, kar bo povzročilo našo nekonkurenčnost.“
Vse to pa je prišlo v času, ko je na trgu zaradi gospodarske krize še kar nekaj neugodnih pogojev. Tako so v podjetju še dodatno onemogočeni, pravijo. Njihovo podjetje je namreč velik porabnik tako električne energije kot tudi zemeljskega plina. Njihovi stroški se bodo tako povečali za približno 500.000 evrov letno. "Dodatnega dviga stroškov energije zaradi trošarin v našem podjetju ne bomo sposobni prenesti na cene končnih izdelkov. Brez razumevanja države, da tovrstne dodatne obremenitve povzročajo še večjo konkurenčno nesposobnost podjetij in jih ogrožajo, te krize v gospodarstvu ne bomo mogli premostiti,“ zaskrbljeno dodajajo.
Spomnimo
Zakon določa zvišanje trošarin za električno energijo in zemeljski plin z letošnjim 1. avgustom, a gre le za ukrep začasne narave, saj bo veljal le do konca leta 2011.
Trošarina za elektriko se bo zvišala v dveh korakih: potem ko se bo 1. avgusta z zdajšnjega enega evra zvišala na 6,05 evra za megavatno uro, se bo s 1. novembrom še dodatno na 12,10 evra. Trošarina za zemeljski plin za ogrevanje in za pogonski namen pa se bo s 1. avgustom zvišala z 0,63 centa, na 3,63 centa za kubični meter.
Vlada si letos od zvišanja trošarin obeta dodatnih 39 milijonov evrov prihodkov, v letu 2011 pa 157 milijonov evrov.
V poslanskih skupinah opozicije so zvišanju trošarin nasprotovali. Zakon bo najbolj udaril po gospodarskih subjektih, je opozoril Marjan Bezjak (SDS) ter menil, da gre za pregrob ukrep. "Vem, da manjka denarja v državni blagajni, ampak polnite jo s pametnimi potezami. Dejansko s trošarinami na alkohol, na cigarete in na takšne stvari, nikakor pa ne na energente," je pozval vlado.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.