Britansko podjetje Brand Finance je specializirano za opravljanje tržnih študij in primerjav posameznih blagovnih znamk, v svoji razpredelnici najbogatejših, najuspešnejših in najperspektivnejših podjetij v svetu pa je podal svojo študijo 500 najmočnejših blagovnih znamk na svetu.
Na vrhu lestvice je Apple, ki je tako po skupni vrednosti kot tudi gospodarski rasti prehitel do lani vodilno podjetje Google, sledijo pa mu tudi Microsoft in IBM. Vrednost blagovne znamke se ocenjuje na impresivnih 70,6 milijarde ameriških dolarjev (53,4 milijarde evrov), še lani pa so vrednost cenili na "borih“ 29,54 milijarde dolarjev (22,34 milijarde evrov). V le enem letu se je vrednost podjetja okrepila za dvakrat in pol, kar je zadoščalo za to, da se je Apple povzpel za kar sedem mest na lestvici.
"Potrošniki so, kot kaže, obrnili hrbet tradicionalnim blagovnim znamkam v gospodinjstvih, se odrekli izdelkom z nižjo ceno ter sprejeli luksuzni življenjski stil ter blagovne znamke, ki so namenjene užitkom – navkljub temnim gospodarskim napovedim,“ je v dopisu za javnost ob objavi izsledkov zapisalo podjetje Brand Finance.
Kot kaže, so pri potrošnikih najbolj iskani prav tehnološki izdelki, saj prav tehnični izdelki dominirajo na predstavljeni lestvici, v primerjavi z lanskim letom pa so izboljšali svoj položaj za neverjetnih 79 odstotkov. Med 500 ta hip najbolj vročimi blagovnimi znamkami in podjetji na svetu je kar 49 tehnoloških, med prvo deseterico pa je večina (kar osem) podjetij iz ZDA. Na 7. mesto se je uvrstil še južnokorejski gigant Samsung, britanski Vodafone pa je zasedel 9. mesto (slednji je na lestvici od lani zdrsnil za štiri mesta nižje).
Izjemen skok se je letos posrečil tudi Zuckerbergovemu podjetju Facebook, ki sicer ni uvrščen med prvo stoterico, se je pa povzpel za 181 mest ter po lanskoletnem 283. mestu na lestvici letos zasedel 102. mesto. Okrepili so tudi finančno trdnost podjetja, ki je lani znašala 3,6 milijarde ameriških dolarjev (2,72 milijarde evrov) na 8,8 milijarde ameriških dolarjev v letu 2012. Kako in kam so uvrščena slovenska podjetja, ni znano, saj nismo uvrščeni v izbor držav, v katerih se meri uspešnost blagovnih znamk.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.