Telekom Slovenije mora tistim svojim naročnikom telefonskih priključkov ISDN BA, ki so morali kot pogoj za pridobitev priključka ADSL na zahtevo ponudnika nadgraditi obstoječi PSTN-priključek na ISDN-priključek, na njihovo zahtevo omogočiti brezplačen prehod na PSTN-priključke. Tako je odločila agencija za pošto in elektronske komunikacije (Apek), ki je o tem danes obvestila tudi končne uporabnike.
"Končnim uporabnikom, ki so priključek ISDN naročili kot pogoj za priključitev ADSL, je tako omogočen brezplačen prehod nazaj na PSTN-priključek, za katerega se plačuje cenejša naročnina, Telekom Slovenije pa jim tega prehoda skladno z izdanima odločbama ne sme zaračunati," pojasnjujejo v agenciji.
Odziv Telekoma Slovenije

V Telekomu so zatrdili, da se bodo obveznosti v skladu s prejeto dokumentacijo držali. "Seveda pa sam proces na upravnem sodišču še vedno teče in pri tem računamo na razumno rešitev," je povedala Telekomova predstavnica za stike z javnostjo Darinka Pavlič Kamien.
Hkrati je opozorila, da prehod nazaj na PSTN ni zelo enostaven. "Lahko se zgodi, da kdo iz tehničnih razlogov ne bo mogel takoj preiti nazaj na PSTN," je povedala. Poudarila je še, da izpolnitev obveznosti ne bo imela pomembnega vpliva na prihodke Telekoma.
Apek je ugotovil diskriminiranost nekaterih uporabnikov
Pri omenjeni zadevi sicer ne gre za odločanje za nazaj glede vezave tehnologij oziroma storitev ISDN in ADSL, je povedal vodja področja za telekomunikacije v Apeku Boštjan Makarovič. "Ta postopek trenutno vodi urad za varstvo konkurence," je dejal. Gre pa za to, da je agencija ugotovila in želela odpraviti diskriminiranost nekaterih uporabnikov. Telekom je namreč septembra 2005, po predhodnem pozivu Apeka k razvezi ISDN in ADSL, odpravil omenjeno vezavo.
"S tem, ko so od nekega datuma naprej določeni uporabniki lahko dobili ADSL samo s PSTN, ne pa z ISDN, medtem ko so pred tem datumom, ki po naši presoji ni bil določen s kakšnimi tehničnimi razlogi, morali vsi po vrsti zraven kupovati ISDN, smo ugotovili, da so prišli uporabniki, ki so ADSL kupili prej, v slabši položaj," je pojasnil Makarovič.
Apek je sicer odločbi, s katerima je Telekom spoznala kot operaterja s pomembno tržno močjo na upoštevnih trgih dostopa do javnega telefonskega omrežja na fiksni lokaciji za rezidenčne ter za poslovne uporabnike in mu v zvezi s tem naložila tudi omenjeno obveznost, izdala že v začetku junija. Telekomu je bila vročena 11. junija, je pojasnil Makarovič.
Telekom je zoper odločbi vložil tožbi in hkrati zahteval izdajo začasnih odredb, ki bi zadržale izvajanje odločb agencije. Upravno sodišče je obe zahtevi zavrnilo, je povedal Makarovič in obenem izpostavil, da so odločbe agencije neposredno izvršljive. Dodal je še, da je agencija obenem pred časom prejela namige nekaj uporabnikov, da Telekom kljub vsemu omenjenega prehoda še ne omogoča. "Zaradi tega se nam je zdelo pomembno, da to še enkrat v javnosti poudarimo," je dejal.
Po grobih ocenah obravnavana obveznost zadeva okrog 100.000 uporabnikov. Nekdanja Telekomova hčerinska družba Siol, ki je danes del Telekoma, je namreč konec septembra 2005 imela okrog 100.000 priključkov ADSL, ob polletju istega leta pa okrog 91.000.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.