Elon Musk se je iz enega najbolj občudovanih podjetnikov v pol leta prelevil v enega najbolj zasovraženih. Zdaj je največji kriptovplivnež, ki je privržence bitcoina z nekaj tviti v nekaj tednih popeljal od raja do pekla.
"Na začetku februarja, spomnite se, je podjetje Tesla kupilo za poldrugo milijardo bitcoinov. Z vidika dobička so s tem poslom zaslužili več kot s prodajo svojih avtomobilov v celem letu," je dejal Dan Ives, direktor Wedbush Securities.
Po presenetljivih tvitih o nakupu kriptovalut in naznanilu, da lahko tudi njihove avtomobile kupite z bitcoini, je ta mesec obrnil ploščo. Najprej je Tesla prenehala sprejemati bitcoin kot plačilno sredstvo, nato je sprožil še ugibanja, da bo podjetje svoje kriptopremoženje prodalo. Padanje je ustavil šele, ko je – seveda na tviterju – ugibanja o prodaji zanikal.
"Uradno navaja, da si je o sprejemanju bitcoinov za Tesline avtomobile premislil zaradi okoljskih razlogov. Zelo verjetno pa je v ozadju še kak drug vzrok," pravi Marko Pahor, profesor na Ekonomski fakulteti, ki se ukvarja s kriptovalutami. Eden izmed pomembnejših dejavnikov padanja je tudi odločitev Kitajske, kjer "narudarijo" skoraj dve tretjini vseh bitcoinov.
"Kitajski rudarji poskušajo pred tem dokončnim umikom vnovčiti, kar so si nabrali z rudarjenjem, kar pa cene žene navzdol," je še dodal.
Iz igre izstopajo tudi institucionalni vlagatelji. Poraba energije pri rudarjenju bitcoinov narašča – ta znaša zdaj že okoli 120 teravatnih ur oziroma toliko, kot je Norveška porabi v enem letu. Zato Pahor meni, da najpopularnejše kriptovalute – vsaj za zdaj – še nimajo možnosti postati del resnega finančnega sistema. Vrednost bitcoina pa se bo po njegovi oceni ustalila nad 35.000 dolarji.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.