Potem ko Aha Mura do izteka roka davčni upravi (Durs) ni poravnala 6,3 milijona evrov dolga, je okrožno sodišče v Murski Soboti sprejelo sklep o začetku postopka stečaja družbe. Za stečajnega upravitelja je imenovalo Steva Radovanovića, upniki pa lahko svoje terjatve prijavijo do vključno 25. avgusta, kaže objava na Ajpesu.
Uvedba stečaja tekstilnega podjetja iz Murske Sobote je bila bolj ali manj pričakovana. Sodnik murskosoboškega sodišča Franc Granfol je že prejšnji petek na naroku za stečaj podjetja ugotovil, da so zakonski pogoji za stečaj Aha Mure izpolnjeni, davčni dolg pa da obstaja. Vendar je solastnici Mojci Lukančič dal še teden dni časa, da poravna dolg.
Lukančičeva je namreč obljubila, da bo v tem času nova zasebna vlagateljica iz Nemčije, o kateri kaj več ni povedala, nakazala potrebni denar. S tem se je v imenu Dursa, ki je na sodišče vložil predlog za stečaj, strinjal tudi državni pravobranilec Drago Hodošček.
Minister: Mura je dobila izdatno državno pomoč, zdaj pa te možnosti ni več
Minister za gospodarski razvoj, ki opravlja tekoče posle, Metod Dragonja je prepričan, "da je država maksimalno podprla skupino Aha, da pred nekaj leti naredi novo zgodbo o uspehu". Dobila je izdatno državno pomoč, zdaj pa možnosti za državno intervencijo z novimi oblikami pomoči ni več. "Te možnosti so bile izčrpane," je dejal.
Drugi stečaj za Muro
To je že drugi stečaj za Muro, nekoč cvetoče podjetje, ki je s storitvami razvoja in šivanja moških in ženskih modnih oblačil za modne in trgovske blagovne znamke prisotno na evropskih trgih že več desetletij. Prvi stečaj je bil za Muro in tri njene hčerinske družbe uveden oktobra 2009, ko je brez dela ostalo 2624 delavcev.
Delo se je nadaljevalo v štirih hčerinskih podjetjih, v katerih je ostalo 650 delavcev. Največje od teh je bila družba Mura in partnerji, ki jo je skupina Aha za 10 milijonov evrov kupila poleti 2011 in jo preimenovala v Aha Mura.
Pri tem je s 5,8 milijona evrov nepovratne pomoči sodelovala tudi država, v zameno pa bi moral novi lastnik vsaj pet let ohraniti 1561 delovnih mest, prijavljeni investicijski projekt pa izvesti že do konca lanskega leta. A zaradi težav v tekstilni panogi, ki je še vedno v recesiji, in upada naročil so lani poleti začeli odpuščati zaposlene, tako da ima Aha Mura trenutno nekaj več kot 1200 delavcev.
Nadomestilo za večino delavcev samo za tri mesece
Delavci Aha Mure v stečaju bodo po prijavi na zavodu za zaposlovanje iz jamstvenega sklada dobili plače, ki niso bile izplačane, nadomestilo za dopust, ki ga niso izkoristili, in odpravnino. Nadomestilo, ki se odmeri od zavarovalne dobe, pa bodo tisti, ki so ga v celoti izkoristili že po prvem stečaju, dobivali le tri mesece.
Po zakonu namreč tistim, ki imajo zavarovalno dobo krajšo od pet let, to pa so vsi, ki so se v Aha Muri zaposlili po stečaju družbe Mura v letu 2009, nadomestilo pripada le tri mesece.
Kot je povedala direktorica območne službe Zavoda za zaposlovanje v Murski Soboti Cvetka Sreš, so na stečaj Aha Mure organizacijsko pripravljeni, tako da bodo delavce čim hitreje prijavili na zavod in jih ne bodo obremenjevali s papirji, ki jih lahko pridobijo v podjetju.
Po mnenju Sreševe pa so možnosti za zaposlitev za sedanje odpuščene slabše kot po prvem stečaju, ker se je trg v tem času zapolnil s tovrstnim kadrom. Prihajala so nova podjetja in zaposlila okoli 800 delavcev, vmes pa se je spremenila tudi pokojninska zakonodaja, tako da se je lahko po prvem stečaju upokojilo veliko več delavcev, kot se jih bo lahko zdaj.
Od prejšnjega stečaja je na zavodu prijavljenih še 600 oseb, večinoma so to starejši, ki so težko zaposljivi, tretjina je invalidov.
Zaposleni v Aha Muri ogorčeni nad lastniki
Zaposleni v Aha Muri so zaradi stečaja razočarani in ogorčeni nad ravnanjem lastnikov. Čeprav niso verjeli njihovim besedam o rešitvi, so vseeno upali, najbolj pa jih je prizadelo, da jih o stečaju niso niti obvestili, pač pa so zanj izvedeli iz medijev.
"Še včeraj so govorili o rešitvi in vlagatelju, tudi novinarjem so poslali sporočilo, da rešitev je, da je treba za Muro držati pesti, kjer so zdaj te pesti in kje je ta rešitev. Naj stopi pred zaposlene, če si upa," je s solzami v očeh ob novici o stečaju govorila predsednica sindikata Jolanka Horvat in pri tem mislila na solastnico podjetja Mojco Lukančič.
Kot je dejala, so Lukančičevo klicali od 7. ure, a se ni oglasila, čeprav je sicer vedno dvignila telefon in dala odgovor, kakršen koli že. "Upali smo, verjeli pa ji pravzaprav nismo. Do vodstva smo prišli, ga spraševali o informacijah, vendar ni imelo nobenih, nobenega odgovora. Delavci so tako po radiu slišali, da je stečaj objavljen na Ajpesu. Imamo takšne lastnike, država pa to gleda, dovoljuje, da zapravijo še tisto malo, kar je ostalo od Mure," je pred novinarji povedala Horvatova.
Tisti, ki stečaj doživljamo že drugič, smo toliko bolj prizadeti, drugi bodo šele postopoma ugotovili, kaj se je zgodilo. Ali bomo delo nadaljevali in končali, kar je naročeno, bo odločil stečajni upravitelj, sicer pa naročila imamo, zmogljivosti so zasedene, je še dodala Horvatova.
KOMENTARJI (428)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.