Bencin se bo znova podražil. Za liter 95-oktanskega bencina bo treba po novem odšteti 0,008 evra več kot prej oziroma 1,536 evra, za liter 100-oktanskega pa prav tako 0,008 evra več oziroma 1,552 evra za liter. Liter dizla bi nas po novem stal 1,344 evra in bo za 0,014 evra cenejši kot prej.
Liter kurilnega olja bo po novem cenejši za 0,011 evra za liter. Nova cena bo 1,029 evra za liter, cena za liter avtoplina pa bo 0,844 evra.
Avtomobili tako vse bolj postajajo luksuz, brez katerega pa številni ob vsakodnevnih obveznostih preprosto ne morejo.
Zaradi vse višjih cen pogonskih goriv pa ''plat zvona'' bijejo tudi avtoprevozniki. "Razmere v panogi še nikoli niso bile slabše, kot so sedaj," opozarjajo. Pred 15 leti je cena goriva zavzemala 10 odstotkov stroškov prevoza, pred 25 celo samo dva odstotka, danes pa že 40 odstotkov, je povedal predsednik sekcije za promet pri Obrtni zbornici Slovenije (OZS) Peter Pišek. Slovenskim malim prevoznikom ob nadaljevanju takšnih stroškovnih trendov in brez vsakršnega ukrepanja vlade grozi zanesljivo izumrtje, je prepričan.
Prevoznike sicer poleg naraščajočih cen goriv stiskajo tudi zahteve naročnikov, ki kljub vsemu zahtevajo konkurenčne, "torej nižje" cene prevozov. Temu je treba dodati še neodzivnost politike, dodajajo na sekciji za promet, vse skupaj pa je pripeljalo do vrelišča. Kot pravijo, slovenski prevozniki že izgubljajo bitko na mednarodnem trgu, tuja podjetja pa jih počasi izrivajo tudi z domačega. "V zadnjih letih opažam, da pri nas med najuspešnejšimi in najhitreje rastočimi prevoznimi podjetji in logisti ni več domačih, ampak so samo še tujci. Če ne bomo ustrezno ukrepali, bodo tujci kmalu obvladovali naš transportni trg," ugotavlja Pišek.
Med največjimi težavami sicer poleg vse dražjega goriva izpostavljajo še dolgotrajne postopke sodne izterjave, kar v številnih primerih povzroči likvidnostne težave podjetij ter tudi nelojalno konkurenco. To predstavljajo "ne tako redka roparska podjetja, ki delujejo na področju cestnega transporta in logistike. Ta na transportnem trgu praviloma poslujejo za krajše obdobje in praviloma z dumpinškimi cenami, ki so že v izhodišču preračunane na to, da poslovni partnerji, največkrat so to podizvajalci, ne bodo dobili plačila za opravljene prevoze," so opozorili predstavniki avtoprevoznikov. Ob tem so dodali, da je prikrajšana tudi država, saj takšna podjetja ne plačujejo svojih obveznosti niti njej.
KOMENTARJI (249)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.