Če dogovor glede finančne konsolidacije družbe Istrabenz ne bo dosežen do konca meseca, bo morala družba v prisilno poravnavo, meni predsednik uprave Nove Ljubljanske banke (NLB) Draško Veselinovič. "Daleč najslabša odločitev bi bila verjetno stečaj," je poudaril na novinarski konferenci v Ljubljani.
Stečaj je vsekakor možnost, ki jo nekateri od upnikov lahko sprožijo, a po zakonodaji lahko uprava dokaže, da bi bili upniki bolje poravnani v primeru prisilne poravnave, je pojasnil Veselinovič. "Obstajajo možnosti, da bi šle stvari v smeri prisilne poravnave," je dejal.
Po njegovih besedah to "ne bi bila tako slaba rešitev", saj bi omogočila delno konverzijo dolga v lastniški delež ter večji nadzor postopkov, ki se odvijajo. "Še vedno pa bi bila najboljša zgodba, da bi se banke uspele dogovoriti za nek enoten nastop, saj bi tako največ iztržile," je poudaril.
Veselinovič je med pogoji, pod katerimi bi bila NLB pripravljena na morebitno reprogramiranje dolga, izpostavil "absolutno" menjavo vodstva, ki je pripeljalo podjetje v tako situacijo. "O tem ni nobenega dvoma," je poudaril. Ob tem vztraja pri dodatnih zavarovanjih, ki so vzpostavljena na podjetjih v lasti holdinške družbe, morebitna prodaja zanimivih delov pa bi morala biti temeljito organizirana.
Potreben bi bil tudi "zelo natančen pregled stanja v koncernu, ki ni natančno jasen upnikom", pogoj za reševanje pa je po njegovih besedah tudi ta, da vse banke ostanejo upnice v tem koncernu.
Arharjeva poteza je razočarala
Glede poteze Unicredit Banke Slovenija, ki ni podaljšala pogodbe o začasnem odkupu s strani Istrabenza zastavljenih delnic in tako zaščitila svoj interes, je po Veselinovičevih besedah prisotno "določeno razočaranje". Neformalni vodja konzorcija 19 bank upnic, predsednik uprave Unicredita France Arhar, bi "moral zastopati interese vseh upnikov, je pa prvi speljal vodo na svoj mlin".
Poudaril je še, da ima NLB v konzorciju 19 bank upnic Istrabenza približno 13-odstotni delež, kar je bistveno manj od 30- do 40-odstotnega deleža, ki ga ima v celotnem kreditiranju v Sloveniji. "Če bi gledali tako, je NLB nadpovprečno previdna," je dejal.
Bavčar: Odstopil bom, če bo to pomagalo Istrabenzu
Igor Bavčar je v pogovoru za oddajo 24ur povedal, da bo – če bo to pomagalo Istrabenzu, razmislil tudi o možnosti odstopa. Ob tem je opozoril, da je nenavadno, da po treh mesecih pogajanj z bankami, te na koncu – ko se približuje 31. marec –, pridejo na dan s predlogom o njegovi razrešitvi. "Kot da bi hotele pokazati, da med seboj niso sposobne doseči dogovora, kako naprej,“ pravi.
Na vprašanje, ali se počuti odgovornega, odgovarja z da – prav toliko, kolikor se odgovorne čutijo tudi vsi tisti, ki so v tem procesu in v podjetju zaposleni. "Mi se z bankami pogovarjamo o poravnavi 500 milijonov evrov dolgov, kolikor je dolgov na holdingu, in ne o milijardi dolgov, kot večkrat navajajo mediji. Vi ves čas govorite samo o dolgovih, zanemarjate pa, da je Istrabenz sistem, ki zaposluje 4700 ljudi in proizvaja 40 milijonov dobička, kar je skoraj toliko, kot ga proizvaja Petrol ali Mercator. Istrabenz ima premoženje, ki te dolgove lahko poplača in živi naprej. Gre za čas, v katerem lahko te interese poravnamo, a na žalost banke do danes niso bile sposobne formulirati svojih stališč, kako,“ nadaljuje Bavčar.
Na obtožbe predsednika uprave Petrola, da so morali kupiti tretjino Istrabenza, ker bi sicer on prevzel Petrol in vse dolgove obesil na to državno podjetje, sam pa izvedel menedžerski odkup in postal lastnik velikega imperija, Bavčar odgovarja, da se bo moral Marko Kryžanowski odločiti, zakaj je šel v prevzem Isatrabenza. "Soočiti bo moral svoje izjave iz oktobra 2007, ko je dejal, da Istrabenz ne more prevzeti Petrola, ker ima 600 milijonov dolgov in da te nevarnosti ni, z izjavami na koncu, ko je moral braniti svoj finančni rezultat. Njegove obtožbe so smešne.“
Na očitke sodelavcev, na primer Janka Kosmine, da jim je stvari prikrival, odgovarja, da njegov odstop obžaluje. "Za nama je dolgoletno dobro sodelovanje, razumem njegove razloge in dejstvo, da so ga razmere v turizmu prisilile v nekatere odprodaje, saj ni imel sredstev za nadaljnje poslovanje. Žal mi je za to, mislim pa da nima prav, da je na ta način reagiral.“
Bavčar pravi, da bo v vsakem primeru počakal na jutrišnji sestanek z bankami, ki morajo še formalno sporočiti svoja stališča. Kako in na kakšen način bodo ravnali naprej, pa bo znano po nadzornem svetu.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.