
Slovenski avtoprevozniki, združeni v GIZ Intertransport, GIZ Transport, SAS, Združenje avtoprevoznikov pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) in obrtni zbornici, za 11. april ob 6. uri zjutraj zaradi po njihovem neznosnega položaja napovedujejo prvo fazo protestov, če ne bo prišlo do dogovora o rešitvi težav. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik GIZ Transport Emil Milan Pintar, ne gre za stavko oz. zaporo cest, saj avtoprevozniki ne želijo zapirati cest, temveč za mimovoz več kot 100 tovornih vozil.
Pintar je ob tem izrazil upanje, da jim policija ne bo delala težav oz. ustavljala prevoznike - protest bi lahko končali celo v pol ure -, v nasprotnem primeru bi namreč lahko prišlo do zastojev. Če pristojni za njihove zahteve ne bodo imeli posluha, bodo avtoprevozniki oblike protesta zaostrovali, kar bi na koncu lahko pripeljalo tudi do cestnih blokad.
Kup nerešenih težav
Položaj avtoprevoznikov je po njihovem mnenju neznosen, saj cena goriva raste, GZS postavlja previsoke cene storitev (kopije licenc), uvedene so nove takse na mejnem prehodu Fernetiči, policija pa pospešeno tiranizira avtoprevoznike z milijonskimi kaznimi za prekrške, ki jih v sosednjih državah kaznujejo z nekaj desettisoč tolarji.
Prevoznikom je dokončno prekipelo, ko se je v že dosežen dogovor o znižanju kazni za papirnate prekrške vmešala policija in pripravila svoj predlog, ki znova uvaja večmilijonske kazni.
Slovensko avtoprevozništvo je pomembna veja gospodarstva, prevozniki pa ne bodo dolgo zdržali konkurence iz tujine, če jim država ne bo omogočila enakopravnega položaja in normalnih razmer za poslovanje. Avtoprevozniki od pristojnih oblasti zahtevajo moratorij za veljavnost členov, ki določajo nenormalno visoke kazni in omogočajo policistom na cesti izrekanje kazni, ki praktično pomenijo stečaje prevozništev, razveljavitev kazni, ki so bile izrečene letos, enakopravno obravnavanje slovenskih avtoprevoznikov z drugimi avtoprevozniki iz EU, intenziviranje nadzora avtoprevoznikov izven EU glede ustreznih dovolilnic ter kaznovanje kršiteljev. Obenem zahtevajo, da se tudi v Sloveniji zakonsko opredeli dolžnost naročnikov, da kontrolirajo ustreznost dovolilnic tujih prevoznikov in kaznuje kršitelje.

Prevozniki zahtevajo tudi takojšnjo ukinitev vseh komunalnih, ekoloških in drugih taks na mejnih prehodih, ki sramotijo Slovenijo, pa tudi parkirnin na carinskih izpostavah v notranjosti Slovenije, spremembo in prilagoditev uredbe o povračilu stroškov za potrebe avtoprevozništva, takojšnjo debirokratizacijo obeh zbornic in uskladitev cen njihovih uslug s cenami za storitve drugih institucij, zahtevajo pa tudi začetek ustanavljanja enotne zbornice avtoprevoznikov. Prevozniki svoje zahteve končujejo z ustanovitvijo medresorskega koordinativnega odbora na ravni državnih sekretarjev in s člani združenj avtoprevoznikov.