Evropska investicijska banka (EIB) je uradno potrdila skupno tri milijarde evrov posojil za evropsko avtomobilsko industrijo. Gre za drugi sklop v seriji posojil, ki naj bi jih EIB odobril do konca junija, skupno pa naj bi znašali sedem milijard evrov. Posojila bodo namenjena predvsem proizvajalcem avtomobilov in tovornjakov za izboljšanje učinkovitosti pri porabi goriva in nižanju izpustov ogljikovega dioksida. Proizvajalci imajo namreč težave pri financiranju svojega delovanja in tudi investicij v okolju prijazne tehnologije, ki so potrebne za izpolnitev ciljev EU glede izpustov CO2. Med podjetji, ki bodo deležna posojil, bodo BMW, Daimler, Fiat, PSA Peugeot-Citroen, Renault, Volvo Cars, Scania in Volvo Trucks.
"Trudimo se najhitreje in najučinkoviteje odzvati na potrebe v Evropi, pri čemer želimo zagotoviti, da so projekti, ki jih podpiramo, ekonomsko in okoljsko vzdržni ter v skladu s prioritetami EU," je dejal predsednik EIB Philippe Maystadt. EIB ob novih prošnjah za posojila obljublja, da bi lahko do polovice leta zagotovil za sedem milijard evrov posojil. Banka je sicer v tem tednu dejala, da ne more izdati več posojil avtomobilski industriji, ker bi povečanje omejilo sredstva, ki bi jih namenili drugih panogam.
Saab bo odpuščal
Švedski avtomobilski proizvajalec Saab, ki sodi pod okrilje ameriškega avtomobilskega koncerna General Motors (GM) bo medtem odpustil 750 od skupno 4100 zaposlenih na Švedskem. V podjetju pravijo, da je ukinjanje delovnih mest potrebno za povečanje likvidnosti, glavna prioriteta pa je trenutno učinkovito prestrukturiranje z namenom pritegniti nove vlagatelje. Ameriški lastnik Saaba je namreč pretekli mesec praktično zapustil svojo švedsko podružnico, ko je napovedal, da njegove lastniške obveze potečejo konec tega leta.
Družba Saab Automobile se je sicer začela prestrukturirati, potem ko je GM opozoril na možnost njenega stečaja, če ne bo prejela pomoči s strani švedske vlade, in je ta zavrnila možnost svojega vstopa v reševanje Saaba. Po navedbah Saaba in švedske vlade se za nakup družbe zanima več morebitnih kupcev. Saab je bil nekoč poznan po tehnološko in oblikovalsko naprednih avtomobilih, a je nato v zadnjih letih zaradi starajočega se proizvodnega portfelja in padajoče prodaje začel pešati, svetovna gospodarska kriza pa je zadeve le še poslabšala.
Krizo je občutil tudi največji avtomobilski koncern v Evropi, nemški Volkswagen, ki je imel v letošnjih prvih dveh mesecih na najpomembnejših trgih upad prodaje za 15 odstotkov, na 809.000 vozil. Svetla izjema je nemški trg. Premija za oddajo rabljenega vozila v razrez je povzročila naval kupcev na prodajalne z avtomobili. Februar je bil tako mesec, v katerem je imel Volkswagen daleč največ naročil vse od združitve obeh Nemčij. Prodaja osebnih avtomobilov znamke Volkswagen se je povečala kar za 20 odstotkov.
Razveseljivi prodaji v Nemčiji pa ne sledijo drugi trgi; v ZDA, na Japonskem in v Evropi se prodaja še naprej krepko zmanjšuje, je povedal predsednik upravnega odbora Volkswagna Martin Winterkorn. V koncernu pričakujejo, da bodo letos po vsem svetu prodali deset odstotkov manj avtomobilov kot lani, ko so prodajo povečali za šest odstotkov, na 6,23 milijona vozil. Poudaril je, da želi Volkswagen iz krize oditi kot zmagovalec. "Svoj cilj imamo trdno pred očmi: vrh avtomobilske industrije," je dejal. Največji proizvajalec avtomobilov na svetu je trenutno Toyota, Volkswagen pa je bil doslej za ameriškim General Motorsom, ki se bori za preživetje, tretji največji na svetu.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.