
Tudi neosvinčeni 98-oktanski bencin je dražji za 4,7 tolarja, za liter je treba odšteti 212 tolarjev, dizelsko gorivo se je podražilo kar za 6,2 tolarja na 180,1 tolarja za liter, kurilno olje za ogrevanje pa je dražje za 3,6 tolarja, liter stane 102 tolarja.
Vlada tokrat ni mogla znižati trošarin in s tem omiliti podražitev naftnih derivatov, saj so te dajatve, ki so sicer prihodek državnega proračuna, že na ravni predpisanih minimalnih evropskih trošarin.
Vse višje cene nafte in njenih derivatov na svetovnem trgu vplivajo tudi na prodajne cene v Sloveniji. Cene bencina so na domačih bencinskih črpalkah občutno, za dobrih sedem tolarjev pri litru poskočile že pred dvema tednoma in se že tedaj povzpele v rekordne višave v vsej zgodovini slovenske države.
Vladi je zmanjkalo maneverskega prostora
Finančni minister Dušan Mramor je na včerajšnji novinarski konferenci, na kateri je sicer predstavil vladna stališča do reševanja problematike Sklada obrtnikov in podjetnikov, potrdil, da "vlada nima več prostora", saj so trošarine dosegle minimalne ravni, ki jih predpisujejo evropske direktive. Ocene vpliva vse višjih cen naftnih derivatov na inflacijo ter gospodarsko rast so po njegovih besedah različne. "Velika večina ocen gre v smer, da je večje zniževanje cen pod ravnijo, ki je trenutno, manj verjetno od ohranitve na tej ravni ali celo zviševanja cen nafte," je pripomnil prvi finančnik in opozoril, da je naftni šok lahko kar precejšen. To bo seveda imelo negativne vplive na svetovno in evropsko gospodarstvo, torej tudi na cene in gospodarsko rast v Sloveniji.
"Če bi te cene naftnih derivatov ostale, bi bil dodaten vpliv na inflacijo približno 0,6 odstotka, po bolj pesimističnih ocenah pa bi se inflacija lahko povzpela največ do 4,6 odstotka, kar je bila lanska napoved," je dodal Mramor. Znano je, da so vladni makroekonomisti za letos napovedali 3,3-odstotno inflacijo. Sicer pa se ta po razlagi finančnega ministra razmeroma hitro veča tudi v EU in ZDA; ob nespremenjenih cenah naftnih derivatov do konca leta bo inflacija tudi v EU vsaj za 0,6 odstotka višja od predvidene v višini 1,8 odstotka, torej bo okrog 2,4-odstotna. Vpliv na gospodarsko rast bo pri zelo pesimistični napovedi - če bo inflacija 4,6-odstotna - lahko celo pod tri odstotke bruto domačega proizvoda v letu 2005. "Zaenkrat so izgledi na področju nafte relativno slabi," je dejal minister. Kot je še dodal, bo proračun zaradi znižanja trošarin - če te ostanejo na sedanji minimalni ravni - letos ob 9,5 milijarde tolarjev. "Po preučitvi pritokov in odtotkov bomo videli, ali je potrebno sprožiti avtomatski rebalans ali ne," je o možnosti znižanja proračunskih izdatkov do 15 milijard tolarjev, ki jo vladi nudi zakon o izvrševanju proračuna, pojasnil Mramor.
Slovenski naftni trgovci cene naftnih derivatov že od spomladi leta 2000 oblikujejo v skladu s pristojno vladno uredbo, ki upošteva predvsem gibanje njihovih cen na sredozemski borzi in tečaj dolarja, ministrski zbor pa je njeno veljavnost nedavno podaljšal še vsaj do konca oktobra letos. Petrolovi analitiki so izračunali, da so bile na borzi kotacije neosvinčenega 95-oktanskega bencina v preteklem 14-dnevnem obdobju glede na predhodno višje za 5,51 odstotka ali 23,90 dolarja na tono, plinsko olje se je podražilo za 8,52 odstotka ali 28,88 dolarja na tono, ekstra lahko kurilno olje pa za 4,90 odstotka ali 16,20 dolarja na tono.
Cena nafte Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) se je minuli teden v povprečju znova podražila, ob koncu tedna pa se je njena cena nekoliko sprostila. Cena za sod nafte OPEC se je minuli teden tako povzpela na 37,32 dolarja, medtem ko je teden prej znašala 36,16 dolarja. V petek je bilo treba za sod nafte OPEC odšteti 36,40 dolarja, kar je skoraj dolar manj kot v četrtek. Na največjih naftnih borzah v New Yorku in Londonu so se cene nafte v petek sicer nekoliko znižale. Na newyorški borzi se je cena za surovo nafto WTI znižala za 87 centov na 39,93 dolarja, v Londonu pa je cena za severnoatlantsko nafto brent zabeležila znižanje v višini 75 centov na 36,51 dolarja.
Kakor omenjeno, vlada nima več maneverskega prostora, da bi z zniževanjem trošarin blažila skoke cen naftnih derivatov. "Vlada ne bo odločala o spremembi trošarin za mineralna olja in plin, saj so veljavne trošarine v Sloveniji na ravni predpisanih minimalnih evropskih trošarin oziroma na ravni minimalnih zakonskih trošarin za ekstra lahko kurilno olje," so sporočili s finančnega ministrstva. S 1. januarjem 2004 je predpisana minimalna trošarine EU za neosvinčeni bencin 359 evrov za 1000 litrov. To je, po razlagi ministrstva za finance, preračunano v tolarje na dan 1. oktobra 2003 84.439 tolarjev za 1000 litrov. Z zadnjim znižanjem trošarine 11. maja letos je vlada to dajatev pri neosvinčenem bencinu znižala na 84.489 tolarjev za 1000 litrov, pri dizelskem gorivu na 71.078 tolarje vza 1000 litrov ter pri kurilnem olju za ogrevanje na 4994 tolarjev za 1000 litrov. Letos je vlada, da bi ublažila nihanja drobnoprodajnih cen in vplive na inflacijo, kar devetkrat spreminjala - predvsem nižala - trošarine, so še ugotovili na finančnem ministrstvu.