Slovenski turizem naj bi dobil novega pomembnega igralca. Luksemburški sklad York, ki je s 43 odstotki največji lastnik družbe Sava d. d., prodaja svoj delež, najverjetnejši kupec pa je po naših neuradnih informacijah madžarski sklad Diofa. Gre za družbo enega najbogatejših Madžarov z dobrimi povezavami tako s tamkajšnjim premierjem Viktorjem Orbanom kot njegovim zetom.
Skladi nikoli niso dolgoročni lastniki in tudi York si že nekaj časa želi izstopiti, sploh ker s 43 odstotki nima dejanske upravljalske moči v Savi. Lani poleti so z državnim SDH, ki ima skoraj 19 odstotkov delnic Save, tako že skorajda dosegli dogovor o prodaji, a je ta tik pred zdajci zaradi SDH-jevega dodatnega pogoja padel v vodo. Pa čeprav je bil York pripravljen sprejeti samo 35 milijonov, kar je po naših podatkih precej manj od sicer resda nezavezujočih ponudb, ki so na Savo prišle le mesec ali dva prej.
York je šel jeseni zato v nov postopek, dobil dve ponudbi, hrvaško in madžarsko, a pogajanja, ki so zdaj v sklepni fazi, nadaljeval le z bogatim Madžarom z dobrimi povezavami z Orbanovim krogom. Če do podpisa pride, ima država, torej SDH in KAD, 30 dni časa za uveljavljanje predkupne pravice, ki pa je morda ne bosta uveljavljala. Sploh, ker Sava v ravnokar potrjenem SDH-jevem načrtu upravljanja po novem ni več v kategoriji kupi,
ampak je možno vse, tudi prodaja in zmanjšanje državnega deleža z zdajšnjih 47 na le 25 odstotkov.
Neuradno pa Sava ni edina slovenska turistična družba, ki mika Madžare. Pomemben lastnik slovenskih hotelov, natančneje Istrabenz Turizma, je tudi Slaba banka. (Ti trenutno niso naprodaj, vseeno pa je DUTB državo oziroma vlado že vprašala, ali se to lahko spremeni. Menda zaradi precejšnjega zanimanja, ki prihaja iz različnih koncev, tudi iz Madžarske. Morda bo pri tem lahko pomagala nova izvršna direktorica slabe banke Kristina Šteblaj, do zdaj državna sekretarka oziroma desna roka finančnega ministra Andreja Širclja, pristojnega za DUTB.
Ideja o slovenskem turističnem holdingu splavala po vodi?
KAD in SDH bi z odkupom Yorkovega deleža postala večinska lastnika Save, s čimer bi še odločneje stopili na pot uresničevanja ideje o slovenskem turističnem holdingu, ki ji je bil, kot je znano, posebej naklonjen minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek. Prvi koraki so bili sicer narejeni, ko je država oziroma SDH od Nove KBM lani spomladi odkupila Terme Olimia.
Domnevna prodaja skoraj polovice delnic Save d. d. pa je, kot omenjeno, karte povsem premešala. Ne smemo namreč pozabiti, da gre za glavnega slovenskega hotelirja, ki ima prek Save Turizma v lasti več kot 2.000 tisoč hotelskih sob na najboljših lokacijah na Obali, Bledu, Ptuju, v Radencih in Moravskih Toplicah.
Glede državne naložbe v Savi, ki je lastnica turističnega podjetja Sava Turizem, je doslej veljalo, da bo država lastniške deleže v turističnih podjetjih okrepila in jih združila pod streho državnega turističnega holdinga. V njem naj bi v sklopu treh hčerinskih družb – alpski, obalni in termalni turizem – združili družbe Terme Olimia, Sava Turizem, Istrabenz Turizem, Thermana, Adria Ankaran, Hit Alpinea in turistično vejo novogoriškega Hita. V načrtu upravljanja kapitalskih naložb države za leto 2022 pa se nenadoma omenja tudi možnost prodaje Save.
Sava je zaradi lastništva Save Turizma kot najpomembnejšega člena portfelja morebitnega turističnega holdinga ključna za konsolidacijo državnih turističnih naložb. Razlog za spremembo pristopa bi lahko bil tudi v tem, da varuh konkurence holdingu zaradi prevelike koncentracije zelo verjetno ne bi prižgal zelene luči, je poročanje Radia Slovenija povzela STA. Trije dosedanji lastniki, torej sklad York, KAD in SDH so sicer tudi Savini upniki.
KOMENTARJI (944)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.