
Belgijska pivovarna Interbrew je na centru za poravnavo sporov med vlagatelji, ki je del Svetovne banke, sprožila postopek proti Sloveniji, ker s svojim ravnanjem v primeru prevzema Pivovarne Union ni spoštovala sporazuma o spodbujanju in vzajemni zaščiti naložb med Slovenijo in Nizozemsko.
Interbrew v svoji zahtevi za arbitražo navaja, da je utrpel škodo v zvezi s svojo naložbo v Pivovarni Union zaradi ravnanja Slovenske odškodninske družbe in slovenske države, ter zahteva ustrezno nadomestilo. Po navedbah Interbrewa slovenska država ni storila ustreznih korakov, da bi preprečila diskriminatorno obravnavo tujega investitorja pred domačim, torej Interbrewa pred Pivovarno Laško.
Prvemu možu Pivovarne Laško Tonetu Turnšku se zdi tožba največje svetovne pivovarne proti državi "smešna". Turnšek je za omenjeno tožbo le slišal, o njej pa ni bil obveščen. "Interbrew toži državo, in ne nas. To je brez zveze. Iz tega postopka ne more biti nič," je za Finance komeniral Turnšek.
Sporazum o spodbujanju in vzajemni zaščiti naložb iz septembra leta 1996 Slovenijo in Nizozemsko obvezuje medsebojno ščititi naložbe, ki prihajajo iz ene ali druge države podpisnice.

Država je najela ameriško odvetniško pisarno
Pivovarska vojsna se torej seli v Ameriko, na Svetovno banko, v mednarodni center za poravnave sporov med vlagatelji. Senka Maver, predstavnica Slovenije pri Svetovni banki je povedala, da se je postopek arbitraže praktično že začel. "Interbrew in Slovenija sta se že dogovorila o postopku imenovanja arbitrov in trenutno sta v fazi imenovanja teh arbitrov. Vsaka stran bo poimenovala po enega in ta dva arbitra bosta imenovala še tretjega,"
Kot so pojasnili na finančnem ministrstvu, ki je zadolženo za koordinacijo pri pripravi obrambe države v tej zadevi, so za odvetniško pisarno, ki bo zastopala Slovenijo, izbrali ameriško pisarno Cleary, Gottlieb, Steen and Hamilton. Za storitve njihovih odvetnikov bo Slovenija plačala od 250 do 765 dolarjev na uro, odvisno od položaja osebe in vrste storitve, ki jo bodo opravili. Na ministrstvu ocenjujejo, da bodo stroški za storitve odvetniške pisarne v tem letu znašali približno 100 milijonov tolarjev.

Vse to, ker naj naša država ne bi preprečila diskriminatorne obravnave tujega vlagatelja pred domačim. Kriva je samosvoja odločitev bivšega direktorja Slovenske odškodninske družbe, ki je sam od sebe pred tremi leti 10 odstotni delež prodal Laščanom in potem čez dve uri izgubil službo. V pivovarski bitki je bila to ena od pomembnejših potez. Sicer se pivovarska zgodba nadaljuje tudi v Sloveniji. Zaradi odločitve upravnega sodišča Urad za varstvo konkurence še enkrat presoja ali bo Laščanom dovolil prevzem Pivovarne Union. "Mi v tem trenutku presoje nismo končali, presojo smo namreč začeli na novo in pridobili tudi nekaj novih podatkov od različni strani in strank. Tako da bo presoja, če se nič posebnega ne zgodi, končana predvidoma v novembru oziroma konec novembra," razlaga direktor Urada za varstvo konkurence Andrej Plahutnik.
Po podatkih centra za poravnavo sporov, ki kot neodvisen organ v okviru Svetovne banke ureja spore med zasebnimi vlagatelji in državami, je Interbrew tožbo vložil 25. avgusta.