"V najboljšem primeru bomo videli stagnacijo. Verjetno pa lahko pričakujemo, čeprav je bil januar malce bolj pozitiven, tudi trend navzdol," je povedal predsednik Sekcije za osebna motorna vozila pri Trgovinski zbornici Slovenije Danilo Ferjančič, sicer generalni direktor podjetja Porsche Slovenija. Po trenutni napovedi naj bi bilo tako letos prodanih okrog 55.000 novih osebnih vozil in do 6000 lahkih gospodarskih vozil.
V letu 2009, ki ga je močno zaznamovala gospodarska kriza, je sicer bilo v Sloveniji prvič registriranih skoraj 56.000 novih osebnih vozil, kar je za 19 odstotkov manj kot v letu poprej. Prodaja lahkih gospodarskih vozil pa se je zmanjšala za nekaj manj kot 39 odstotkov na slabih 5300 vozil.
Kriza je najbolj zarezala v prodajo vozil iz višjega oz. luksuznega ter zgornjega srednjega razreda. Poleg tega pa je povzročila tudi drastičen padec cen rabljenih vozil. "To so kar huda bremena, ki jih moramo nositi uvozniki in naši partnerji. Lahko rečemo, da je bil v povprečju posel z rabljenimi vozili največji faktor tveganja v naših organizacijah," je pojasnil Ferjančič.
Še hujši padec kot pri osebnih vozilih so trgovci zabeležili pri lahkih gospodarskih vozilih. Januarja letos je sicer prvič po dolgem času spet prišlo do rahlega dviga prodaje, vendar se v sekciji sprašujejo, kako bo v prihodnjih mesecih, med drugim zaradi krize v gradbeništvu. "Avtomobilski trg torej je v krizi in zaenkrat v njej ostaja," poudarja Ferjančič in hkrati opozarja, da se kriza postopoma seli tudi v poprodajno dejavnost, ki je hrbtenica avtomobilske panoge. Prelomnica na tem področju se je zgodila v lanskih poletnih mesecih, ko so prvič zaznali manj strank in manj prometa z rezervnimi deli v pooblaščenih servisih.
Nova obdavčitev motornih vozil
V sekciji so spomnili še, da se z marcem začne uporabljati novela zakona o davku na motorna vozila, ki bo prinesla vrsto sprememb, med drugim to, da bo obdavčitev po novem vezana na izpuste ogljikovega dioksida ter odpravo obdavčitve rabljenih vozil znotraj države.
Spremembe v glavnem pozdravljajo, medtem ko pa se jim zdi vprašljiva smiselnost velike progresivne obdavčitve. Pri novih vozilih je bila doslej najvišja stopnja obdavčitve 13 odstotkov, po novem pa bo ta lahko v posebnih primerih znašala tudi do 37 odstotkov. Zaradi tega bo med drugim precej večji motiv za izogibanje obdavčitvi v Sloveniji, zaradi česar posledično verjetno ne bodo doseženi fiskalni in ekološki cilji zakona.
Ferjančič, ki je na čelu generalnega uvoznika in zastopnika za vozila znamk Volkswagen, Škoda, Audi, Seat in Porsche v Sloveniji, je sicer predsednik sekcije za osebna motorna vozila postal februarja letos. Dosedanji predsednik je bil David Jurič, generalni direktor podjetja Summit Motors, distributerja Fordovih avtomobilov v Sloveniji. Novi član predsedstva sekcije je postal Aleš Suhorepec iz podjetja Renault Nissan Slovenija, ki je kot pomembno nalogo sekcije v letošnjem letu izpostavil tudi napore za napredek na področju električnih vozil. Ta namreč predstavljajo vse bližjo prihodnost, v Sloveniji pa se zaenkrat na tem področju še ni veliko naredilo.
Sekcija bo poskušala pristojna ministrstva prepričati k podpori v obliki subvencij za nakup električnih vozil, zainteresirane investitorje spodbuditi k izgradnji potrebne infrastrukture za polnjenje vozil, servise pa pripraviti na potrebno prilagoditev.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.