Nekoč ugledna investicijska banka Lehman Brothers je v torek prišla iz stečajne zaščite. Izhod iz stečajnega postopka ne spreminja veliko, razen tega, da lahko Lehman Brothers zdaj razprodaja premoženje brez poprejšnje odobritve stečajnega sodnika. Na računu ima 35 milijard dolarjev, dodatnih 30 milijard pa bo zbral z nadaljevanjem prodaje premoženja. Med drugim bo prodajal hotel Ritz Carlton na Havajih, smučarski center v Montani in delež v nepremičninskem podjetju Archstone.
Stečaj Lehman Brothers je še vedno največji v ameriški zgodovini, saj je bilo premoženje banke ocenjeno na 639 milijard dolarjev. Prav tako je tudi najbolj zapleten, saj je tožb in zahtevkov skupaj 26.000, vpletenih je 7000 pravnih oseb iz 40 držav sveta, sproženih je 75 posamičnih sodnih postopkov, banka pa je za odvetnike in svetovalce porabila skoraj 1,6 milijarde dolarjev.
Prepričani, da so bili žrtveno jagnje
161 let stara banka Lehman Brothers, ki je preživela državljansko vojno, veliko depresijo in dve svetovni vojni, ni vzdržala špekulacijskega balona z nepremičninskimi vrednostnimi papirji in je šla leta 2008 v stečaj. Balon z nepremičninskimi vrednostnimi papirji je banka sicer napihovala sama, a pri tem zdaleč ni bila edina, saj so enako delale tudi ostale mogočne hiše Wall Streeta. Razlika je bila le v tem, da so druge banke našle pomoč pri ameriški vladi, ki je nekaj dni po propadu Lehman Brothers začela denar namenjati zavarovalnici AIG ter ustanovila 700 milijard dolarjev vreden sklad za rešitev finančne industrije.
Nekdanji uslužbenci banke na čelu z nekdanjim glavnim izvršnim direktorjem Richardom Fuldom ostajajo prepričani, da so bili žrtveno jagnje oziroma nič bolj krivi za skorajšnji kolaps svetovnega finančnega sistema kot druge banke. Lehman Brothers je imela pred stečajem 25.000 zaposlenih po svetu. Danes ima metlo v roki za dokončno likvidacijo le še 433 ljudi, ki delajo na začasnem sedežu v zgradbi Time & Life na Manhattnu.
Stari sedež Lehman Brothers na Times Squaru je leta 2008 dobila banka Barclays, ki je konkurenta odkupila za piškavih 1,3 milijarde dolarjev, potem ko pred tem ni želela sodelovati v njenem reševanju. Pri propadu naj bi imeli prste vmes tudi banka JP Morgan Chase in japonska Nomura, ki je za 200 milijonov dolarjev prevzela azijske operacije Lehmana.
Lehman Brothers toži obe banki in zahteva odškodnino. V primeru zmage bo denar šel za poplačilo upnikov in vlagateljev, med katerimi so pokojninski skladi, banki Morgan Stanleyin Goldman Sachs, hedge skladi ter številne druge organizacije in posamezniki. Upniki, ki so privolili, da dobijo od 21 do 28 centov za dolar dolga, bodo začeli prva plačila dobivati 17. aprila. Zahtevkov je bilo sicer za več kot 400 milijard dolarjev.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.