Po dvigu nad 50.000 dolarjev (41.224 evrov) se je vrednost bitcoina sicer zmanjšala za približno 500 dolarjev (okoli 412 evrov), a ostaja blizu tega pomembnega mejnika.
Rast vrednosti te najstarejše in najbolj znane kriptovalute so v preteklih tednih spodbujale izjave predstavnikov nekaterih velikih podjetij, predvsem ameriških, da gre za pomemben del prihodnosti svetovnega finančnega sistema. V bitcoin je med drugim vložil ameriški proizvajalec električnih vozil Tesla.
Kriptovalute sicer medtem še naprej razdvajajo javnost. Zagovorniki jih vidijo kot prihodnost plačil in zavarovanje proti inflaciji v času, ko centralne banke po vsem svetu po pandemiji covida-19 pospešeno tiskajo denar. Kritiki jim očitajo pomanjkanje regulacije in nadzora, zaradi česar so priljubljene tudi pri kriminalcih in za financiranje terorističnih dejavnosti.
Poleg tega je še živ spomin na začetek leta 2018, ko so po hitri rasti in nato padcu vrednosti bitcoina in drugih kriptovalut mnogi vlagatelji, ki so se za vlaganje v te valute celo zadolžili, pristali v velikih finančnih težavah. Mnogi so v takratni kriptomrzlici tudi postali žrtve goljufov.
Prepoved kriptovalut v Indiji – vlagateljem naj bi zagotovili prehodno obdobje
V Indiji še vedno nameravajo vlaganje v kriptovalute popolnoma prepovedati, obstoječim vlagateljem pa naj bi zagotovili prehodno obdobje za prodajo svojih deležev, poroča Bloomberg.
Kriptovaluta ni osnovna valuta, ki bi jo podpirala Indijska rezervna banka (IRB), zato bodo uporabo vseh kriptovalut, vključno z bitcoinom, prepovedali z novim zakonom, je za Bloomberg anonimno povedal visoki uradnik ministrstva za finance. Prepoved naj bi vključevala neposredno poslovanje preko tujih borz. Uradnik je pojasnil, da prepoved ne bo uvedena čez noč, vlagatelji v kriptovalute pa bodo imeli po uvedbi novega zakona od tri do šest mesecev časa za likvidacijo svojih naložb.
Vlada je kriptovalute in ureditev zakona o digitalnih valutah uvrstila v uvodno razpravo za tekoče proračunsko zasedanje parlamenta. V predlogu zakona je bilo med drugim navedeno, da je namen "ustvariti olajševalni okvir za ustvarjanje uradne digitalne valute, ki jo bo izdala IRB". Poleg tega je zapisano, naj se "prepove vse zasebne kriptovalute v Indiji, vendar z nekaterimi izjemami za promocijo osnovne tehnologije kriptovalut in njene uporabe".
Od takrat izjave finančne ministrice v parlamentu sicer kažejo na to, da odločitev še ni bila sprejeta. Nirmala Sitharaman je ob sklicevanju na priporočila medresorske skupine za leto 2019 dejala, da bo vlada sprejela odločitev o priporočilih, zapisano v poročilu odbora, zakonodajni predlog pa bodo – če ga sploh bodo – v parlamentu obravnavali po ustreznem postopku.
Prej omenjeni uradnik je za Bloomberg dejal še, da bo novi indijski zakon oblikovan po vzoru kitajskega regulativnega režima, ki prepoveduje trgovanje s kriptovalutami in njihovo uporabo, medtem ko vlada pripravlja lastno virtualno valuto.
Kitajska je leta 2017 uvedla prepoved tako imenovanega ICO (initial coin offering), kar je pravzaprav globalno zbiranje sredstev za projekte, pri čemer vlagatelji v zameno za vložek dobijo “žetone”, s katerimi lahko potem relativno hitro trgujejo na borzah. Poleg tega je borze s kriptovalutami prosila za zaustavitev. Od takrat je kitajska centralna banka blokirala tudi dostop do vseh domačih in tujih borz s kriptovalutami ter spletnih mest ICO.
Medtem ko bo indijska vlada prepovedala kriptovalute, bo vseeno dovolila uporabo tehnologije, na kateri temelji kriptovaluta, za raziskave ali v katere koli druge podobne namene, je dejal uradnik in dodal, da bo predlagani zakon kmalu poslan kabinetu Unije v odobritev.
Platforme za trgovanje s kriptovalutami v Indiji so zaradi bližajoče se odločitve vlade zaskrbljene. "Vsi čakamo, da se pojavijo podrobnosti (predlaganega zakona), da se bomo lahko odločili, kako ukrepati. Če bo vlada nadaljevala s prepovedjo vseh kriptovalut, razen tiste, ki jo podpira država, za nas poslovanje v Indiji ne bo več smiselno," je dejal soustanovitelj in izvršni direktor Unocoina Sathvik Vishwanath.
Vishwanath je dejal še, da so se cene kriptovalut med 30. januarjem in 1. februarjem, nekaj dni po tem, ko je vlada napovedala prepoved, znižale za 30 odstotkov. Vendar je trg, po tem, ko je v bitcoin vložil ameriški proizvajalec električnih vozil Tesla, spet nekoliko oživel. "Vlagatelji razumejo, da prepoved ne bo nenadna in da bo vlada zagotovila nekaj prehodnega časa, zato tudi ne bodo šli v takojšnjo prodajo," je dejal Vishwanath.
Indija trenutno nima regulativnega okvira za kriptovalute. Leta 2018 je IRB po nizu prevar dejansko prepovedala kripto transakcije. IRB je izdala odredbo, v kateri je vse regulacijske subjekte, na primer banke, prosila, naj ustavijo kakršno koli poslovanje z zasebnimi kriptovalutami. Borze kriptovalut so se septembra odzvale s tožbo na vrhovnem sodišču in marca 2020 tudi zmagale.
KOMENTARJI (286)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.