Gospodarstvo

Beg možganov: Slovenija primerljiva s severno Evropo

Ljubljana, 22. 10. 2019 08.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Poročilo Svetovne banke o migracijah in begu možganov Slovenijo uvršča ob bok držav, kot so Finska, Norveška in Nemčija. Na drugi strani izstopa Bosna in Hercegovina, ki jo je po podatkih v omenjenem poročilu zapustilo več kot pol prebivalcev z višjo izobrazbo.

Izkazalo se je, da politika ne more vplivati na trg dela in ostale sile, ki spodbujajo migracije. Te sile so premočne, da bi jih ustavili zgolj z restriktivnimi politikami. Svetovna banka

Migracije in znotraj njih beg možganov. Kako sooblikujejo sedanjost, kdo ima od njih največ in kdo plačuje najvišjo ceno? Pod drobnogled so jih vzeli v Svetovni banki, ugotovitve njihove raziskave pa so vsaj za Slovenijo spodbudne. Izkazalo se je namreč, da beg možganov vsaj za zdaj pri nas še ni zares velik problem ter da smo v tem oziru bližje zahodni Evropi, kot bi si mislili. A pojdimo od začetka. 

Beg možganov: za ene priložnost, za druge grožnja

Negativni učinki bega možganov so za izvorne države številni, zato ni nenavadno, da ga želijo ustaviti. Ciljne, ki zato dobijo večjo konkurenco na trgu dela in brezplačno izobraženo visoko usposobljeno delovno silo, pa ga spodbujajo.

Tuja delovna sila je lahko odgovor na številne ekonomske in socialne izzive, ki nastajajo zaradi padanja rodnosti in staranja prebivalstva, ugotavljajo avtorji poročila. Visoko izobraženi priseljenci se hitreje integrirajo v družbo in hitreje najdejo zaposlitev, kar pomeni, da ne postanejo "breme državi". Pravzaprav največje breme nosi izvorna država, ki je financirala njihovo izobraževanje in ostala brez njihovega doprinosa. Kljub temu ni vse črno, močna diaspora lahko namreč matični državi pomaga ne le finančno, ampak tudi s poslovnimi in izobraževalnimi priložnostmi. 

Beg možganov
Beg možganov FOTO: Shutterstock

Razviti 'zahod' in zadaj šepajoči 'jug'

'Zahod' so v tem primeru države severne, zahodne in južne Evrope z visokim življenjskim standardom, kjer je stopnja izseljevanja pod 20 odstotki. Izjema sta le Malta in Portugalska. 'Jug' pa države vzhodne Evrope in zahodnega Balkana, ki le s težavo obdržijo visoko izobražene ljudi.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Po begu možganov izstopa Bosna in Hercegovina, saj je državo po podatkih v omenjenem poročilu zapustilo že 55 odstotkov vseh prebivalcev z višjo izobrazbo. (*V lani objavljenem poročilu bosanske vlade za leto 2017 smo našli nekoliko drugačne podatke; po ocenah naj bi v tujini živelo vsaj dva milijona bosanskih državljanov; kar je 56,6 odstotka vseh državljanov Bosne (3.531.159).)

Več kot 40 odstotkov se jih je izselilo iz Armenije in Latvije in skoraj 40 odstotkov iz Albanije, Kazahstana, Moldavije, Severne Makedonije in Romunije. Izseljevanje iz slednje se je med letoma 1990 in 2017 povečalo za 287 odstotkov, v tujini pa danes živi že 27 odstotkov visoko usposobljenih romunskih delavcev. Zaradi tega se država že nekaj časa sooča s hudim pomanjkanjem delovne sile na področju znanosti in tehnologije. Omenimo naj še primer Severne Makedonije: raziskava, narejena leta 2017, je pokazala, da namerava emigrirati kar 70 odstotkov zaposlenih v visokem šolstvu, 20 odstotkov pa jih je takrat že zaprosilo za delo v tujini. 

Omenjenim lahko zoperstavimo Združene države Amerike, Veliko Britanijo, Kanado in Avstralijo, ki so uspele privabiti več kot dve tretjini vseh visoko izobraženih izseljencev. V svetu, kjer je znanje angleščine samoumevno, je jezik ena od njihovih primerljivih prednosti, poleg spodbudnega delovnega okolja in politik, naklonjenih prihodu visoko usposobljene delovne sile, ugotavljajo v poročilu. 

Kaj pa Slovenija? Poročilo nas glede na stopnjo izseljevanja izobraženega prebivalstva uvršča poleg Finske, Norveške in Nemčije. Za vse velja, da je visoko izobraženega od 15 do 20 odstotkov prebivalstva, starega od 24 do 65 let, izselilo pa se jih je okoli 10 odstotkov.  

Kje je moj zdravnik?

Zaradi izseljevanja se v številnih državah soočajo s pomanjkanjem zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev.
Zaradi izseljevanja se v številnih državah soočajo s pomanjkanjem zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev. FOTO: Shutterstock
Več kot dve tretjini visoko izobraženih izseljencev je svoj novi dom našlo v le štirih državah: ZDA, Veliki Britaniji, Kanadi in Avstraliji.

Po podatkih, ki jih je leta 2016 zbrala Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), po svetu primanjkuje 17,4 milijona zdravstvenih delavcev. Nemčija, na primer, bo do leta 2030 potrebovala 500 tisoč dodatnih medicinskih sester, hitro naraščanje povpraševanja po zdravstvenem kadru napovedujejo tudi za Veliko Britanijo. Tako so se že odločili za uvoz delovne sile in ta trend se v bližnji prihodnosti ne bo obrnil. 

Za številne mlade izobražence na primer iz držav Zahodnega Balkana je to edinstvena priložnost za selitev "na bolje", medtem ko doma ostajajo nezasedena delovna mesta in "neplačani računi" za njihovo izobraževanje. Med državami Evropske unije, ki poročajo o posebno visoki stopnji izseljevanja zdravstvenih delavcev, je tudi Hrvaška, poleg nje pa še Bolgarija in Romunija. 

Denar pri tem ni edina vaba, v prid iskanju priložnosti v tujini govorijo tudi boljše delovne razmere, ugodnejši delovni čas in možnost dodatnega izobraževanja. 

Dramatičen učinek članstva v EU

Leta 2004 se je deseterica držav, med njimi Slovenija, pridružila Evropski uniji. Tri leta kasneje sta v povezavo vstopili še Bolgarija in Romunija, leta 2013 je sledila Hrvaška. Odprtje mej in prosti pretok ljudi sta imela za te države dramatične posledice, ugotavljajo v poročilu Svetovne banke. "Ocenjujejo, da je v drugih državah EU več kot dva milijona poljskih delavcev, največ v Združenem kraljestvu, ki mu sledita Francija in Nemčija," so navedli primer. Vsako leto se iz države izseli okoli pol milijona Poljakov, je pa hkrati res, da se številni po nekaj letih vrnejo domov. To je v začetku leta poudaril tudi poljski premier Mateusz Morawiecki, ki je v eno od razprav o brexitu Veliko Britanijo pozval: "Vrnite nam naše ljudi." Hkrati je izrazil pričakovanje, da bodo tisti, ki se bodo odločili ostati, ostali pod enakimi pogoji, tudi če Velika Britanija zapusti EU. 

Podoben eksodus, kot že omenjeno, doživlja Romunija, za večino tamkajšnjih izseljencev pa je cilj Italija. 

Migracije v številkah 

Najvišjo stopnjo izseljevanja, 25-odstotno, imajo države Zahodnega Balkana (Albanija, Bosna in Hercegovina, Črna gora, Kosovo, Severna Makedonija in Srbija). V regiji Srednja Evropa in Baltske države, kamor uvrščajo tudi Slovenijo, pa se je izselilo 13 odstotkov prebivalcev.

Leta 2017 (zadnje leto, za katerega obstajajo končni podatki) je bilo malo nad 250 milijonov mednarodnih migrantov. To pomeni 75-odstotni porast v primerjavi z letom 1990, ko jih je bilo 140 milijonov, in trikratno povečanje v primerjavi s 60. leti. TODA: delež migrantov glede na svetovno populacijo se skorajda ni spremenil v zadnjih šestih desetletjih. Ves čas se giblje med 2,5 in 3,5 odstotka.

Spremembe, zaradi katerih ljudje dojemajo, da se srečujemo z doslej najhujšo migrantsko krizo (raziskava javnega mnenja): imigracije so koncentrirane v manjšem delu sveta, predvsem v bogatih državah s pomanjkanjem delovne sile, velikim povpraševanjem v nekaterih sektorjih in relativno liberalno priseljevalno politiko. 

V zadnjih štirih desetletjih se je zelo hitro povečeval delež migrantov v Zahodni Evropi – z 18 na 25 odstotkov svetovne migrantske populacije (vsak četrti migrant danes živi v Zahodni Evropi). Nekdanje sovjetske republike v Vzhodni Evropi so dom 10 odstotkom svetovne migrantske populacije, "kar pomeni, da je Evropa ciljna regija za enega od treh emigrantov na svetu", izvemo v poročilu. 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (36)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Geres
08. 06. 2020 19.49
+2
V Sloveniji ostaneš, če so ti starši rešili stanovanjski problem. Razmerje med plačo in ceno nepremičnin je pač pri nas katastrofalno. Države, v katere se Slovenci selijo (Nemčija, Avstrija) imajo tudi svetlobna leta boljši zdravstveni sistem. Naš je v 20 letih nazadoval, njihov napredoval, zato je razlika vedno večja.
Klotilda H
29. 10. 2019 15.38
-3
PRAVI DOMOLJUBI IN ZAVEDNI SLOVENCI NE EMIGRIRAJO V TUJINO!!
Transformerji
25. 10. 2019 13.56
-1
Tem podatkom, kar se severne Evrope tiče, kar ne verjamem - razen, če so ugotovili, da bo še naval Kitajcev in Indijcev.
ROMELS
24. 10. 2019 15.19
+7
Lopovi so zasedli vse položaje, tako da ni več prostora za nove člane. Prav imajo, da odhajajo.
Klotilda H
23. 10. 2019 08.15
-10
PRAVI DOMOLJUBI IN ZAVEDNI SLOVENCI NE EMIGRIRAJO V TUJINO !!!
LedenaGora
22. 10. 2019 16.36
+5
možgančki nečejo istih plač kot proizvodnji delovci tako da jim puste da majo lahko visoke plače čene bojo žez čas usi pobegnili
ina5785
22. 10. 2019 16.30
+18
Se NE čudim mladim intelektualcem, da beže iz SLO! Saj jih na fakultetak STARI profesorji NE puste blizu in hočejo, da za njih brez stalne zaposlitve opravljajo zastonj delo, oni pa kasirajo. Enako pa je v našem skorumpiranem sodstvu! Ja mladi, pojdite po svetu, tam boste vsaj plačani za svoje delo!
Shisui
22. 10. 2019 15.21
+20
Pa kaj vas bo to skrbelo 24ur, saj ste leta obljubljali afriške doktorje, fizike, inženirje in podobno.
scernig
22. 10. 2019 15.19
+37
pošteno plačilo za pošteno delo,pa bo rešen problem
hotchilipoper
22. 10. 2019 15.30
+16
Ja ampak nočejo tega.Ko pa jim bo filipinec oženil hčerko,bo nastala štala
Frane Šajn
22. 10. 2019 14.55
-27
NAJ BEŽIJO TILE MOŽGANČKI KAMOR KOLI HOČEJO, SAMO ŠOLNINE KI JIH JE DRŽAVA VLOŽILA VANJE , NAJ PREJ PORAVNAJO DOMA IN ŠELE POTEM NAJ ŠIRIJO V INOZEMSTVU KVALITETO NAŠEGA ŠOLSKEGA SISTEMA! BREZ OBRAZNA RAJA , DO KONCA KLJUB ŠOLANJU!
giiinem
22. 10. 2019 15.25
+29
Ti bi pa solan delal za 800eu a?Ali pa celo manj...
Groucho Marx
22. 10. 2019 20.47
+5
O ti Franček ti, naložba države vate se pa kot kaže ni ravno posrečila...
Heineken 1A
22. 10. 2019 14.34
+12
LJUDJE SE BODO VEDNO IZSELJEVALI IN PRISELJEVALI! JE PA TUDI VELIKO ODVISNO OD OKOLJA IN KULTURE V KATERI SI ODRASEL. V SLOVENIJI IMAMO SREČO, DA ZADEVA NI TAKO HUDA, KAKOR NPR. V DRUGIH DRŽAVAH BALKANA IN VZHODNE EVROPE. VELIKO DRŽ. SLOVENIJE PRESELILO V AVSTRIJO, VELIKA VEČINA JE TEH KATERI SO IMELI DRZAVLJANSTVO SLOVENSKO, KORENINE PA IZ OSTALIH DRŽAV EX JUGO. JE PA DOSTI SLOVENCEV DNEVNIH MIGRANTOV IZ PREKMURJA, STAJERSKE IN KOROSKE KATERI AE VOZIJO V AVSTRIJO IN SE DNEVNO VRACAJO, LAHKO RECEMO SAMO TO, HVALA BOGU DA JE TAKO KAKOR JE, DA NI KAKOR SLAVONIJA, BOSNA, KOSOVO, ITD. KJER SO CELE VASI PRAZNE!
RUGIEVIT
22. 10. 2019 14.20
+0
LJUBLJANA – Slovenija, ki se na nekaterih področjih sooča s pomanjkanjem delovne sile, je menda pripravljena uvoziti delavce s Filipinov. Državi naj bi se dogovarjali o o zaposlovanju filipinskih medicinskih sester, voznikov tovornjakov ... Kot je povedal filipinski poslovnež, odvetnik in sekretar filipinskega oddelka za delo in zaposlovanje Silvestre Bello III, želi Slovenija zaposliti od 2.000 do 5.000 kvalificiranih in polkvalificiranih delavcev. »Slovencem sem povedal, da moramo najprej podpisati bilateralni dogovor,« je povedal Bello III. To naj bi trajalo okoli tri mesece.
mastablasta
22. 10. 2019 14.07
+25
imeli bi, plačali pa ne bi. za malo ali nič denarja lahko dobiš le (novodobne) sužnje.
RUGIEVIT
22. 10. 2019 14.21
+4
jugatneme
22. 10. 2019 13.39
+19
Če je objavljena lestvica (graf) realen, potem v primerjavi z ostalimi, Slovenija sploh ne stoji tako slabo....
Blue Dream
22. 10. 2019 13.42
+7
seveda Bosna je v primerjavi z Slovenijo periferija
jugatneme
22. 10. 2019 14.32
+14
Bosna itak, a ne glej samo ekstreme... sosednja Italija ima 9% visoko izobraženih in 11% gre v tujino. Avstrija 13% visoko izobraženih in 19% v tujino... Češka 10% z visoki 18% v tujino... SLO 15% z visiko in 10% v tujino... Ne vem no, malo mi je čudno...a tudi pojem visoka izobrazba je lahko zavajajoče, kjer je možno vse živo, tudi neuporabno znanje...
Blue Dream
22. 10. 2019 13.39
+7
posledice globalizacije,centralizacije
hotchilipoper
22. 10. 2019 13.36
-2
Se bomo preimenovali v slofili
hotchilipoper
22. 10. 2019 13.32
+9
LJUBLJANA – Slovenija se v nekaterih panogah sooča s kritičnim pomanjkanjem delovne sile, zato je menda pripravljena uvoziti več tisoč delavcev s Filipinov, smo izvedeli od virov na ministrstvu za delo na Filipinih.A je res,da bodo naš narod uničili?
hotchilipoper
22. 10. 2019 13.35
+2
Kot je povedal sekretar s filipinskega ministrstva za delo in zaposlovanje Silvestre Bello, želi Slovenija zaposliti od 2.000 do 5.000 kvalificiranih in polkvalificiranih delavcev. Na to temo so na Filipinih že potekali pogovori med slovenskimi in tamkajšnjimi predstavniki, za izvedbo dogovora pa menda zelo pritiska slovenska stran. Podpisa sporazuma o 'napotitvi' delavcev sicer še ni. »Slovencem sem povedal, da moramo najprej podpisati bilateralni dogovor,« je povedal Bello. Postopki naj bi trajali okoli tri mesece, kar pomeni, da lahko prve filipinske medicinske sestre v naših bolnišnicah pričakujemo spomladi.
mastablasta
22. 10. 2019 14.09
+4
ne vem če gre tako hitro. najprej je potrebno opraviti razne tečaje, potem se naučiti jezika. v najboljšem primeru bo preteklo leto in pol. sicer pa če bi se želeli v prihodnosti izogniti takšnim idejam, potem je potrebno imeti precej več otrok + plačati bo treba ljudi pošteno (ne samo visoko ampak s poštenim odnosom do ljudi), da pridejo nazaj.
Samo?lovek
22. 10. 2019 13.27
+13
Beg možganov v prevodu pomeni, da smo vsi tukaj butli. Premislite kaj podpirate, ko soglašate z vsako medijsko bučo.
Blue Dream
22. 10. 2019 13.21
+8
si predstavljam da so za to bolj krive druge bogatejše države s svojo strategijo kot mi sami.
SHDS
22. 10. 2019 13.20
+1
po čem smo jim premerljivi po migrantih ja