
Kljub občutnemu izboljšanju dobička iz poslovanja in odpravi dolgov s poslovnim rezultatom ne moremo biti zadovoljni, je na novinarski konferenci povedal predsednik uprave Werner Wenning in dodal, da so lani sicer zaključili z velikimi ukrepi prestrukturiranja.
V tekočem letu uprava načrtuje, da se bo dobiček pred obdavčitvijo, potem ko je bil lani v primerjavi z letom prej višji za 67 odstotkov in je znašal 1,4 milijarde evrov, povečal še za več kot 10 odstotkov. Prihodki podjetja so se v omenjenem primerjalnem obdobju nasprotno znižali za štiri odstotke na 28,6 milijarde evrov.
Sicer pa se je lani znižalo število odškodninskih tožb, ki so jih proti Bayerju v ZDA vložili zaradi zdravila za zdravljenje holesterola lipobay/baycol. V začetka marca jih je bilo še 9948, dobrih 2200 pa so jih rešili z zunajsodno poravnavo. V koncernu računajo, da bodo morali v prihodnje za tožbe - zanje so že namenili 842 milijonov dolarjev - odšteti še poldrugo milijardo evrov.
V Bayerju so lani presenetili z novico, da se bodo ločili od kemičnega dela koncerna in ga uvrstili na borzo. Pod imenom Lanxess bo tako ta, z izjemo hčerinskih družb H.C. Starck in Wolf Walsrode, tretjino proizvodnje umetnih mas najkasneje v začetku leta 2005 uvedel na kapitalski trg. Ločitev kemijske proizvodnje od koncerna je Wenning utemeljil z besedami, da bo nova družba kot samostojno podjetje lahko hitreje in bolj fleksibilno reagirala na izzive v evropski kemični industriji. Bayer se bo v prihodnje osredotočil na področja zdravja, industrijskih proizvodov in varstva rastlin.
Tudi v prihodnje bodo v kemičnem koncernu veliko pozornosti namenili varčevanju. Med letoma 2002 in 2005 naj bi tako privarčevali poltretjo milijardo evrov. Poleg tega so v nemškem velikanu do konca lanskega leta odpustili 9300 od načrtovanih 14.000 zaposlenih. Konec lanskega leta je Bayer tako zaposloval 115.400 delavcev.