Ameriške sanje so postale ameriška nočna mora. Medtem ko nekateri ostajajo brez svojih domov zaradi nezmožnosti odplačevanja vse večjih mesečnih obrokov posojila, so si nekateri poslovneži, katerih podjetja so prejela državno finančno injekcijo, privoščili pol milijona dolarjev vredne počitnice na račun podjetja. Ameriški državljani so upravičeno zgroženi in jezni.
Prav to se je zgodilo v ameriški zavarovalnici AIG. Vlada je 16. septembra rešila omenjeno podjetje pred propadom. Odobrili so jim kar 85 milijard posojila. Ker pa očitno to ne bo dovolj, so Zvezne rezerve New Yorka v sredo sporočile, da so družbi odobrile še skoraj 38 milijard dolarjev posojila, v zameno pa bodo dobile investicijske vrednostne papirje s fiksnim donosom.
Vodilni zavarovalnice AIG pa so bili v torek izpostavljeni kritikam tako kongresa kot Američanov. Med prejemanjem zvezne pomoči so si privoščili luksuz – pol milijona dolarjev vredne počitnice na račun podjetja.
Iz toplega doma na ulico
Medtem pa se navadni smrtniki spopadajo s peklom. Posojila, ki so jih najemali za nakup hiše, stanovanja, avtomobila in podobno, so se iz meseca v mesec višali. Družine so bile postavljene pred dejstvo, da mesečnih obrokov ne morejo več odplačevati. Novih kreditov, da bi odplačali stare, pa ni bilo mogoče dobiti. Ujeli so se v začaran krog zadolževanja, iz katerega ni bilo izhoda.
Število družin in posameznikov, ki so pristali na ulici brez prebite pare, se povečuje, njihove hiške iz sanj pa se prodajajo na javnih dražbah. Sami so prisiljeni živeti na ulici.
"Veliko jih meni, da gre za boj med bogatimi in revnimi, zlobnimi in dobrimi. Toda kriza je prizadela vse Američane. Seveda obstajajo posamezniki, ki so krivi za nastali položaj. Upam, da bo nekdo izmed njih končal v zaporu. Toda zdaj je treba razmisliti, kako se rešiti iz krize,“ meni upokojenec, ki se boji, da bo ostal brez vseh prihrankov za pokojnino.
Kriva je Busheva administracija
"Okrutna ekonomska politika Busheve administracije je kriva za najhujšo finančno krizo po letu 1930," je povedal nekdanji ameriški predsednik, 84-letni Jimmy Carter, ki je v Beli hiši sedel med letoma 1977 in 1981. "Kdor koli bo zmagovalec letošnjih predsedniških volitev, bo nasledil hude težave. Moral se bo ukvarjati s finančno krizo in ne z reformami, ki jih je želel izpeljati v svojem mandatu," je bil kritičen Carter, ki je za finančno krizo brez dlake na jeziku obtožil sedanjega ameriškega predsednika Georgea Busha.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.