V presenetljivem včerajšnjem razkritju je podjetje napovedalo, da za zadnje tri mesece minulega leta pričakuje prihodke v višini 84 milijard dolarjev (7,37 milijarde evrov), kar v primerjavi z istim obdobjem lani predstavlja 5-odstotni padec. Omenjena napoved vlagateljev ni pustila ravnodušnih, cena delnic se je v samo v nekaj urah znižala za več kot sedem odstotkov, s tem pa v primerjavi z mesecem poprej zabeležila več kot 28-odstotni padec. Novica je udarila tudi podjetja, ki proizvajajo sestavne dele za telefone.
V sredinem pismu vlagateljem je izvršni direktor podjetja Tim Cook podrobneje pojasnil, da padec prodaje pripisujejo poslabšanju gospodarskih razmer v razširjeni kitajski regiji (poleg Kitajske tudi v Hong Kongu in na Tajvanu). Na omenjenih trgih sicer dosežejo kar 20 odstotkov prihodkov od prodaje."Čeprav smo bili pripravljeni na izzive na nekaterih ključnih trgih, vseeno nismo predvideli tolikšnega obsega gospodarske upočasnitve, zlasti v že omenjeni razširjeni kitajski regiji," je dejal. Obenem je priznal, da se s težavami trenutno srečujejo tudi na drugih trgih.
Prodaja najnovejših telefonov iPhone namreč dosega nižje številke od pričakovanih. Zmanjšanje proizvodnje pri glavnih dobaviteljih je povzročilo upravičeno zaskrbljenost, da najnovejši telefoni med kupci niso naleteli na pričakovan odziv, med drugim tudi zaradi visokih cen.
In zakaj tokratna sprememba napovedi prihodkov podjetja še posebej odmeva na mednarodnih trgih? Prvič v zadnjih 15 letih se je namreč zgodilo, da je Apple ’popravil’ smernice vlagateljem. S tem so potrdili tudi njihove dvome glede prihodnjih pozitivnih finančnih rezultatov, ki so v zadnjih mesecih prispevali k širšemu padcu prodaje.
Kitajski bazen se krči
Hitro rastoči srednji razred je Kitajsko v zadnjih letih spremenil v največji svetovni trg za prodajo produktov, kot so avtomobili, pametni telefoni in pivo, na račun katerih so bila milijardnih dobičkov deležna podjetja, kot sta General Motors in Apple. Kot poudarjajo analitiki, je kitajska regija, v kateri se gospodarska rast po desetletjih vzpona trenutno upočasnjuje, za Apple do sedaj predstavljala močan bazen novih kupcev, ki pa se trenutno krči. V luči ameriško-kitajske trgovinske vojne in ne ravno spodbudnih napovedi gospodarske rasti za 2019 se te številke utegnejo še občutneje znižati.
Obenem smo trenutno priča še enemu zanimivemu dogajanju. Neverjeten vzpon dobe pametnih telefonov, v času katere je Apple postal najbogatejše podjetje na svetu, se umirja hitreje, kot so predvidevali v tehnološkem velikanu. Vedno boljše in bolj zanesljive naprave z dolgo obstojnimi baterijami pomenijo, da se ljudje ob poteku pogodb ne odločijo za nakup novih telefonov.
Analitiki se sprašujejo tudi, ali bodo drugi izdelki in storitve, ki jih ponuja Apple, dovolj, da slednji ohrani položaj glavnega igralca na trgu pametnih telefonov. Že nekaj časa se namreč trudijo diverzificirati nabor izdelkov s produkti, kot so Apple Watch in druge spletne storitve. Čeprav njihova prodaja pospešeno raste, so prihodki iz tega naslova še vedno daleč od tistih, ki jih dosegajo iPhoni. Kot poroča BBC, zaupanja vredni poznavalci trenutno pričakujejo, da se bo podjetje odločilo za novo veliko pridobitev, s čimer bo poskrbel za bolj optimistično razpoloženje investitorjev.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.