Gospodarstvo

Banka, ki ima v lasti tudi SKB, želi preiskavo govoric

Pariz, 11. 08. 2011 12.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Govorice o nevarnosti finančnega poloma francoske banke Societe Generale so ob špekulacijah, da bo Francija izgubila bonitetno oceno AAA, razburkale borzne trge. Banka je zato prosila za preiskavo dogodkov.

Sredine potope tečajev na osrednjih evropskih borzah in pozneje tudi na Wall Streetu je moč pripisati govoricam. Borze so namreč padle v rdeče, ko so zakrožile špekulacije, da naj bi tudi Francija kmalu izgubila bonitetno oceno AAA in govorice o nevarnosti finančnega poloma francoske banke Societe Generale. Delnice Societe Generale so v sredo v luči govoric med borznim trgovanje izgubile celo petino vrednosti.

Med vlagatelji se je namreč šušljalo, da naj bi bila Societe Generale, sicer lastnica slovenske SKB banke, tik pred finančnim zlomom in da naj bi potrebovala državno pomoč. Govorico je sprožilo nedeljsko pisanje britanskega časnika Mail on Sunday, ki je, sklicujoč se na neimenovane vire, zapisal, da naj bi bila ena največjih evropskih bank zaradi izpostavljenosti do grških državnih obveznic v zelo nevarnem položaju in potencialno celo na robu katastrofe.

V časniku so medtem že priznali, da njihovo pisanje ni temeljilo na verodostojnih in točnih informacijah, in so se zaradi tega že opravičili pri banki. V banki so opravičilo sprejeli in ob tem izrazili oceno, da se s tem zaključuje "nesrečni incident".

Societe Generale
Societe Generale FOTO: Reuters

Societe Generale od francoskega regulatorja trga vrednostnih papirjev vseeno zahteva preiskavo izvora sredinih govoric, a v agenciji AMF še niso potrdili, ali se bodo lotili natančne preiskave. Societe Generale je sicer že v sredo odločno zanikala, da bi bila kakor koli resno ogrožena zaradi izpostavljenosti do Grčije.

Societe Generale je že v prvem polletju zaradi izpostavljenosti do Grčije oblikovala visoke rezervacije in v banki trdijo, da so s tem upoštevali tveganja zaradi lastništva grških državnih obveznic in potencialnih izgub v luči sodelovanja zasebnih upnikov pri dodatni pomoči Grčiji.

Ob koncu lanskega leta naj bi imela sicer Societe Generale za 2,6 milijarde evrov grških dolžniških papirjev, do Italije pa naj bi bila izpostavljena v višini 3,3 milijarde evrov. Letošnje stresne teste bank v EU je sicer banka opravila, čeprav ne najbolj uspešno, saj je prag uspešnosti presegla za 1,6-odstotne točke. V banki vseeno zagotavljajo, da dobro krijejo vsa tveganja in poslujejo solidno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

usi-glih
12. 08. 2011 08.50
SKB NIKOLI ni bila deležna pomoči SLOVENSKIH davkoplačevalcev- tako da raje ne zavajaj. Tu ne gre za NLB ki potrebuje svež denar zato da ga nekaterim donira.
Odpri.oci
11. 08. 2011 20.01
Tej francoski banki se pa res ni treba bati za svoje zgrešene naložbe.....Bosta že Merklova in Sarkozy preko ECB in EU dosegla, da bodo njihova slaba posojila propadajočim državam poplačali davkoplačevalci preko "pomoči".... Točno to se je že zgodilo ob "pomoči" Grčiji in Portugalski (beri : pomoči bankama Societe Generale in Deutsche Bank)..... in enako bo tudi z Italijo in Španijo !!!!! Tudi če zaradi "pomoči državam" propade celotna EURO skupina.... banke bodo dobile svoje ničvredne kredite poplačane v celoti. . PS : Slovenija je tema bankama že nakazala 380 mio EUR in prevzela poroštva (beri : poplačilo kreditov čez 10 do 15 let, z obrestmi) v višini 2 miliardi EUR !!!
rudra
11. 08. 2011 18.49
Britanci imajo že pregovorno radi Francoze,pa še v evro območju niso.Malo pa morajo pomagati svojim prijateljem čez lužo!!
upornik18
11. 08. 2011 16.25
da bi propadla.
cekin
11. 08. 2011 16.01
tsdafsdfsfgjhtz
11. 08. 2011 15.26
RENEGADE je pobasal denar.
tsdafsdfsfgjhtz
11. 08. 2011 15.25
lol. Pokličite čaknorisa.
tony_abcde@yahoo.com
11. 08. 2011 14.49
Še kdo dvomi o špekulantskem napadu?
ljx
11. 08. 2011 14.38
Če si na čolnu v razburkanem morju in ga dodatno še sam malo zaguncaš,se ti dost hir lahko zgodi da kakšen val čez rob zalije in če se to guncanje skos ponavlja ti se lahko nabere toliko vode da se boš počasi potapljal.