Avtorica prispevka: Melita Župevc
"To je najbolj vzemirljivo novo letalo na svetu," je ob predstavitvi novega Airbusovega letala A380 dejal britanski premier Tony Blair. Ponos britanskega premiera pa je hkrati tudi ponos evropske letalske industrije. Projekt je vreden več kot 10 milijard evrov. A380 sicer ni najdaljše letalo na svetu, med potniškimi letali pa je številka ena v razponu kril, teži in številu nadstropjih. Prav tako je rekorder v številu potnikov, ki jih lahko sprejme, saj se vanj lahko vkrca kar 853 potnikov. Pod trupom tega velikana je kar 20 koles, letalo pa ima 16 izhodov. Mega letalo naj bi na potnika prihranilo petino goriva. Hkrati velja, da je tudi manj hrupno. Naložba naj bi se Airbusu povrnila do leta 2012, saj je naročenih že 149 letal.
Pavel Prhavc iz tehničnega sektorja Adrie Airways je povedal, da pri A380 ne gre za tehnološki fenonem v smislu nekega zelo velikega preskoka, kot je bil na primer Concorde na področju hitrosti ali pa Boeing 747 v sredini 60. let na področju velikosti.
Konkurenca ne počiva
Največji tekmec Airbusa Boeing pa je za leto 2008 že napovedal protidarec. Charlie Miller z Boeinga je dejal, da je A380 tehniški dosežek, vendar pa Boeing razvija še sodobnejše letalo '7E7 Dreamliner'. "Gre za srednje veliko letalo za približno 250 potnikov, ki bo imelo velik doseg in bo približno tako hitro kot Boeing 747 ali 777," je dodal Miller.
A380 bodo izdelovali v petih različicah, stavijo pa na tisto za 550 potnikov. Ameriška letalska industrija pa ima glede tega pomisleke. "V zadnjih 20 letih smo zaznali postopno zmanjševanje velikosti letal. Menimo, da želijo potniki leteti direktno, od točke do točke brez prestopanja," je razmere na področju velikosti letal ocenil Miller.
Svetla prihodnost novega velikana
Novi Airbus naj bi komercialno poletel v nebo prihodnje leto. S tem naj bi pripomogel predvsem k zmanjšanju gneče na medcelinskih letih. Družba Emirates jih je naročila že 45, Virgin Atlantic pa potnikom obljublja pravi leteči hotel - telovadnice, trgovine in lepotilne salone. Med naročniki je tudi družba Singapur Airlines.
Odgovorni urednik revije Obramba Boris Knific je dejal, da letalske družbe, kot je na primer Emirates, vedno ponujajo nekaj več in s tem privabljajo potencialne potnike. "Drugim pa je osnova čim več potnikov, čim več zasedenih sedežev, da tako dosegajo čim nižjo ceno," je dodal Knific.
Nemška družba Lufhansa je naročila 15 novih Airbusov, razmišljajo pa še o petih. Eline Dermaut z omenjene družbe je zatrdila, da bo novi Airbus tudi Lufthansi omogočil napredek, obenem pa zmanjševanje stroškov. Trenutno proučujejo 18 letališč po svetu, ki so primerna za A380. Osredotočeni pa so predvsem na Azijo in Severno Ameriko.
Tudi sestavljanje letala predstavlja poseben projekt
Megalomanski projekt je tudi sestavljanje letala. Dele bodo v francoski Toulouse vozili iz Nemčije, Velike Britanije, Španije ter številnih drugih delov sveta. Sestavni deli za A380 so tako veliki, da jih ni mogoče prepeljati niti s posebnimi letali, t.i. belugi, ki jih Airbus sicer uporablja za prevoz delov. Prešolanje pilotov naj bi bilo mogoče v minimalnem času. Pilot Adrie Airways Iztok Kavčič je dejal, da ima Airbus to prednost, da imajo vse nove generacije njegovih letal od 318 naprej veliko skupnega v kokpitu. "Če si torej šolan na enem letalu, potrebuješ manj časa za prešolanje za drugo letalo," je pojasnil Kavčič.
Pripraviti se bodo morali tudi na letališčih
Številne posodobitve bodo potrebne tudi na letališčih. Samo posodobitev londonskega Heathrowa naj bi stala več sto milijonov funtov. Po mnenju Pavla Prhavca je največji problem v relativno kratkem času (ena do dve uri) takšno letalo obrniti. V normalnih pogojih je namreč potrebno 550 do 600 potnikov izkrcati, letalo očistiti in pripraviti za naslednji let. Za to letalo naj bi bilo omogočeno vkrcavanje potnikov v dveh nivojih.
Če je nadzvočnega Concorda do slave pripeljala hitrost, se bo slava A380 merila predvsem v tem, kako hitro se bo z njim obračal denar.