Prisilna upravitelja nista odobrila izplačila odpravnin in odškodnin 45 nekdanjim zaposlenim v Merkurju in 74 nekdanjim zaposlenim Mersteelu. Delavci so se zato za pojasnila obrnili na upravo, kjer so jim zagotovili, da iščejo možnosti, da bi jim sredstva, ki jih imajo za njih že rezervirana, izplačali. Kot so sporočili iz Merkurja, gre za zneske od nekaj deset do nekaj tisoč evrov na osebo.
Iz Merkurja so po današnjem sestanku z delavci sporočili, da takšne odločitve prisilnih upraviteljev niso pričakovali, saj so te obveznosti zapisali tudi v načrt finančnega prestrukturiranja obeh družb. Pravijo, da so sredstva potrebna za izplačilo že rezervirali in tudi poknjižili v predvidene finančne izdatke podjetij do konca leta 2010.
Kot še pravijo, so bile te terjatve predvidene kot prednostne, kar so pregledali in ocenili tudi revizorji, cenilec in odvetniška pisarna. Pravijo tudi, da do sedaj pridobljena pravna mnenja kažejo, da je razporeditev teh terjatev med prednostne upravičena, zato verjamejo, da jih bodo delavci dobili v celoti.
Delavci so bili po sestanku razočarani. Predstavnik bivših delavcev Maksimiljan Kalan pa je dejal, da jim je sestanek vendarle vliv nekaj upanja, saj se je vodstvo zavezalo, da se bo potrudilo poiskati rešitev. "Prišli smo pozvati upravo Merkurja in Mersteela, da z izpolnitvijo pogodbenih obveznosti dokažejo kredibilnost in verodostojnost ter jasno sporočijo vsem ostalim partnerjem, da so vredni zaupanja in je poslovanje z njimi še mogoče," je poudaril.
"Da bomo rešili ta problem, bomo morali vložiti precej napora," pa je priznal predsednik uprave Merkurja Blaž Pesjak. Pojasnil je, da je problematična razlaga enega člena zakona o finančnem poslovanju, postopkih insolventnosti in prisilnem prenehanju. Zagotovil je, da se tako uprava kot zaposleni in tudi prisilna upraviteljica Mersteela Katarina Benedik, ki je bila prisotna na današnjem sestanku, strinjajo, da ni napisan v prid prisilne poravnave.
V zakonu sicer piše, da se terjatve odpuščenih delavcev pred začetkom postopka prisilne poravnave obravnavajo neprednostno kot navadne terjatve. To bi pomenilo, da bi delavci prejeli le 60 odstotkov obljubljenega zneska v več letih.
Potem ko je sodišče potrdilo prisilno poravnavo za Merkur in Mersteel, o izplačilih odločata prisilna upravitelja Ladislav Hafner in Katarina Benedik. Vsi, ki jim je Merkur dolgoval pred začetkom prisilne poravnave, pa lahko svoje terjatve prijavijo sodišču.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.