
Sporazumna prekinitev sodelovanja Nove kreditne banke Maribor (NKBM) z dosedanjim predsednikom uprave banke Matjažem Kovačičem je posledica skrhanega medsebojnega zaupanja, sta danes v Mariboru sredino odločitev nadzornikov banke pojasnila Kovačič in predsednik nadzornega sveta Dušan Jovanovič. Podrobnosti pa nista želela pojasnjevati.
Jovanovič je povedal, da so se "zadeve kopičile nekaj časa", to pa je posledično imelo vpliv na institucijo in tudi delničarje. Nadzorni svet je ugotovil, da je sodelovanje načeto in se je odzval s sporazumno prekinitvijo sodelovanja.
Pri tej kadrovski menjavi je bilo po Jovanovičevih besedah osnovno vodilo nadzornikov stabilnost banke, glede na trenutno otežene pogoje poslovanja pa so se odločili, da tudi s kadrovskimi spremembami poskušajo izboljšati poslovanje banke v prihodnosti, je pojasnil na kratki novinarski konferenci na sedežu banke v Mariboru.

Kovačič, ki je izrazil zadovoljstvo, da je z nadzornim svetom dosegel sporazumno prekinitev sodelovanja, banko zapušča konec leta. Kam odhaja, še ne ve, poudaril pa je, da so bila "absolutno vsa dejanja", ki so jih izvajali v banki, skladna z zakonodajo in skrbnostjo, ki jim je bila naložena.
Po sredinem sklepu nadzornega sveta bo Kovačiča s 1. januarjem prihodnje leto na mestu predsednika uprave NKBM zamenjal dosedanji član uprave Andrej Plos, ki so mu nadzorniki tudi podelili mandatarstvo za sestavo nove uprave z mandatom, ki ga je opravljal kot član uprave. Plos si bo prizadeval, da ekipo sestavi v prvi polovici januarja, o imenih pa danes ni želel govoriti. Zaenkrat je v upravi tudi še dosedanja članica uprave Manja Skernišak.
Kovačič je prepričan, da je Plos "več kot ustrezna zamenjava". Med drugim je kot član uprave pokrival področja tveganja. Kovačič, ki je vodenje NKBM prevzel maja 2005, pred tem pa je bil nekaj časa član uprave, je namreč opozoril, da je na poslovanje banke vplivala tudi gospodarska kriza in s tega vidika meni, da je Plos "izjemno ustrezna zamenjava".
Kovačič verjame, da so v preteklih letih naredili velike korake naprej. "Banka je drugačna, kot je bila pred mnogimi leti," je ocenil in omenil delno privatizacijo, kotacije delnic doma in v tujini, prevzem Zavarovalnice Maribor. Te in še druge zadeve po njegovem "zagotovo kažejo na to, da je bila banka na dobri razvojni poti".
Banka ima vizijo, s katerimi komitenti in na katerih trgih želi sodelovati in delovati. Ima tudi začrtano pot, kako te cilje uresničevati, pa je danes poudaril Plos. Najprej se bo lotil plana za leto 2012, za katero v vodstvu banke ocenjujejo, da prinaša "precej težkih okoliščin in izzivov". "Banka je kapitalsko ustrezna, finančno stabilna, izziv za nas naprej bo predvsem izboljšanje donosnosti," je še dejal Plos.
O morebitnem odhodu Kovačiča z vrha banke so nekateri mediji pisali že pretekli teden, pri tem pa kot razloge navajali tudi domnevno sporne posle banke oziroma Kovačiča s propadlim mariborskim gradbincem Konstruktorjem. Na vprašanja v zvezi s tem Kovačič in Jovanovič danes nista želela odgovarjati.
Ob spremembah na vrhu NKBM so iz Agencije za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN) sporočili, da od nadzornega sveta kot organa nadzora pričakujejo izvajanje aktivnosti v smeri zagotavljanja nadaljnjega stabilnega poslovanja banke, kamor spada tudi imenovanje in odpoklic članov uprave. V AUKN še pričakujejo, da bodo vsi postopki imenovanja organa upravljanja banke vodeni transparentno in bodo pri tem upoštevana področna zakonodaja, statut družbe in Kodeks upravljanja družb s kapitalskimi naložbami države.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.