Gospodarstvo

Banka Slovenije v najnovejši oceni za letos pričakuje 4,7-odstotno gospodarsko rast

Ljubljana, 19. 12. 2017 15.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Banka Slovenije je zvišala napovedi gospodarske rasti. V najnovejši oceni za letos pričakuje 4,7-odstotno rast, potem ko je junija napovedala 3,5-odstotno rast. Za prihodnje leto je napoved zvišala za 1,1 odstotne točke na 4,2 odstotka. Do leta 2020 naj bi se rast postopoma znižala na 3,4 odstotka.

Člani sveta Banke Slovenije ugotavljajo, da so makroekonomske razmere v Sloveniji ugodne. "Gospodarska aktivnost se zadnja štiri leta krepi, z njo pa se izboljšujejo tudi razmere na trgu dela. Pozitivna ciklična gibanja in nizka raven obrestnih mer ugodno vplivata tudi na stanje javnih financ, medtem ko ostaja rast cen zmerna," so izpostavili.

Napovedi makroekonomskih gibanj so tako še bolj optimistične, a kljub temu podvržene določenim tveganjem. "Največja tveganja za gospodarsko rast izhajajo še naprej iz domačega okolja in so povezana z rastjo zasebnih in državnih investicij. Še posebej pri državnih investicijah, ko gre za velike investicijske projekte, so lahko učinki na rast precejšnji," so izpostavili.

Banka Slovenije je zvišala napovedi gospodarske rasti.
Banka Slovenije je zvišala napovedi gospodarske rasti. FOTO: iStock

Rast zaposlovanja in zmanjšanje splošne negotovosti krepita zasebno potrošnjo, ki je ob ugodnih pogojih financiranja lahko tudi precej višja, še posebej v luči morebitne hitrejše rasti plač. "Hitrejša rast plač in morebitni šoki v globalnih cenah surovin bi lahko povzročili višjo rast cen od predvidene v trenutnih napovedih," so dodali.

V Banki Slovenije so ocenili, da bo vzdržnost visoke gospodarske rasti po pričakovanjih omogočala njena široka zasnova, podprta z domačim povpraševanjem in močnim izvoznim sektorjem. Rast zasebne potrošnje naj bi ostala robustna, okrog triodstotna, in spodbujena z večanjem razpoložljivega dohodka in zmanjševanjem negotovosti. Poleg zasebne potrošnje naj bi se krepile tudi zasebne in javne investicije.

Kot so spomnili, so pred zakonom številni investicijski projekti. Vzpodbujeni so z zmanjšanjem negotovosti v poslovnem okolju in povečanim optimizmom v izvoznem sektorju, krepitvijo zasebne potrošnje in ugodnimi pogoji financiranja. Rast investicij naj bi zato v naslednjih letih presegala osem odstotkov, njihovo financiranje pa naj bi poleg notranjih rezerv podjetij deloma zagotavljala tudi bančna posojila.

Konkurenčen izvozni sektor in ugodne gospodarske razmere v mednarodnem okolju naj bi v srednjeročnem obdobju omogočale visoko rast izvoza. To rast naj bi podpirale tudi nove investicije v opremo in stroje ter nove proizvodne linije z višjo dodano vrednostjo. Te bodo dvigovale produktivnost izvoznega sektorja, kar bo ohranjalo konkurenčnost na rastočih globalnih trgih in omogočalo izkoriščanje rasti tujega povpraševanja.

"V obdobju napovedi zato pričakujemo, da bo rast izvoza v povprečju presegala šest odstotkov," so navedli. Kljub temu bo neto prispevek menjave s tujino k rasti BDP manjši kot v preteklih letih, saj bo povečano domače povpraševanje krepilo rast uvoza. Presežek blagovne menjave bo tako manjši, posledično bo nekoliko manjši tudi presežek na tekočem računu plačilne bilance, vendar bo ostal na zadostni ravni za blaženje morebitnega močnejšega poslabšanja pogojev menjave kot posledice cenovnih šokov na globalnem surovinskem trgu.

Z okrevanjem gospodarstva se izboljšujejo tudi razmere na trgu dela. Rast zaposlenosti naj bi se po letošnji pospešitvi v prihodnje postopoma umirila, a naj bi še naprej znašala v povprečju več kot en odstotek. Kot največja omejitvena dejavnika za še hitrejšo rast se pri tem kažeta staranje prebivalstva ter pomanjkanje usposobljenih delavcev.

Sočasno naj bi se nadaljevalo tudi zniževanje stopnje anketne brezposelnosti, ki naj bi se do konca obdobja napovedi znižala na približno pet odstotkov in dodatno omejevala rast zaposlovanja v nadaljnjih letih. Zaposlovanje bo hitrejše v izvozno usmerjenih dejavnostih, gradbeništvu in storitvenih dejavnostih.

Postopno zniževanje stopnje brezposelnosti pod mejo naravne stopnje brezposelnosti in strukturna neskladja na trgu dela bodo v obdobju napovedi že začela pritiskati na rast plač, ki se bo krepila skozi celotno obdobje napovedi. Ker bo ta presegala rast produktivnosti, se bo začela zviševati tudi rast stroškov dela na enoto proizvoda, so poudarili.

Rast agregatov domače potrošnje in stroškovni pritiski naj bi do leta 2020 zvišali inflacijo nad dva odstotka. Osnovna inflacija se bo tako postopoma zvišala na okrog 2,5 odstotka. Višja rast cen bo vidna predvsem pri storitvah, medtem ko bo rast cen drugih menjalnih dobrin nižja in bolj omejena. Po letošnji močnejši rasti cen energentov in hrane naj bi bila njihova rast v prihodnjih letih manj opazna v skupni inflaciji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik113089
20. 12. 2017 13.46
+3
Letošnja rast BDP pa je 15%, če upoštevamo le dvig plač in števila zaposlenih v javnem sektorju.
Bojan-F
20. 12. 2017 13.22
-2
Desnemu sektorju, zagovornikom Kaosa in gurujem komuniciranja prispevek zagotovo ni vsec ... strokovne sluzbe iz JS so vam dale ekzakten signal, da denar je ... torej odvisni delavci iz realnega sektorja organizirajte se in zahtevajte visje place ... nihce drug vam tega za vas ne bo naredil sam od sebe... in ... eden na ena ne boste uspeli... predlagam vam,da angazirate Strukelj Branimirja.
ni_mi_vse_eno
19. 12. 2017 22.25
+2
Eksponentna rast (2, 4, 8, 16 ...) sloni na eksponentni rabi surovin in eksponentni produkciji smeti. Zato polivinilaste vrečke nikoli ne bodo rešile Zemljo, ampak kolaps sistema, ki se nam nezadržno bliža. Uči se: Collapse of Complex Societies; dr. Tainter
ONniON
19. 12. 2017 20.43
+5
v letih 2012-2016 se je izselilo 41.692 državljanov slovenije, trend se ni izboljšal , stanje je najslabše po osamosvojitvi kaže statistični urad ! pojejte gospodarsko rast in volite cerarja !
kolbek460
19. 12. 2017 20.33
+11
Ma ne se hecat ,2/3 delavcev Sloveniji na minimalcu ,600 eur plače ,in to v gospodarstvu ki izvaža ,JS službe bodo pa to kar so ti ustvarili preko stavkovnih zahtev razdelili , kdo si je želel tako družbo in državo SRAM VAS NAJ BO .,
Jožajoža
19. 12. 2017 19.32
+1
kdo plača statistične napovedi, se te priredijo tako, kot zahteva naročnik-plačnik.
Supervillain
19. 12. 2017 18.50
+10
Naj dajo še plače gor delavcem predvsem v proizvodnjah,ki ustvarjajo dobiček.Lp
HOOONDAAA
19. 12. 2017 18.14
+11
Po novem letu pa pridejo nove podražitve, plače pa nobeden ne bi dvignil.
HeroinHero
19. 12. 2017 18.06
+8
plače pa za zjokat...
gregolin
19. 12. 2017 17.51
+12
JU dela čudeže.Statistika pa še večje.
CIGU MIGU
19. 12. 2017 17.05
+9
rast 5 odstotna,plače pa minus 10 odstotne,,slo zdrahing