Minister Zdravko Počivalšek je danes, potem ko si je ogledal skladišče Zavoda RS za blagovne rezerve, potrdil, da ministrstvo pripravlja ukrepe za vsa podjetja, tako za mala, srednja in velika, rešitev iščejo tudi za samostojne podjetnike. "Samozaposlenim želimo pomagati enako kot ostalim. Govorimo o interventnem zakonu, kjer naj bi refundirali 40 odstotkov plač," je pojasnil.
Omenil pa je tudi možnost ukrepa, s katerim bi vsemu gospodarstvu vsaj za šest mesecev zamaknili bančne obveznosti. Treba je narediti vse za ohranitev delovnih mest in za zagotovitev likvidnosti podjetij, je pojasnil.
Da pripravljajo rešitve, s katerimi se bodo za podjetja in podjetnike ublažile finančne posledice epidemije novega koronavirusa, so navedli tudi na Ministrstvu za finance. Z rešitvami za podjetja in podjetnike se bodo podaljšali roki za predložitev obrazcev in druge dokumentacije državnim organom, kot sta finančna uprava in Ajpes. Kot ukrep napovedujejo tudi odlog plačila določenih finančnih obveznosti. Ukrepi se bodo nanašali tako na finančni kot na administrativni vidik poslovanja podjetij in podjetnikov, so sporočili z ministrstva.
Vsi ukrepi za preprečevanje in lajšanje posledic epidemije bodo začeli veljati pravočasno, so zagotovili na finančnem ministrstvu in pri tem zagotovili, da je v tem trenutku prva prioriteta porabe javnega denarja reševanje človeških življenj in zagotavljanje zdravljenja vseh obolelih.
Spomnili so, da je vlada v soboto zaradi izrednih razmer začasno zadržala sredstva in jih preusmerila v proračunsko rezervo. Ta denar je namenjen in se bo porabil za zdravljenje ljudi ter za aktivnosti, ki bodo omejile širjenje epidemije novega koronavirusa in pozneje odpravile njene posledice.
Minister Počivalšek je medtem ocenil, da se delo v podjetjih, kjer ga lahko zagotovijo na varen način, mora odvijati naprej. "Verjamem, da je naše gospodarstvo v stanju zadeve organizirati na ta način. Imamo precej zelo uspešnih primerov v praksi, ko so zagotovili proizvodnjo na način, da ni stika med delavci in se okužbe ne morejo širiti," je dejal.
Zagotovil je tudi, da delajo vse, da ne bi v Sloveniji prihajalo do kilometrskih zastojev tovornih vozil. Kot je poudaril, pa tu ni časa za meddržavne sporazume, pač pa za hitro komunikacijo odgovornih ministrov z ministri sosednjih držav. "Si pa ne moremo privoščiti, da bi mi postali žep za ta tovorna vozila. Zato je stvari treba doreči ne le s sosednjimi državami, ampak tudi z državami, ki so bolj oddaljene. Tako lahko zagotovimo, da tovornjaki lahko vstopajo v Slovenijo, jo organizirano prečkajo in tudi zapustijo. Tu ni prostora za neusklajene akcije," je povedal in pojasnil, da je danes na to temo že govoril s hrvaškim gospodarskim ministrom Darkom Horvatom.
Počivalšek je komentiral tudi napovedi Nemčije o morebitnem zaprtju meja s sosednjimi državami. Pojasnil je, da zaprtja mej ali govora o ustavitvi proizvodnje v Nemčiji v tem trenutku še ni. Takšen ukrep bi gotovo imel neposredne posledice na naše delovanje, vendarle pa minister verjame, da se to ne bo odvilo v tej smeri.
Podrobneje je pojasnil tudi navodilo o zaprtju nenujnih trgovin. Izjeme tako veljajo za živilske trgovine, za trgovine s kmetijskimi produkti in za ostale prodajalne, ki so nujno potrebne za delovanje države, prav tako trgovine za grosistično oskrbo z gradbenim materialom. "Zaprte so trgovine, kjer prihaja do menjave kupec - prodajalec, ne pa grosistična oskrba na terenu," je poudaril.
Minister verjame, da pri tej odredbi ne bo treba intervenirati z inšpekcijo, saj je prepričan, da smo "vsi dovolj odgovorni in da uredbo jemljemo resno".
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.