Gospodarstvo

Bajuk: Hočemo slovenske kovance

Bruselj, 14. 02. 2006 16.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovenija bo Bruselj zaprosila za individualno poročilo o izpolnjevanju kriterijev za uvedbo evra.

Evrokovanec s podobo Prešerna
Evrokovanec s podobo Prešerna FOTO: POP TV

Slovenski finančni minister Andrej Bajuk je danes v Bruslju napovedal, da bo Slovenija resnično zaprosila za individualno konvergenčno poročilo o izpolnjevanju kriterijev za uvedbo skupne evropske valute evro, kot ji to omogoča pogodba o Evropski uniji. "Poslužili se bomo te možnosti," je izjavil Bajuk. Kdaj bo država to storila, ni natančno povedal: "Pravočasno," je kratko dejal.

"Mislili smo tudi, da bomo to storili z Litvo in Estonijo, a zdaj vse kaže, da bomo sami," je še dodal in ob tem razložil, da je objava rednega konvergenčnega poročila, ki ga Evropska komisija in Evropska centralna banka (ECB) napovedujeta za oktober letos, prepozna, saj želi Slovenija skladno z načrti evro uvesti 1. januarja 2007.

"Vsi naši načrti so osredotočeni na uvedbo evra, za kar obstaja tudi široka podpora med državljani, "
je poudaril minister. Poleg tega pa želi Slovenija na evro preiti s svojimi evrokovanci: "Hočemo slovenske kovance, a za njihovo kovanje potrebujemo pet mesecev. Kot je znano, se bodo kovali na Finskem," je povedal.

Pozitivno poročilo Evropske komisije in ECB o izpolnjevanju kriterijev za uvedbo evra je tudi ena od podlag za sprejem dokončne odločitve o vstopu posamezne članice v območje evra.

Po pojasnilih diplomatskih virov v Bruslju sicer tudi objave individualnega poročila za Slovenijo ni moč pričakovati pred 28. junijem 2006. To je dan, ko bo država izpolnila pogoj najmanj dveletnega bivanja v pripravljalnici za evro, kamor je vstopila 28. junija 2004.

Če bi bilo poročilo objavljeno takoj po 28. juniju, bi o njem morda že 11. julija odločali finančni ministri EU, možni pa so tudi drugi hitri postopki. Sicer pa diplomatski viri v Bruslju pričakujejo, da bi EU načelno podporo Sloveniji na vrhunski ravni lahko izrekla že junija.

Kriteriji za evro so stabilnost cen oziroma nizka ali nična inflacija, ne previsok proračunski primanjkljaj (do treh odstotkov BDP), ustrezne dolgoročne obrestne mere in javni dolg pod referenčno mejo 60 odstotkov BDP, poleg tega pa mora kandidatka najmanj dve leti biti v ERM II.

Leta 2007 želijo evro uvesti Slovenija, Estonija in Litva, a trenutno kriterije izpolnjuje le prva. Minister Bajuk je razmeroma optimističen, da pri tem spremembe tudi v prihodnjih mesecih ne bo, saj je izpolnitev kriterijev rezultat celovite in sistematične gospodarske politike, ki je državi že "v krvi in mesu".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User99173
20. 02. 2006 11.44
Bajuk je leta 1964 diplomiral iz ekonomije na mendoški Universidad Nacional de Cuyo. Prvi magisterij iz ekonomije je opravil po posebnem programu, ki ga je v Mendozi organizirala University of Chicago. Leta 1969 je dobil štipendijo za študij na univerzi v Berkeleyu, kjer je opravil še en magisterij in doktorat iz ekonomskih znanosti. Po prvem magisteriju se je najprej zaposlil kot svetovalec finančnega ministra province Mendoza. Po šestih mesecih se je zaposlil v regionalnem uradu Nacionalnega sveta za gospodarski razvoj, kjer je ostal vse do odhoda v Berkeley. Leta 1973 se je vrnil v Argentino in postal profesor na mendoški univerzi. Že po približno letu in pol pa se je zaradi državnega udara umaknil v ZDA. Tam je postal tehnični asistent direktorja Svetovne banke. Po dobrem letu se je leta 1975 zaposlil v Medameriški razvojni banki (IDB), kjer je postopoma napredoval do mesta direktorja predsednikovega kabineta in člana predsednikovega sveta. Leta 1994 je postal predstavnik IDB na evropskem predstavništvu v Parizu, kjer je ostal vse do predčasne upokojitve zaradi vstopa v politiko leta 2000... Verjetno je znanje esfflight-ja bogatejše...
User99173
20. 02. 2006 11.39
da te malo razsvetlim esfflight o gospodu Bajuku 'Bajuk je leta 1964 diplomiral iz ekonomije na mendoški Universidad Nacional de Cuyo. Prvi magisterij iz ekonomije je opravil po posebnem programu, ki ga je v Mendozi organizirala University of Chicago. Leta 1969 je dobil štipendijo za študij na univerzi v Berkeleyu, kjer je opravil še en magisterij in doktorat iz ekonomskih znanosti. Po prvem magisteriju se je najprej zaposlil kot svetovalec finančnega ministra province Mendoza. Po šestih mesecih se je zaposlil v regionalnem uradu Nacionalnega sveta za gospodarski razvoj, kjer je ostal vse do odhoda v Berkeley. Leta 1973 se je vrnil v Argentino in postal profesor na mendoški univerzi. Že po približno letu in pol pa se je zaradi državnega udara umaknil v ZDA. Tam je postal tehnični asistent direktorja Svetovne banke. Po dobrem letu se je leta 1975 zaposlil v Medameriški razvojni banki (IDB), kjer je postopoma napredoval do mesta direktorja predsednikovega kabineta in člana predsednikovega sveta. Leta 1994 je postal predstavnik IDB na evropskem predstavništvu v Parizu, kjer je ostal vse do predčasne upokojitve zaradi vstopa v politiko leta 2000...' Samo tebi je pač bil bolj všeč g.Mramor. Si bil na njihovi plačilni listi?
User98633
20. 02. 2006 04.21
Minister Bajuk je precej nerealen moz. Ocitno matematicne razlage v Argentini niso enake kot v Sloveniji. Ze nekajkrat sem to ugotovil, pa sem pomislil ga bodo ze drugi opomnili na to. Vendar kot vidim vse bolj nerealne so njegove izjave. Mogoce bi bilo vmesno pogledati njegova spricevala in se vprasati, kje neki jih je dobil in na podlagi kaksnega znanja. Se nekaj taksnih in bo treba zaceti tako z nasimi furmani, ki nas kar nekam peljejo...vremena Kranjcem bodo se zjasnila.........