Gospodarstvo

Belorusija zajela tujo nafto

Varšava/Bruselj, 08. 01. 2007 12.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
B.M./Reuters/STA
Komentarji
9

Ker je Belorusija kot jamstvo za uvedene carine pričela prečrpavati tranzitno nafto, je ruski upravitelj naftovoda prekinil dobavo nafte za srednjo Evropo.

Pretok nafte po naftovodu Družba (=Prijateljstvo) je od danes prekinjen, poročajo iz Poljske in Nemčije. Najprej so brez dobav ostale poljski rafineriji Orlen in Lotos ter nemški rafineriji PCK in MIDER. Podjetja so od ruske družbe Transneft in beloruske družbe Gomel Transnieft že zahtevala pojasnilo, vendar doslej niso prejele nobenega odgovora.

Pogled na skladišče naftovoda Družba v okolici beloruskega meta Novopolotsk, 230 km severno od Minska.
Pogled na skladišče naftovoda Družba v okolici beloruskega meta Novopolotsk, 230 km severno od Minska. FOTO: Reuters

"Dobave nafte preko naftovoda Prijateljstvo za Poljsko in Nemčijo so bile ponoči ustavljenje," je povedal tiskovni predstavnik poljskega naftovoda PERN. Namestnik poljskega ministra za gospodarstvo Piotr Naimski pa je za poljsko televizijsko postajo TVN24 potrdil, da je v ozadju spor med Rusijo in Belorusijo glede uvedbe carin oz. tranzitni dajatev.

Belorusija zajela nafto, Rusija zaprla pipe

Spor ne vpliva na Slovenijo

Na dobave naftnih derivatov in plina spor med Rusijo in Belorusijo nima neposrednega vpliva. "Odjemalci plina v Sloveniji ne bodo imeli nobenih posledic," je za 24ur.com povedal glavni direktor Geoplina Alojz Stana. Pojasnil je, da dobave plina za Slovenijo ne prihajajo po istem plinovodu kot za Nemčijo in Poljsko. Podobno zatrjujejo tudi na Petrolu, kjer se z naftnimi derivati oskrbujejo iz t.i. sredozemskega in črnomorskega bazena. "Spor bi lahko posredno vplival le na povišanje cen nafte na svetovih trgih," je povedal tiskovni predstavnik Petrola Aleksander Salkič.

V nasprotju s prvotnimi informacijami, da naj bi prekinitev dobav ruske nafte za Poljsko in Nemčijo povzročila beloruska stran, so v ruskem monopolističnem podjetju Transneft priznali omejitev pretoka nafte. Tansneft naj bi bil to prisiljen storiti zato, ker naj bi Belorusija po besedah podpresednika ruske naftne družbe Sergeja Grigorijevega zajela nafto iz naftovoda. "Beloruska stran je pričela prečrpavati tranzitno nafto kot nadomestilo za novo dajatev, ki jo je uvedla ilegalno," je povedal Grigorijev. "Sprva smo omejili količino nafte, dokler nismo bili prisiljeni popolnoma ustaviti dobavo." Grigorijev je dodal, da upa v dialog, ki naj bi se začel v torek, prvi delovni dan po ruskih božičnih praznikih.

Zavezništvo poka po šivih

Strateško zavezništvo med Rusijo in Belorusijo se je zamajalo, potem ko se je uradna Moskva odločila, da bo svoji neposredni sosedi uvedla dajatve na prodajo nafte, za dvakrat podražila cene plina in prepovedala uvoz beloruskega sladkorja.

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko, ki so ga ZDA označile za 'poslednjega evropskega diktatorja', je na ruske ukrepe odgovoril z uvedbo tranzitnih dajatev za nafto, namenjeno evropskim državam.

Tako je Belorusija konec minulega leta zagrozila, da bo zaprla tranzitno dobavo ruske nafte čez svoje ozemlje zaradi spora z Rusijo. Rusija je uvedla carino v višini 138 evrov za vsako tono nafte, ki jo tranzitno izvozi čez belorusko ozemlje. Belorusija se je odzvala s uvedbo tranzitne dajatve na rusko nafto za srednjo Evropo, v višini 34 evrov za tono.

Bruselj spremlja dogajanje

Evropska komisija je danes potrdila, da je prišlo do prekinitve dobave nafte po ruskem naftovodu Prijateljstvo, ki prek beloruskega ozemlja poteka v smeri proti Poljski in Nemčiji. "Stopili smo v stik z ruskimi in beloruskimi oblastmi ter jih pozvali, naj nemudoma in podrobno pojasnijo razloge za to prekinitev," je v Bruslju povedal evropski komisar za energijo Andris Piebalgs. Kot je dejal, Evropska komisija dogajanje pozorno spremlja. "Naše službe sedaj preverjajo, ali je imela prekinitev posledice tudi na drugo vejo naftovoda, ki vodi do Slovaške in v Jugovzhodno Evropo," je pojasnil.

Delavci zapirajo ventil na plinskem kompresorju plinovoda v beloruskem kraju Nesviš.
Delavci zapirajo ventil na plinskem kompresorju plinovoda v beloruskem kraju Nesviš. FOTO: Reuters
Pri nafti se prijateljstvo konča

Belorusija je do izteka minulega leta ruskemu Gazpromu plačevala okoli 46,68 dolarja za 1000 kubičnih metrov zemeljskega plina, po težkih pogajanjih konec lanskega decembra sta ruska in beloruska stran dosegli dogovor o postopnem zvišanju te cene, in sicer sprva na 100 dolarjev, do leta 2011 pa naj bi bila cena dobavljenega plina usklajena z evropsko ravnjo.

Beloruski predsednik Lukašenko ob podpisu sporazuma ni skrival razočaranja. Kot je dejal, je sporazum "udarec več stoletij trajajočemu prijateljstvu med državama". Nasprotno pa so si ob podpisu sporazuma oddahnile države članice Evropske unije, ki dobijo iz Rusije preko Belorusije okoli pet odstotkov potrebnega zemeljskega plina. Beloruske oblasti so se nemudoma - najverjetneje kot protiukrep - odločile, da bodo od 1. januarja letos zaračunavale carino na nafto, ki po naftovodih prečka ozemlje Belorusije.

Piebalgs je dodal, da s poljskimi, nemškimi, slovaškimi in oblastmi drugih držav Evropske unije preučujejo, kakšne posledice bo imela današnja prekinitev dobave nafte. Poudaril je, da zaloge nafte EU zaenkrat še niso ogrožene, kljub temu pa se bo najverjetneje še ta teden sestala posebna skupina za koordiniranje dobav nafte in preučila razmere.

Cene nafte narasle

Po objavi novice o ustavljenih dobavah ruske nafte so se cene nafte na svetovnih trgih povišale za okrog 30 ameriških centov. Cena surove nafte na ameriškem trgu se je povišala za 59 centov na 56,90 dolarjev.

Rusija je druga največja proizvajalka surove nafte in samo Nemčiji zagotavlja okrog petino potreb. Naftovod Družba je eden največjih na svetu, po katerem večji del nafte dobavlja na Poljsko in Nemčijo, južni del naftovoda pa teče proti Češki, Slovaški in Madžarski. V lanskem letu je bilo preko beloruskega naftovoda dobavljenih 90 milijonov ton (1,8 milijona ton na dan) za potrebe srednjeevropskih držav.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

HandOfSteel
08. 01. 2007 18.08
Nevarna sta ZDA in Izrael ... teh se boj, ne pa Rusije, raje vidim da je Evropa odvisna od Rusija kot pa ZDA ...
Vegos
08. 01. 2007 16.17
Sranja v Iranu ne meša Putin, mu ga ni treba, ker ga je zmešal že Homeini.
Uporabnik113189
08. 01. 2007 16.11
Mislim, da vsi hudo podcenjujejo Putina. Prepričan sem, da on meša sranje v Iranu, pa tudi tale nafta ni zadnja stvar..
Vegos
08. 01. 2007 15.56
Ma zakaj, če je pa jedrsko orožje taka fina kost za javnost, da se odvrne pozornost od tistih ta pravih problemov? :D
lennchma23
08. 01. 2007 15.53
Pa nehajte že s tem jederskim orožjem.
Vegos
08. 01. 2007 15.05
Janez, do zdaj je jedrsko orožje nad ljudmi uporabila le ena država, in to ni bila Rusija. Se pa strinjam, da gre tu za ruske direktive. Morda bi pa Evropa pametno storila, če bi z njo navezala tesnejše stike, oz. enako tesne kot z ZDA in delovala kot mediator med tema dvema silama.
shemish
08. 01. 2007 14.54
... ja ampak se zaradi potecenih zavor ne bodo mogli ustaviti in bodo hipoma svoj preostanek karavane iskali nekje v Podcetrtku. (PRESS) Rusi sami niso groznja. Rusi z jedrskim orozjem so groznja.
Pygmalion
08. 01. 2007 14.03
Treba se je paziti Rusov... Naslednjic se ne bodo ustavili pri Lendavi.
balon200
08. 01. 2007 13.03
Danes vidim same spletke hehe,...ne vem, če Rusija preko Belorusije ne izsiljuje Evrope. Seveda so morali zadevo zaviti v celofan kaospora Rusija-Belorusija.