Javna agencija Republike Slovenije za varstvo konkurence (AVK) je po naših informacijah 16. decembra sprejela odločitev, s katero je Agrokorju začasno zasegla delnice Mercatorja. To je na današnji novinarski konferenci potrdil Fabris Peruško, izredni pooblaščenec v koncernu Agrokor in glavni izvršni direktor Fortenove. Slednja mora za prenos Mercatorja z Agrokorja na Fortenovo sicer pridobiti tako soglasje varuha konkurence kot tudi vseh 56 bank upnic Mercatorja, od katerega so tri slovenske, tudi državna SID banka.
Kot še pojasnjujejo v Agrokorju, je zaseg temeljil na odločitvi glede globe v znesku 53,9 milijona evrov, ki jo je Agrokorju septembra 2019 naložila AVK, in sicer zaradi prevzema Costelle. Po mnenju Agrokorja gre za nesorazmerno odločitev, saj vpletena družba Costella letno ustvari le malce več kot milijon evrov prihodkov.
AVK je glede na to, da Agrokor ni poročal o koncentraciji družb Agrokor AG in Ardeya Global Ltd., 24. septembra sprejela odločitev o kazni, v znesku 53,9 milijona, ki naj jo plača Agrokor kot pravna oseba, in 5000 evrov, ki naj bi jo plačala odgovorna fizična oseba. Glede na pojasnilo AVK je v tej koncentraciji Agrokor pridobil 100 % delnic družbe, ki je lastnik slovenske družbe Costella, skladno s slovenskim Zakonom o konkurenci je domnevno obvezan poročati o koncentraciji v roku 30 dni po podpisu dogovora o prevzemu. To poročilo ni bilo vloženo, zato je 9. aprila AVK po uradni dolžnosti začela postopke za oceno koncentracije.
Po mnenju Agrokorja je odločitev AVK neutemeljena, saj so bile vse odločitve, nanašajoče se na zgoraj opisan prevzem, narejene in izvršene le s strani Ivice Todorića, ne da bi o tem vedel ali pri tem sodeloval kakršen koli drug član takratnega upravnega odbora Agrokorja. To pomeni, da Agrokor d. d. s prevzemom ni bil nikakor povezan, temveč je šlo za Agrokor AG iz Švice, ki ga je vodil izključno Todorić in od leta 2017 upravitelj oziroma komisar, ki ga je določilo švicarsko sodišče, ta je oktobra 2019 agenciji poslal formular za koncentracijo v imenu Agrokorja AG, še pravijo v družbi.
V Agrokorju še dodajajo, da odločitev AVK o globi 53,9 milijona evrov ni pravnomočna, saj je Agrokor zoper njo vložil zahtevo za sodno varstvo, ki je bila predana AVK 8. novembra.
AVK te zahteve za sodno varstvo še ni posredovala pristojnemu sodišču v Ljubljani in s tem omogočila sodišču, da se o zahtevi za sodno varstvo odloči in je namesto tega začel postopek za začasni zaseg delnic Mercatorja, še pojasnjujejo v Agrokorju.
Pojasnilo AVK: Odločitev še ni pravnomočna
AVK je v odzivu zapisala, da je zoper odločbo o prekršku Agrokor kot oglobljena odgovorna oseba vložila zahtevi za sodno varstvo, o katerih odloča okrajno sodišče v Ljubljani, zato odločba o prekršku še ni pravnomočna in izvršljiva. Dodali so, da so uporabili institut skladno z 201. členom zakona o prekrških, zaradi interesa postopka pa več informacij ne morejo posredovati.
Omenjeni člen zakona o prekrških med drugim za primere, ko obstaja bojazen, da se bo storilec med postopkom o prekršku ali do izvršitve odločbe o prekršku skril ali odšel neznano kam ali v tujino, predvideva, da lahko pooblaščena uradna oseba prekrškovnega organa oziroma sodišče zaradi zavarovanja izvršitve odločbe s sklepom odloči, da se storilcu začasno vzamejo potna listina, vozniško dovoljenje, dokumenti vozila, prevozne listine ali drugi dokumenti, npr. vrednostni papirji, prevozna sredstva ali druge premičnine. Začasni odvzem lahko traja največ šest mesecev in se lahko s sklepom podaljša še za največ šest mesecev. Za hrambo in upravljanje z začasno odvzetimi vrednostnimi papirji ali drugimi predmeti je pristojen davčni organ, torej Finančna uprava RS. Če se postopek z odločbo ustavi ali če storilec plača globo, ugotovljeno škodo, pridobljeno premoženjsko korist in stroške postopka, se začasno odvzete listine in predmeti vrnejo storilcu.
Na agenciji so še pojasnili, da so pri določitvi globe upoštevali čas zamude, obliko krivde, dejstvo, da koncentracija kljub pozivu ni bila priglašena, ravnanje pravne osebe in druge okoliščine v skladu z zakonom. Upoštevali so tudi, da je treba odvračati od tovrstnih kršitev, saj so pravočasne priglasitve ključne za učinkovito presojo in obravnavo koncentracij.
Poteza AVK z zasegom Mercatorjevih delnic je po mnenju Peruška del usklajene akcije, ki onemogoča prenos Mercatorjevih delnic na Forternovo. Srž spora naj bi bil sporazum s slovenskimi dobavitelji, ki naj bi jim omogočal boljši položaj v skupini. "Takšnega sporazuma ne moremo podpisati," je dejal Peruško. V četrtek so dogovorjeni za sestanek s slovenskimi dobavitelji, Peruško pa je zatrdil, da bodo "nanj prišli". Na vprašanje, kaj pričakuje, ni želel odgovoriti, pod črto pa je za njih pomembno to, da bo "Mercator prodajal to, kar kupci kupujejo".
Gospodarski minister primera ne more komentirati
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo v zvezi z postopanjem AVK v primeru Mercatorja in Agrokorja poudarja, da je "AVK samostojna in neodvisna institucija in mora postopati v skladu z veljavno zakonodajo. To velja tudi v primeru Agrokorja."
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki se trenutno mudi na delovnem obisku v Nemčiji, je v odzivu na današnje poročanje medijev o začasnem zasegu delnic Mercatorja s strani AVK dejal: "Konkretnega dejanja AVK v primeru Agrokor ne morem komentirati, saj ministrstvo, niti sam kot minister nisem seznanjen o postopanju v posamičnih primerih. Verjamem pa, da AVK v zvezi z neprijavo koncentracije in tudi izrečeno globo ravna v skladu s sprejetimi pravili in zakonodajo."
Minister je prav tako poudaril, da v Sloveniji deluje vladavina prava in da so institucije neodvisne in da Slovenija ne odloča in ne bo odločala o prenosu, saj nima vpliva na prenos družbe Mercator in njenih neodvisnih družb na Fortenova Grupo. Kljub temu pa na ministrstvu poudarjajo, da si "vsi želijo, da se Agrokor prestrukturira na način, da bo nova družba postala uspešna družba in bo omogočila tudi Mercatorju, da bo rasel in se razvijal."
Borili se bodo z vsemi pravnimi sredstvi
Skupina Fortenova je zaživela 1. aprila letos, ko so nanjo prenesli 32 Agrokorjevih solventnih podjetjih na Hrvaškem, v drugi fazi pa bodo nanjo prenesli tudi lastnino 82 nekdanjih Agrokorjevih podjetjih izven Hrvaške. Med njimi je največji Mercator. Slovenska država si ob tem prizadeva za sporazum, ki bo slovenskim dobaviteljem Mercatorja zagotovil enakopravno obravnavo z drugimi dobavitelji pod konkurenčnimi pogoji. Pogovori o tem s Fortenovo še potekajo.
V Fortenovi se bodo za zaščito svoje lastnine borili z vsemi pravnimi sredstvi, o ukrepu AVK pa so že obvestili vsa veleposlaništva držav članic EU v Sloveniji, kot tudi veleposlaništvi Rusije in ZDA.
Sta pa Fortenova in Agrokor pred dnevi že vložila pritožbo pri Evropski komisiji proti slovenski državi oz. ministrstvu za gospodarstvo pod vodstvom Zdravka Počivalška, ker naj bi se nedovoljeno vmešavala v prenos lastništva Mercatorja z Agrokorja na Fortenovo.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.