
Dilem, debat in vročih razprav na temo, ali je bilo bolje živeti v socializmu ali sedaj v kapitalizmu, je bilo že veliko. Dejstvo je, da noben sistem ni idealen, pomanjkljivosti posameznih sistemov pa se kažejo na različne načine. Finančna kriza, ki jo mnogi označujejo kot otrok kapitalizma, je vsem prizadejala zares hude posledice, ki jih ne bo mogoče odpraviti čez noč. Delovnih mest primanjkuje, kupna moč pada, socialnost in solidarnost pa se na vsakem koraku zmanjšuje. Prav zato marsikdo opeva dobre čase, ko je bilo v socializmu vse lepo in prav ... toda ali je bilo res?
Poanto, ki je predstavljala srž problema socializma, lahko strnemo v poučni zgodbi nekega podjetnika iz tujine. Njegovo podjetje kljub številnim recesijam nikoli ni bankrotiralo, sam pa je zatrdil, da bi danes skupaj z zaposlenimi zagotovo propadel, če bi v današnjih časih "užival“ v socializmu.
Začelo bi se nekako takole – v podjetju bi vsi zaposleni sklenili, da v podjetju ne bo niti revnega niti bogatega zaposlenega, zato bodo vsi prejemali enako plačo v višini povprečne plače v podjetju. Zaposlene, ki so prej imeli višje plače, bi to jezilo, zaposleni z nižjo plačo pa bi postali neizmerno veseli. Po nekaj mesecih bi se vsem zaposlenim plača znižala, saj bi produktivnost v podjetju padla. Tisti, ki so včasih zaslužili več, se namreč ne bi tako trudili kot nekoč, saj bi se želeli tudi oni "šlepati“ na račun tistih, ki delajo nadpovprečno. Ker bi bilo tako razmišljujočih čedalje več, bi se plača in produktivnost zagotovo še znižali. Na koncu bi vsi kazali s prstom drug na drugega, podjetje pa bi se hitro znašlo v stečajnem postopku, prav vsi pa bi ostali na slabšem.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.