Posamezniki, podjetja in celo banke so se bitcoinu nehali smejati ter ga začeli kupovati. Dokaz: vrednost enega žetona je tik pred tem, da doseže 20 tisoč ameriških dolarjev (okoli 16.700 evrov), kar pomeni, da katastrofalnega padca pred leti kriptovaluta ni le preživela, ampak se je vrnila na sam vrh. In to v poplavi več kot 300 tisoč drugih valut oziroma žetonov.
Strokovnjaki za kibernetsko varnost pa opozarjajo, da s povpraševanjem pridejo tudi hekerji. Kot pravi kriptostrokovnjak Alen Šalamun iz podjetja Real Security: "Vi ne boste vedeli, da imajo dostop do sredstev, ko boste, pa bo že prepozno."
Samo do oktobra letos naj bi bilo ukradenih za najmanj 10 milijard dolarjev (okoli 8,36 milijard evrov) kriptosredstev, več kot 170-odstotni skok bitcoina pa je mamljiv za vse – zato previdno.
Leta 2017 smo bili priča pravi bitcoin noriji. Takrat je na nekaterih borzah najbolj prepoznavna kriptovaluta presegla že omenjeno magično mejo 20.000 dolarjev (okoli 16.700 evrov), a je nato v enem mesecu strmoglavila za polovico. Še marca letos se je zaradi pandemije spustil pod 4000 dolarjev (okoli 3342 evrov). Kriptomenjalnica Bitstamp je zdaj zabeležila rekordno vrednost, še veliko večja aktivnost pa se pričakuje z oktobrskim oznanilom PayPala, da bo dovoljeval nakupovanje in hranjenje bitcoina.
Z naložbenega vidika so letos bitcoin prepoznali investicijski skladi in podjetja, nekatera so vložila več kot 250 milijonov. Na Kitajskem nameravajo predstaviti celo nacionalno kriptovaluto. Med smetano kriptosveta pa še vedno kraljuje Slovenija, predvsem z zanesljivimi žetoni in kriptomenjalnicami, ki so prepričale največje dvomljivce in preživele turbulentna nihanja.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.