Danes mineva dve leti, odkar je bankrotirala ameriška investicijska banka Lehman Brothers. Dogodek velja za začetek svetovne finančne in gospodarske krize, ki je številne države pahnila v recesijo in prizadela slehernega prebivalca na svetu.
Začetki krize, ki jo je izzvalo napihovanje nepremičninskega balona v ZDA, segajo vsaj v pomlad 2007, bankrot Lehman Brothersa pa jo je le še zaostril. A medtem ko so v tem času številna podjetja propadla, je prav Lehman preživel.
Vlagatelji na Wall Streetu se 15. septembra 2008 spominjajo kot "črnega ponedeljka". Lehman Brother je razglasil plačilno nesposobnost, konkurentko Merrill Lynch je kupila banka Bank of America. Lehmanov bankrot je zamajal zaupanje v finančno industrijo, kreditiranje se je praktično ustavilo, borzni indeksi so zgrmeli navzdol.
V težavah se je znašlo vse več finančnih družb in ameriška vlada je še v istem tednu napovedala 700 milijard dolarjev vreden paket ukrepov za pomoč finančni panogi. Sledile so vlade po vsem svetu, tudi v Sloveniji. Da bi spodbudili financiranje, so centralne banke začele zniževati obrestne mere, države pa pripravljati ukrepe za pomoč celotnemu gospodarstvu in ohranitev delovnih mest.
Danes se svet počasi izvija iz recesije. Evropska komisija je tako ravno ta teden zvišala napovedi o gospodarski rasti, ob čemer pa ostaja previdna. "Spet imamo trdna tla pod nogami, a kljub temu ni razloga, da bi glasno razglašali zmago," je opozoril komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn. Negotovost namreč ostaja, zdaj sta ključni zagotavljanje finančne stabilnosti in fiskalna konsolidacija.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.