Vlada v predlogu sprememb državnega proračuna za leto 2008 načrtuje zmanjšanje proračunskega primanjkljaja za tretjino, tako da bo znašal 0,6 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Če v proračun ne bi vključili investicij na področju železnic ter stroškov predsedovanja Slovenije EU, pa bi se lahko primanjkljaj prihodnje leto znižal celo na 0,2 odstotka BDP in ga v letu 2009 ne bi bilo več, je danes pred člani odbora DZ za finance in monetarno politiko ocenil finančni minister Andrej Bajuk.
Državni proračun za leto 2008 je DZ sprejel že novembra lani, vlada pa zdaj predlaga povečanje proračunskih prihodkov za 496 milijonov evrov na 8,63 milijarde evrov ter odhodkov za 420 milijonov evrov na 8,86 milijarde evrov. Proračunski primanjkljaj se bo tako prihodnje leto znižal na 230 milijonov evrov in bo v deležu BDP za tretjino nižji, kot pa je določeno v veljavnem proračunu za leto 2008, je dejal Bajuk.
Načrtovani odhodki za leto 2008 so po Bajukovih besedah za pet odstotkov višji kot v veljavnem proračunu, in sicer predvsem na področju prometa, zunanje politike in kmetijstva, več denarja je predvidenega tudi za znanost in tehnološki razvoj. V skupnem znesku odhodkov je za 191 milijonov evrov takšnih, ki se nanašajo na financiranje projektov iz evropskega proračuna.
Finančni minister je poudaril, da je vlada ustvarila pogoje za stabilno gospodarsko rast, ki se iz meseca v mesec izkazuje za zelo pozitivno. Gospodarska rast temelji na zelo zdravih temeljih, je dejal ter spomnil, da je obseg izvoza letos v primerjavi z enakim obdobjem lani za 17,1 odstotka višji, povečujejo se tudi investicije in potrošnja gospodinjstev.
Problem inflacije ostaja
"Ostaja problem inflacije," je priznal Bajuk. "Vendar, kar se tiče fiskalne politike, se stvari odvijajo bolje, kot smo načrtovali v začetku mandata," je dodal. V. d. direktorja Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) Boštjan Vasle je ob tem spomnil, da sta k visoki rasti cen v Sloveniji v zadnjem obdobju prispevala skok cene nafte, ki jo uvažamo, ter skok cene hrane, do katerega je najprej prišlo v tujini. V zadnjih letih je uspelo Sloveniji močno znižati inflacijo je spomnil Vasle ter ocenil, da bo naša država ujela povprečje EU v osmih do 15 letih.
Iz predlaganega dokumenta je po oceni Antona Ropa (SD) razvidna prociklična in ne proticiklična politika vlade. Prilivi so seveda ugodni, zato je mogoče na strani porabe marsikaj zagotoviti, čeprav je tudi struktura načrtovane porabe daleč od optimalne, je ocenil. Predlog sprememb proračuna za leto 2008 je po Ropovih besedah izrazito slab in ne upošteva zelo resnega položaja, v katerem je Slovenija zaradi neustreznega vodenja ekonomske politike. Našo državo potiska po njegovih besedah v nevarne vode in slovenskim državljanom ne ponuja nič dobrega, zato ga v SD ne bodo podprli.
Nasprotno je Martin Mikolič (NSi) napovedal, da ga nihče ne bo prepričal, da je ta proračun slab. "Če zmanjšujemo primanjkljaj, je to vsekakor dober proračun," je dejal ter vlado pohvalil, da s primerno politiko prilagaja proračun tako, da ne bomo mogli reči, da smo preveč zapravljivi. Predlog sprememb proračuna za leto 2008 je dobra podlaga, da bomo uresničili vse tiste naloge, ki si jih je vlada zadala že ob nastopu mandata, je dejal.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.