Gospodarstvo

Avtobusni prevozniki prestavili stavko

Ljubljana, 10. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Medkrajevni avtobusni prevozniki bodo 17. junija stavkali, če ministrstvo za promet ne bo začelo reševati njihovih težav.

Ana Jovanovič in Marko Pavliha
Ana Jovanovič in Marko Pavliha FOTO: POP TV

Minister za promet Marko Pavliha ter predstavniki gospodarske in obrtne zbornice so na današnjih pogovorih, na katerih so se zbrali zaradi vse večjih težav v linijskem in prostem cestnem prometu, sklenili, da bo ministrstvo najkasneje do 17. junija pripravilo predlog za reševanje problematike javnega linijskega avtobusnega prevoza potnikov za prehodno obdobje do 1. januarja 2005. S tem je sekcija za javni prevoz potnikov v linijskem in prostem cestnem prometu pri Gospodarskih zbornici Slovenije (GZS) preklicala javni protest, ki ga je napovedala za 17. maj.

Kot je povedal minister Pavliha, so sogovorniki podpisali dogovor, po katerem bo ministrstvo zagovarjalo nujnost sprejema prvotnega besedila novele zakona o prevozih v cestnem prometu in pripravilo uredbo o podelitvi koncesij za opravljanje javnih avtobusnih linijskih prevozov potnikov. Poiskali bodo tudi možnosti za ustrezno zvišanje subvencije in za zagotavljanje pravilne izvedbe pravilnika o subvencioniranju mesečnih vozovnic za dijake, vajence in študente višjih šol tako, da se bo subvencija izplačevala linijskim prevoznikom oziroma na mesečno vozovnico ter zagotovitev ustreznega povišanja začasne subvencije od 1. septembra do 31. decembra letos.

Bodo avtobusni prevozniki stavkali 17. junija?
Bodo avtobusni prevozniki stavkali 17. junija? FOTO: POP TV

"Zaenkrat ministru zaupamo, saj nimamo razlogov, da mu ne bi," je dejala predsednica sekcije Ana Jovanovič. Ob tem je pojasnila, da so zato pristali na umik zaustavitve prevoza potnikov. Če podpisano ne bo uresničeno, imamo čas, da javni protest izvedemo kasneje, je dodala.

Po njenem mnenju so težave na tem področju pereče, saj morajo imeti prevozniki javnega linijskega avtobusnega prometa nizke cene. Te so v Sloveniji sedaj visoke, potnikov pa ni. Minister pa je ocenil, da so težave v zadnjih 10 letih tudi zato, ker Slovenija nima prometne politike.

Kot je znano, je sekcija za javni prevoz potnikov v linijskem in prostem cestnem prometu pri GZS, ki združuje 95 odstotkov javnih prevoznikov, konec aprila od vlade zahteval dodatnih 83 tolarjev subvencije za opravljanje javnega linijskega prevoza potnikov oz. skupaj z dosedanjih 16,5 tolarja po kilometru na 100 tolarjev po kilometru. Takrat so v nasprotnem primeru napovedali, da bodo 17. maja pripravili javni protest. V zadnjih 15 letih prevozniki namreč opažajo strmo padanje števila potnikov in realno zniževanje prihodkov. Letos zaradi vstopa Slovenije v Evropsko unijo in s tem liberalizacije avtobusnega prometa pričakujejo še dodatno poslabšanje razmer, ker se utegnejo pojaviti tudi prevozniki iz drugih držav Unije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10