Gospodarstvo

Za snemanje v Sloveniji veliko zanimanja, a zaplete se pri dovoljenjih

Ljubljana, 23. 11. 2019 08.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Urša Vrečar
Komentarji
41

Slovenska avdiovizualna industrija, katere jedro predstavlja film, je ena najhitreje rastočih v Sloveniji, privablja turiste ter skrbi za promocijo države. A kljub temu je državna podpora vse manjša, ena ključnih težav pa je pridobitev dovoljenj za snemanje, čeprav imamo v Sloveniji številne atraktivne destinacije, za katere je veliko zanimanja tujih producentov.

12 dokumentarnih filmov, osem celovečercev, štiri televizijske serije, 500 oglasov in 400 videospotov. To so le nekatere številke letne produkcije slovenske avdiovizualne industrije, ki jih je predstavil Gregor Štibernik, direktor Zavoda za uveljavljanje pravic avtorjev, izvajalcev in producentov avdiovizualnih del Slovenije, ob predstavitvi Študije državnih podpor ter ekonomskih in fiskalnih učinkov avdiovizualne industrije v Sloveniji. Poudaril je, da je AVI industrija ena najhitreje rastočih tako doma kot v Sloveniji ter da ponuja veliko gospodarskih priložnosti. 

"Študija je nastala z namenom, da se ugotovi, kako lahko z določenimi ukrepi bolj povežemo industrijo ter kako bi zagotovili podporno okolje, ki bi omogočalo nadaljnji razvoj te industrije," pa je poudaril Luka Vesnaver iz Deloitte Slovenija in eden od avtorjev študije. 

Da ima industrija močne multiplikativne učinke na druge veje gospodarstva, privablja turiste, ustvarja nova delovna mesta, povečuje izvoz, ima močan učinek na razvoj manj razvitih regij ter skrbi za razvoj nacionalne blagovne znamke in promocijo Slovenije, so glavne ugotovitve študije. Celoten sektor je v lanskem letu ustvaril za približno 200 milijonov evrov prihodkov, kar 40 odstotkov pa je prispeval nazaj v državni proračun. 

Pridobivanje dovoljenj za snemanje je ena glavnih ovir slovenske filmske industrije.
Pridobivanje dovoljenj za snemanje je ena glavnih ovir slovenske filmske industrije. FOTO: Bobo

'V državi smo na nek način zapustili fim'

A študija je kljub občutni rasti samega sektorja pokazala na upad javnega financiranja v zadnjih desetih letih. "Država bi lahko bolj podpirala to industrijo. Opazili smo stagnacijo državne podpore v primerjavi s tem, kako se ta industrija razvija. Slovenija bi morala narediti kaj več, po izkušnjah drugih držav, kjer so uspeli narediti korake k boljši podpori te industrije, tako s perspektive javnih sredstev in ustvarjanja okolja, ki bi privabijo tujo produkcijo v Slovenijo," meni Vesnaver. 

"Filmska in avdiovizualna industrija je ena najhitreje rastočih in ponuja ogromno priložnosti. V naši državi je največja težava to, da je upad javnega financiranja na področju filma dramatičen. V državi smo na nek način zapustili fim, so samo še norci, ki delajo film," pa pravi direktorica Slovenskega filmskega centra Nataša Bučar

Država trenutno namenja pet milijonov evrov letno za film, in čeprav je Odbor za kulturo lani soglasno sprejel odločitev, da je treba sredstva dvigniti na 11 milijonov, iz proračuna, ki se trenutno sprejema, "žal ni razvidno, da bo v letu 2020 storjen korak naprej. Trenutna izhodišča kažejo, da bo proračun za področje filma ostal na nivoju leta 2019, za kar srčno upam, da bo še predmet spremembe, ker bi bil to korak nazaj." Poudarila je tudi, da se od vsakih pet milijonov, ki jih država nameni filmski industriji, nazaj v proračun vrneta dva milijona.

Na Gospodarski zbornici so predstavili študijo državnih podpor ter ekonomskih in fiskalnih učinkov avdiovizualne industrije v Sloveniji.
Na Gospodarski zbornici so predstavili študijo državnih podpor ter ekonomskih in fiskalnih učinkov avdiovizualne industrije v Sloveniji. FOTO: Bobo

Velik pomen za lokalni turizem 

Avdiovizualna industrija ima močan vpliv na lokalno gospodarstvo, kar so zaznale skorajda vse evropske države, Vesnaver pa je ob tem spomnil na besede Matjaža Završnika, direktorja Zavoda za kulturo Bled, ki je dejal, da "gosti iz Južne Koreje že tretje leto zapored predstavljajo najštevilčnejšo skupino obiskovalcev, po tem, ko so bili na Blejskem gradu posneti določeni kadri za korejsko serijo Črni princ". 

Na pomen industrije za lokalni turizem je opozoril tudi predsednik Društva avdiovizualnih producentov Slovenije Andrej Štritof in predstavil primer vasi Krka, lokacije serije Reka ljubezni. "Najbolj sem ponosen, da smo uspeli spodbuditi lokalni turizem. Vas Krka je bila na nek način pozabljena, ampak ko se je začela predvajati naša serija, so ljudje začeli hoditi sem in gledati, kje so te lokacije. Na srečo se je lokalna skupnost takoj aktivirala in naredila pot serije." V času vikendov je tako v vas prišlo tudi do 2000 ljudi. 

Zakaj so morali slovenske konje snemati v Italiji, namesto v Lipici? 

Bučarjeva je kot drugo največjo težavo za slovensko filmsko industrijo izpostavila zelo omejen dostop do lokacij, kjer lahko snemajo filme, "kar pa je sestavni del splošnega filmskega okolja v Sloveniji, ki ga moramo medsektorsko povezati in urediti". Dodaja, da je treba v lokalnih skupnostih ozavestiti tako oblasti kot prebivalce o koristih, ki jih prinaša snemanje. 

Za snemanje v Sloveniji je po besedah Bučarjeve veliko zanimanja tujih producentov: "Naše lokacije si izberejo, mi jih v Slovenijo povabimo, lokacije si ogledajo in so z njimi zadovoljni. Začnejo pripravljati stvari, potem pa, ko dejansko pride do tega, da morajo pridobiti dovoljenje za snemanje na teh lokacijah, nastopijo številne težave, ki nam mednarodno nižajo ugled." 

Filmska industrija skrbi tudi za promocijo države.
Filmska industrija skrbi tudi za promocijo države. FOTO: Bobo

Kot primer je izpostavila Lipico, kjer je uvodni del filma, ki je bil kasneje prikazan na beneškem filmskem festivalu, želel posneti oskarjevec, režiser Gabriele Salvatores, a dovoljenja za snemanje ni dobil. Slovenske konje so tako na koncu snemali v Italiji. Bučarjeva poudarja, da imamo v Sloveniji številne tovrstne primere, ki pa so jih na Slovenskem filmskem centru začeli sistematično beležiti, "da bi zaznali skupno točko, zakaj pravzaprav gre in kaj moramo narediti, da se to izboljša"

Da imamo težave pri pridobivanju dovoljenj za snemanje na določenih destinacijah, se strinja tudi Vesnaver: "V Sloveniji imamo veliko atraktivnih destinacij, ki so na zaščitenih območjih, kot so narodni parki. Potrebno je pridobiti lokalno odobritev, odobritev pristojnega ministrstva in tukaj se velikokrat zatika." 

'Države v Evropi med seboj tekmujejo, katera bo prevzela primat na področju filma'

Da je filmska in avdiovizualna industrija danes področje, ki lahko državam najbolj koristi za lastno promocijo, še pravi Bučarjeva in dodaja, da "države v Evropi med seboj tekmujejo, katera bo prevzela primat na področju filma". "To, kar je v zadnjih letih naredila Hrvaška na področju odpiranja prostora za film, je tesno povezano tudi z njihovim mednarodnim diplomatskim ugledom," je prepričana. Da je za blagovno znamko Slovenija ta industrija zelo pomembna, pravi tudi Vesnaver: "Poznamo zgodbo Hrvaške, serije Igra prestolov in Dubrovnika." Navede tudi primer Islandije, kjer je – tako kaže raziskava islandske turistične organizacije iz 2016 – kar 16 odstotkov turistov obiskalo Islandijo, ker so jo videli v filmu ali televizijski seriji. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (41)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

aloalo
25. 11. 2019 17.58
lahko pr men snemate sam plačajte in to ornk
vinogradnik33
23. 11. 2019 19.40
+17
Birokratski ustroj v naši državi duši zagon na vseh ravneh , zato je potrebno ta birokratski ustroj narediti vitkejši in izbrati tiste , ki želijo delati in odstraniti tiste , ki samo hodijo v službo zaradi denarja !
intel1
23. 11. 2019 15.11
+17
birokratska drzava z loleki na oblasti
drobiž
23. 11. 2019 15.00
+7
Pri nas imamo filme v živo prava kinoteka!!
Borec21
23. 11. 2019 14.50
+9
Dokler bomo pridno plačevali davke da boso birokrati prekladali papir bo ovir vedno več ko pa bo treba denar zaslužiti bo pa vse steklo kot po maslu
matej1111
23. 11. 2019 14.35
+13
V Sloveniji se vse zaplete. Edino če prideš s kufrom gnara, takrat pa gre vse gladko.
detect
23. 11. 2019 13.31
+10
spet ti okoljevarnostniki
štrekeljc
23. 11. 2019 15.53
+10
travc
23. 11. 2019 13.01
+13
Naši ne znajo tržit razen k....i
robert hrovat
23. 11. 2019 12.31
+26
Tko je v Sloveniji, za vsakim projektom visijo lobiji požrešnih ljudi, ki bi radi zaslužili... hočeš dovoljenje, plačaj še ljudi, ki nimajo nobene veze s projektom ... zato pa je Slovenija v samem vrhu glede korupcije...
akize
23. 11. 2019 11.24
+41
Bi bilo že čudno, če kaj nebi bilo zakomplicirano v slovenistanu...
Equilibre
23. 11. 2019 10.49
+4
"film škodi zdravju" - slovenski pregovor
hotchilipoper
23. 11. 2019 10.28
-8
Saj je bolje ,da pri nas ne snemajo,turistov je že zdaj preveč
SVETTEL5
23. 11. 2019 11.13
+8
mariomandzukic
23. 11. 2019 10.23
+32
prvotna ideja producentov je bila,da se najbol gledana Serija v zgodovini Igra Prestolov snema na Debelem Rticu,ampak zarad dovoljenj,papirologije so se kasneje odlocl za Dubrovnik..podobno je bilo z filmom Zvezdne Steze...Slovenija je vedn prva opcija,ampak se vedn zalomi pr papirih in zato kasneje vse Hrvaska pobere..
Borec21
23. 11. 2019 14.51
+2
Uporabnik1842873
23. 11. 2019 09.21
+10
Ma kasno zanimanje??? Stevilke so smesne! Se Hrvati imajo 3 krat vec snemanj pri njih!
mariomandzukic
23. 11. 2019 10.32
-15
pa samo na otoku Visu je bilo posnetih vec Holywood filmov,kot pa v celotni Sloveniji..pr vas snemajo Korejske,Malezijske produkcije..
sredin?ar
23. 11. 2019 09.17
+49
Seveda se zaplete pri dovolenjih. Ce pa zajebavajo. Tako smo zgubili akrapovica, tujci si pa roke manejo. Enako je z vrhunskimi akademiki ki jim je nasa drzava enoatavno pretumasta in gredo ven.
BroNo1
23. 11. 2019 09.05
+51
Pri nas je kao vse zakomplicirano, a goljufa se na polno?! To ravno ne gre skupaj.....
terantul
23. 11. 2019 09.03
+24
La Toya je na gradu dobila takoj dovoljenje. Sploh ne vidim problema.
štrekeljc
23. 11. 2019 15.15
+4
loznjak
23. 11. 2019 18.37
+4
josco
23. 11. 2019 09.01
-2
Naj povejo vse. Dovoljenj ne dobijo, ker imajo nesprejemljive zahteve. Ko želijo snemat reklame na cestah, zahtevajo odstranitev ograj, asfalt bi sredi zime polivali z vodo in podobno
SVETTEL5
23. 11. 2019 11.14
+5
josco
23. 11. 2019 13.04
+8
Ko jim v Bovcu na stavbi občine niso pustili zamenjati slovenske zastave s francosko, so to vseeno naredili. Prišla je policija, snemalci pa so se jim režali. Toliko o odnosu
štrekeljc
23. 11. 2019 15.43
+5
In kateri je bil ta butec, ki ni dovolil zamenjave? Ta očitno ne loči fikcije od resnice.
josco
27. 11. 2019 21.16
+1
Pejt ti v Pariz in poskusi na mestni hiši zamenjat zastavo. Te vsaj 30 let ne bomo videli v Sloveniji
janezpodre
23. 11. 2019 08.53
+20
Dragi avdiovizualci - drug Tito je že umrl, Neretva, Kozara itd. sta posneti, torej bo treba začet snemat tisto, kar se proda, zanima me pa to, kateri boter je dal denar za unga Franto iz naftalina, ki je bil ,roko na srce, tudi med obdobjem "za domovino s Titom naprej" anonimen, njegova "slava" pa izhaja iz tega, da je še živ, oz.ni popolnoma senilen. Pa še o vplivu reklamiranja turizma. Tistih turistov, ki pridejo na podlagi neke reklame, filme, nadaljevanke si tako nobeden ne želi /Dubrovnik /-lep primer tudi so dveurni Japonci v Ljubljani. En avtobus kupi tri sladolede in naprej na drug teren selfiranja.
Crotop
23. 11. 2019 09.17
+23
Nemška produkcija trenutno snema futuristični film na Petrovi Gori na Hrvaškem,jih ne zanimajo Partizanske pravljice...
korintos23
23. 11. 2019 08.52
-3
Vse reklame se v Sloveniji snemajo?