Še v ponedeljek so vozniki dizelskih motorjev za liter goriva odšteli okoli 1,49 evra, v torek pa že rekordnih 1,67 evra. Cena za liter dizla je namreč na bencinskih servisih poskočila za najmanj 18 centov.
Podražil se je tudi 95-oktanski bencin. Cena je poskočila z 1,46 evra na okoli 1,56 evra na liter.
Cene na bencinskih servisih ob avtocestah so še višje.
Naftni trgovci o spremembah cen ne želijo javno razpravljati, češ da gre za varstvo konkurence in interna določila, a analitiki so že včeraj napovedovali, da bi se dizel lahko podražil za kar 18 centov.
Zaradi napovedi, da se bosta bencin in dizel močno podražila, je bila na bencinskih servisih včeraj gneča. Na manjših prodajnih mestih je včeraj celo zmanjkalo dizelskega goriva.
Predsednik vlade Janez Janša je skušal pomiriti paniko. Sporočil je, da ima Slovenija dovolj zalog naftnih derivatov in da zato goriva ne bo zmanjkalo. "V primeru radikalne rasti maloprodajnih cen bomo sprejeli dodatne ukrepe za ublažitev," je zatrdil.
Sicer pa je premier skupaj z ministrom za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravkom Počivalškom in ministrom za infrastrukturo Jernejem Vrtovcem v večernih urah opravil sestanek z vodilnimi v Petrolu, MOL-u in OMV o zalogah in dobavah naftnih derivatov v prihodnjih tednih ter ukrepih za nemoteno oskrbo tudi v primeru prekinitev dobav iz Ruske federacije.
Do kdaj se bodo cene goriv višale?
Cene nafte, ki so naraščale že pred ruskim napadom na Ukrajino, v dneh od začetka agresije rastejo še bistveno bolj izrazito. Dogajanje na vzhodu Evrope in njegove posledice v obliki zahodnih sankcij so v strahu pred motnjami v dobavah namreč na trgu surovin povzročile izjemne cenovne pritiske in nove rekorde.
Še dodatno so k temu dodale najnovejše napovedi, da bi ZDA in tudi evropske države lahko uvedle prepoved uvoza črnega zlata iz Rusije, ki je ena največjih dobaviteljic tega energenta. Cene nafte so tako v prvem delu današnjega trgovanja dosegle najvišje ravni po juliju 2008 (cena 159-litrskega soda nafte brent je dosegla 130 dolarjev), nato pa so se nekoliko ustalile. Trenutno sod ameriške lahke nafte stane nekaj manj kot 119 dolarjev, sod nafte brent pa okoli 123 dolarjev.
Do kdaj lahko trajajo takšni cenovni šoki pri naftnih derivatih? "Po tej prvotni podražitvi lahko ta šok traja do konca ukrajinske vojne," je v oddaji 24UR ZVEČER ocenil energetski strokovnjak Peter Novak. Kot pravi, je zelo realna verjetnost, da bomo poleti za liter dizla odšteli tudi do dva evra. Še posebej, če se vojna v Ukrajini ne bo hitro končala. "Če ne bo velikega preloma pri dogovoru o tem, da je treba končati morijo, bosta nafta in tudi plin ostala zelo draga," je prepričan.
Rast cen nafte se namreč pozna na cenah pogonskih goriv, ki so zdaj liberalizirane. Cene dizla in bencina postopno naraščajo že nekaj tednov in so bile včeraj na bencinskih servisih Petrola nekje od 1,45 do 1,50 evra na liter, le OMV Slovenije je cene že prej občutneje dvignil, tako da je bil liter 95-oktanskega bencina pri skoraj 1,53 evra, liter dizla pa pri nekaj nad 1,58 evra.
KOMENTARJI (644)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.