
Potem ko je včeraj upravno sodišče odločilo, da Damjan Žugelj ni bil pravilno imenovan na mesto direktorja Agencije za trg vrednostnih papirjev (ATVP), se je svet agencije ponoči odločil, da vladi predlaga imenovanje Žuglja za vršilca dolžnosti direktorja.
Svet je takšno odločitev sprejel po dolgotrajni razpravi, prvenstveno upoštevaje potencialne finančne obveznosti ATVP v času finančne krize, povezane s prenehanjem funkcije oziroma delovnega razmerja direktorja iz nekrivdnih razlogov, so zapisali v sporočilu za javnosti. To pa praktično pomeni, da se hoče ATVP izogniti izplačilu odpravnine, ki bi Žuglju pripadla po zdajšnji pogodbi. Po pisanju Financ naj bi ta neuradno znašala 24 ali celo 48 bruto plač, kar lahko znese do 240 tisoč evrov bruto.
Upravno sodišče je sicer včeraj po več kot letu dni razsojanja odločilo, da ob imenovanju Žuglja na mesto direktorja ATVP ni bilo pravilno ugotovljeno, ali ima deset let delovnih izkušenj in po kakšnih merilih naj bi jih imel, da bi izpolnjeval pogoje za direktorja ATVP. Odločitev sodišča je začela veljati takoj, kar pomeni, da ATVP nima direktorja. Pritožba na razsodbo ni dovoljena.
Vizjak: Še en primer političnega kadriranja
Na Žugljevo razrešitev se je sicer danes odzval poslanec SDS in nekdanji gospodarski minister Andrej Vizjak. Po njegovi oceni je bila sodba sodišča zgolj priročen argument za odstavitev. "Očitno je bil Žugelj že nekaj časa trn v peti; verjetno ni poslušal tako kot tudi nekateri drugi niso poslušali," je dejal.
Ob tem dodaja, da to, da vlada Žuglja ni potrdila za vršilca dolžnosti, kot ji predlaga svet agencije - to naj bi vlada bojda storila šele v četrtek, pomeni, da bo agencija teden dni brez vodstva oziroma v nezakonitem položaju.
Vizjak je prepričan, da gre še za en primer političnega kadriranja, v katerega naj bi bila vpletena premier Borut Pahor in minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari.
"Gre verjetno za boj proti njegovemu delu in gotovo ima to neko zaledje v vplivnih gospodarskih krogih, ki želijo na tem mestu svojega človeka. Sliši se celo, da naj bi to mesto prevzel nekdo iz kroga Nevena Boraka, ki je vodil agencijo pred Žugljem," je še povedal.
Gaspari odgovarja
Gaspari je v komentarju Vizjakovih trditev pojasnil, da na podlagi javno dostopnih informacij meni, da v dosedanjem delovanju in vodenju agencije ni razlogov, da bi nasprotoval imenovanju gospoda Žuglja za v.d. direktorja.
Pri tem meni, kot so pojasnili v službi vlade za razvoj, da je sedanji način imenovanja tako direktorja kot v.d. direktorja prek vlade neustrezen in bi zahteval čim prejšnjo spremembo zakona, ki bi agencijo definiral kot od vlade neodvisno institucijo. Gaspari zatrjuje, da se v kadrovske zadeve agencije in odločitve sveta agencije ni vmešaval, zato Vizjakove izjave glede domnevnega vmešavanja v kadrovanje agencije zavrača kot lažne.
Spomnimo
Kot je znano, je vlada Žuglja imenovala za direktorja ATVP že marca lani. Na tem položaju je nasledil Nevena Boraka, ki se mu je iztekel mandat.
Upravno sodišče je nato odpravilo sklep vlade in uradniškega sveta o imenovanju Žuglja ter zadevo vrnilo v ponovno presojo uradniškemu svetu. Postopek imenovanja direktorja ATVP je sodišče presojalo na predlog njegovega protikandidata za mesto direktorja agencije Urha Bahovca, ki je na sodišču dokazoval, da Žugelj, prej direktor Uradnega lista RS, ne izpolnjuje razpisnih pogojev.
Vlada je nato imenovala Žuglja za vršilca dolžnosti, avgusta lani pa znova za direktorja ATVP. Natečajna komisija je namreč avgusta ponovno preverila izpolnjevanje natečajnih pogojev in ugotovila, da Žugelj izpolnjuje vse natečajne pogoje, o čemer je obvestila ministrstvo za finance, ki je nato vladi predlagalo njegovo imenovanje na mesto direktorja ATVP.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.