Gospodarstvo

Kljub drastičnemu padcu BDP dobri obeti?

Ljubljana, 31. 08. 2009 11.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Kljub občutnemu padcu BDP, ki pomeni največje zmanjšanje gospodarskih aktivnosti v sedanji krizi, novice niso nujno slabe, ugotavlja statistični urad. Umar pa je v svojih napovedih bolj črnogled.

Obseg bruto domačega proizvoda (BDP) Slovenije je v drugem letošnjem četrtletju v primerjavi z istim obdobjem lani zabeležil drastičen padec – znižal se je namreč kar za 9,3 odstotka, so sporočili iz državnega statističnega urada. "To je tretje zaporedno zmanjšanje gospodarske aktivnosti in največje v sedanji krizi. V prvi polovici leta je bil BDP za 8,8 odstotka manjši kot v enakem obdobju leta 2008," so pudarili.

Bolj pozitivno sliko pa dobimo, ko primerjamo prvi dve četrtletji tega leta. V drugem se je namreč BDP v primerjavi s prvim zvišal za 0,7 odstotka. "Po dveh zaporednih četrtletjih negativne rasti so se torej recesijska gibanja v drugem četrtletju 2009 ustavila," ugotavljajo statistiki. 

Manjše investicije, manj uvoza in izvoza ...

Obseg investicij se je zmanjšal.
Obseg investicij se je zmanjšal. FOTO: Reuters
Zmanjšale so se investicije v vse proizvode: v stanovanja, zgradbe, ceste, mostove so upadle za 20 odstotkov, v stroje in opremo za 40 odstotkov, v transportno opremo (npr. tovorna vozila) so se prepolovile.

V drugem četrtletju 2009 so se nadaljevala podobna gibanja, kot so bila značilna že za začetek leta. Znova so se najbolj zmanjšale investicije; v drugem četrtletju 2009 so bile za 36,7 odstotka manjše kot v drugem četrtletju lani, v prvih šestih mesecih letos pa so bile v primerjavi z enakim lanskim obdobjem manjše za tretjino. Njihov delež v BDP se je z 32,2 odstotka v letu 2008 znižal na 22,1 odstotka.

Tudi izvoz in uvoz sta se spet močno zmanjšala; izvoz je bil za 21,3 odstotka manjši kot v drugem četrtletju 2008, uvoz pa za 24,8 odstotka.

Nižji so bili tudi izdatki za končno potrošnjo (za odstotek), predvsem na račun zmanjšanja izdatkov gospodinjstev, kar se je zgodilo prvič po letu 2000. Edina kategorija končnega trošenja, ki se je realno povečala, so izdatki države. V primerjavi z drugim četrtletjem lanskega leta so bili višji za 4,3 odstotka.

Za devet odstotkov nižja dodana vrednost

Slovenski BDP se je v primerjavi z lanskim letom močno skrčil.
Slovenski BDP se je v primerjavi z lanskim letom močno skrčil. FOTO: Reuters
V drugem četrtletju 2009 se je prekinilo daljše obdobje pozitivne rasti zaposlenosti, ki je trajalo od začetka leta 2006 (13 zaporednih četrtletij). Skupna zaposlenost je bila za 1,6 odstotka manjša kot pred letom (16 tisoč oseb), zlasti izrazito pa se je zmanjšala v predelovalnih dejavnostih (za 9,1 odstotka). Tudi v večini drugih dejavnosti je bila rast zaposlenosti počasnejša kot ob začetku leta 2009.

Vse to lahko preberemo na spletni strani statističnega urada, kjer še poudarjajo, da se dalje zmanjšuje tudi dodana vrednost. Skupna je bila v drugem četrtletju za devet odstotkov manjša kot v lanskem drugem trimesečju. V predelovalnih dejavnostih se je zmanjšala za 22 odstotkov, v gradbeništvu za 13,4, v trgovini za 12,8, v transportu za 6,6 , v poslovnih storitvah pa za 5,7 odstotka. Rast so zabeležili le v finančnem posredništvu (osem odstotkov) ter v dejavnostih netržnega značaja, kot so javna uprava, obramba in obvezna socialna varnost, izobraževanje, zdravstvo in socialno skrbstvo.

Vendarle dobre novice? Je Slovenija iz krize?

Ponovimo, slovenski BDP se je kljub vsemu v tem četrtletju v primerjavi s prvimi tremi meseci leta povečal. Letne primerjave tako kažejo na še zelo slabe gospodarske razmere, primerjave med zaporednimi četrtletji pa dajejo bolj optimistično sliko. Stanje je precej podobno kot v številnih drugih državah (Nemčija, Francija, Grčija, Švedska). "Takšne situacije niso neobičajne, so pa zelo redke. Značilne so za t. i. točke obrata – ko gospodarski cikel doseže dno ali vrh – in četrtletne primerjave hitreje zaznajo, da je do obrata prišlo," pojasnjuje vodja sektorja za nacionalne račune na statističnem uradu Karmen Hren. Na odgovor na vprašanje, ali ti podatki že kažejo na konec krize, bo verjetno treba počakati še kakšno četrtletje, da bi dobili trdnejša zagotovila, kaj se dogaja v gospodarstvu, dodaja.

Umar: Gospodarska rast bo nižja od pričakovane

Večji padec izvoza, nadaljevanje kreditnega krča ter z njima povezana nizka investicijska dejavnost kažejo, da bo gospodarska rast ob koncu leta nižja, kot smo pričakovali spomladi. Direktor Umarja Boštjan Vasle

Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) ob tem ugotavlja, da je "na postopno stabilizacijo razmer na sicer nizki ravni že nakazovala tudi večina kratkoročnih kazalnikov gospodarske aktivnosti". Vendar pa poudarja, da se je v medletni primerjavi padec gospodarskih aktivnosti "še poglobil".

"V primerjavi z enakim obdobjem lani so negativni učinki mednarodne finančne in gospodarske krize, podobno kot v prvem četrtletju, močno vplivali na dosežene rezultate, in sicer predvsem na izvozno aktivnost," pojasnjuje Umar. Domači in zunanji dejavniki pa vse bolj prispevajo tudi k izrazito zmanjšani investicijski aktivnosti, so še zapisali v uradu.

Direktor Umarja Boštjan Vasle je pojasnil, da "so ob nadaljevanju neugodnih gibanj pri naših najpomembnejših partnericah v drugem četrtletju ostale relativno slabe tudi razmere na domačem trgu". "Večji padec izvoza, nadaljevanje kreditnega krča ter z njima povezana nizka investicijska dejavnost kažejo, da bo gospodarska rast ob koncu leta nižja, kot smo pričakovali spomladi," je prepričan. Umar bo novo napoved gospodarskih gibanj objavil konec septembra.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

aloalo
31. 08. 2009 19.31
kaksna huda ugotovitev vauv ne morem vrjet..mislm ejga.
odbogaposlan
31. 08. 2009 17.38
JE REKLA ŠLOGARCA!
Janez72
31. 08. 2009 15.57
A ni naš financ minister DR. KRIŽANIČ pred meseci napovedal, da se bodo razmere v poletnih mesecih izboljšale, da bo BDP zrastel... Bravo BORUT P., DR. F.K. dela dobro, a ne? Aja točno, preveč hitro govori, strokovnosti mu pa ni za oporekati... ŠALA LETA 2009!
ivo55
31. 08. 2009 15.00
Še ni nobenega razloga za prevetritev višine plač javnega sektorja spoštovani ekonomski analfabeteji ali kratko bleferji?!
RADO62
31. 08. 2009 14.28
Skratka, realni padec BDP-ja je nekje okrog 15%... In to je bistveno slabša slika od tiste, ki jo je napovedoval ekonomski analfabet dr. križanič.... heh
heldam
31. 08. 2009 13.43
kakšni dobri obeti neki, vsak dan slabše je
pepar
31. 08. 2009 13.02
Pri nas je veliko take industrije,ki ne bo nikoli iz recesije,oziroma ne bodo delavci ki v njej delajo.Ima premalo dodane vrednosti in zaposleni v teh podjetjih bodo še naprej delali za 500 do 600 evrov.Skratka kitajčki z evropskimi življenskimi stroški.Kriza bo za nekatere še doooolga.Seveda pa ne za javni sektor in vse ki visijo na državnih jaslih.Za te itak krize ni bilo,bojo pa v bližnji prihodnosti verjetno zahtevali višje plače.....
Saki97
31. 08. 2009 12.52
V Sloveniji je 14.748 prostih delovnih mest. Če kdo želi delat more pač samo želeti delat.
surfordie
31. 08. 2009 12.16
akolar2... prvi, ki vse javne uslužbence ne mečeš v isti koš...Pohvalno! ko bo država kot taka začela resnično nadzirat vse delo na črno in dejansko uvedla plačilno disciplino ter zmanjšala lastno porabo, bo lahko tudi zmanjšala davke. Pa vse delomrzneže prisilit delat. ja, eni odšihtajo 8 ur in mislijo, da so naredili vse. nekateri delamo tudo po tri službe zakaj... da služajno pridem čez 1000€ neto in sem smatran za bogatuna in zdaj naj jaz še bolj plačujem za tiste, ki cele popoldneve pred mojim blokom na klopicah jambrajo, da nimajo dovolj. Dela je za vse dovolj, samo nekateri pač ne iščejo dela ampak službo. težko nam bo na tak način... Lep dan vsem!
zahod.west
31. 08. 2009 12.15
zalo dobra novica....ha, ha, ha, .
mega351079
31. 08. 2009 12.02
Eni pa res ne znate prebrat celotnega članka oziroma ga nočete razumet.. Res je padec BDP-ja je velik glede na lansko leo... Novica pa ni slaba zaradi tega ker se kažejo prvi konkratni znaki izboljšanja...BDP je počasi začel rasti in pač ne moramo pričakovati da bomo v kratkem času prišli na lansko stopnjo..Upajmo samo da se bo rast nadaljevala.. Pa brez zamer
Klampfman
31. 08. 2009 11.57
-9,3% PA KAJ STE NORI??? TO ZA VAS NI SLABA NOVICA?
akolar2
31. 08. 2009 11.53
Hudiča, BDP pade za več kot 10%, brezposelnost je astronomska, velik del prebivalstva se komaj prebija - je že pod socialnim minimumom /obubožani/ IN NOVICA NI SLABA. Ja za nekatere bluzerje na državnih funkcijah in vseh vrst tajkune. Kakšen trušč so mediji in posamezniki zganjali v preteklih letih o o obubožanem prebivalstvu, o strahu, ki se žiri po Sloveniji idr. Sedaj pa ko je situacija dejansko katastrofalna, obobožanje, strah, apatija - PA NIČ. To so ti pravi poštenjaki.
mega351079
31. 08. 2009 11.53
Upam da se bodo ti znaki izboljšanja kazali še naprej... sicer to ni toliko odvisno od nas, ampak od držav v katere največ izvažamo..
guty
31. 08. 2009 11.53
čudno, da je standard tako rasel, delavske plače pa tut s protesti niso šle gor ...
endrug
31. 08. 2009 11.51
Ja, vlada je proti padcu naredila bore malo. Blaži učinke s socialo, kar ni slabo, ni pa dovolj.