Slovenija je že osmi dan brez dobav ruskega zemeljskega plina. Geoplin za zdaj še nima nobenih najav, kdaj bo ruski partner znova začel dobavljati plin za Slovenijo. Z dodatnimi nakupi plina in transportnih zmogljivosti ter koordinacijo preostalih virov dobav še naprej zagotavlja kupcem nemoteno dobavo, vendar obenem še vedno poziva kupce k racionalni rabi plina, je v sporočilu za javnost zapisal direktor Geoplina Alojz Stana.
Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik je v ponedeljek zvečer v Bruslju dejal, da lahko Slovenija, če bo vse normalno, pričakuje, da bo do konca tega tedna dobava ruskega plina potekala nemoteno in da bodo s tem težave odpravljene. Ob tem pa je opozoril, da jedro spora med Rusijo in Ukrajino ostaja.
Ukrajina EU obvestila o tehničnih problemih
Ruski energetski gigant Gazprom je danes ukazal odprtje pretoka plina skozi Ukrajino do Evropske unije. Dobava plina naj bi dosegla 76,6 milijona kubičnih metrov dnevno in tako zagotovila tranzit plina preko Ukrajine do odjemalcev na Balkanu, v Turčiji in Moldaviji, ki so najbolj odvisne od ruskega plina. Toda znova je prišlo do zapletov. Plina namreč ni od nikoder.
Rusi menijo, da je Ukrajina "blokirala vsa njihova dejanja", saj ni odprla svojih plinovodov. "To je v nasprotju z dogovori, podpisanimi v ponedeljek," je dejal predstavnik Gazproma Aleksander Medvedjev in dodal, da "v takih razmerah nimajo fizičnih možnosti vplivati na transport plina prek ozemlja Ukrajine". Odgovornost za nastali položaj zato v celoti pripisuje Ukrajini, o tem pa je že obvestil tudi evropsko stran. "Takoj ko pošljemo plin v plinovod, bi se moral pojaviti tudi na njegovem koncu," je povedal tiskovni predstavnik Gazproma Sergej Kuprijanov. Plin je tako začel pritekati le prek enega plinovoda iz Rusije preko Ukrajine do Evrope, preostali štirje ukrajinski plinovodi do Evrope pa so še vedno ustavljeni. V Gazpromu pravijo, da bodo dobavo plina obnovili v celoti, če bo tokratna, preizkusna količina plina dosegla ukrajinsko zahodno mejo, ne da bi Kijev zase zadržal del tega tranzitnega plina.
Ukrajinska premierka Julija Timošenko je danes v telefonskem pogovoru predsedujočega EU, predsednika češke vlade Mireka Topolaneka obvestila o tehničnih problemih pri dobavi plina iz Rusije preko Ukrajine v EU, je sporočilo češko predsedstvo. Pri tehničnih problemih naj bi šlo konkretno za to, da je pritisk plina, ki prihaja iz Rusije, prenizek. Topolanek ji je priporočil, naj takoj vzpostavi stik s strokovnjaki Eurogaza, ki so Ukrajini pripravljeni pomagati rešiti tehnične probleme. Timošenkova je obljubila, da bo ukrepala na podlagi te ponudbe, je še sporočilo češko predsedstvo.
Evropski plinski opazovalci dobili dostop do nadzornih točk
Opazovalci Evropske unije so dobili popoln dostop do nadzornih prostorov, kjer bodo lahko preverili, kako poteka dobava ruskega plina preko Ukrajine v Evropo. "Kar se tiče namestitve opazovalcev, kaže, da je bilo to rešeno," je sporočil tiskovni Evropske komisije Johannes Laitenberger.
Evropska komisija je pred tem sporočila, da opazovalci nimajo popolnega dostopa do točk za distribucijo plina, da bi lahko dejansko preverili, kako poteka dobava. Opazovalci so nameščeni v Gazpromovem distribucijskem centru v Moskvi in Naftogazovem distribucijskem centru v Kijevu.
Tiskovni predstavnik komisije za energetska vprašanja Ferran Tarradellas je kasneje sporočil, da so opazovalci dobili dovoljenje za vstop v nadzorne sobe, kjer se nahajajo zasloni, na katerih je mogoče spremljati distribucijo plina. "Rusi so zjutraj poslali manjšo količino plina z ene same točke, nato je pritisk padel in za tem ni bilo nič," je dejal. "Z drugih vstopnih točk po navedbah naših inšpektorjev ni prišla niti ena sama molekula plina," je dodal.
Veliki brat orkestriral krizo?
Predstavniki Gazproma so poudarili, da v energetskem sporu z Rusijo za dejanji Ukrajine stojijo predvsem Združene države Amerike, ki naj bi 'celotno operacijo' tudi vodile. "Menimo, da so bile včeraj plinske pipe za ruski plin odprte, toda pozneje so jih znova zaprli," je dejal predstavnik Gazproma Medvedjev. "Izgleda, kakor da plešejo na glasbo (Ukrajina), ki jo ne vodi (orkestrira) dirigent v Kijevu, ampak nekdo zunaj te države," je poudaril Medvedjev, ko je ošvrknil sporazum med ZDA in Ukrajino.
Ozadje plinske krize
Slovenija je bila o redukcijah dobave zemeljskega plina iz Rusije obveščena minuli torek. V sredo opolnoči pa se je znašla na seznamu držav, ki so v celoti ostale brez plina iz Rusije. V Geoplinu, ki slovenskim odjemalcem zagotavlja približno 95 odstotkov zemeljskega plina, so polno aktivirali preostale nabavne vire in uspelo jim je zagotoviti nemoteno oskrbo s plinom.
Geoplinu je uspelo zagotoviti nove transportne poti in praznjenje svojega skladišča v Avstriji. S tem ukrepom je Geoplinu uspelo takoj po izpadu ruskega dobavitelja zagotoviti dodatne količine zemeljskega plina za slovenski trg.
Rusija je z novim letom uradno zaradi neporavnanih dolgov prekinila dobavo plina Ukrajini, ta pa naj bi začela nedovoljeno jemati plin, ki ga Rusija prek ukrajinskega ozemlja pošilja v Evropo. Ukrajinci so sicer poravnali nekaj več kot poldrugo milijardo dolarjev od skupaj 2,1 milijarde dolarjev dolga, vendar ne želijo plačati zamudnih obresti v višini 600 milijonov dolarjev. V Gazpromu pa so napovedali, da brez poplačil teh obresti ne bodo znova odprli 'pipe' Ukrajini.
Zaradi nerešenega spora med državama je brez plina ostala celotna Evropa. Posledice so občutili tudi na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini, Makedoniji in Srbiji.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.