Agrokor naj bi s 300 milijoni evrov novega posojila, ki jim ga je odobrila ruska Sberbank, poplačal vse svoje dolgove, tudi tiste, ki jih ima do države, poroča hrvaški Večernji list. Mediji so sicer špekulirali, da Agrokor državi dolguje za več kot 800 milijonov evrov, kar je hrvaški finančni minister Zdravko Marić večkrat zanikal.
Danes so se oglasili tudi iz Agrokorja, kjer so prav tako zanikali te navedbe. "Če bi bil Agrokor dolžan 6 milijard kun (807,6 milijona evrov), bi to pomenilo, da dve leti ne bi plačevali davkov. Resnica pa je, da na današnji dan Agrokor nima zapadlih davčnih obveznosti do hrvaške države," so sporočili iz koncerna. Kot so še pojasnili, podjetje vsako leto plača okoli tri milijarde kun (403,8 milijona evrov) davka, več kot pol tega zneska je DDV, sledi davek na donose, preostali znesek pa predstavlja davek na dobiček, so pojasnili v Agrokorju.
Viri blizu Agrokorja pravijo, da bo v prihodnjih dneh znan načrt prestrukturiranja podjetja, med drugim naj bi se spremenila tudi lastniška struktura. Ivica Todorić bo ostal lastnik koncerna, ni pa še znano, v kakšnem deležu. Po poročanju hrvaških medijev naj bi se namreč bil pripravljen odreči lastniškemu deležu. Omenja se tudi, da bodo postavili nov nadzorni odbor, v upravo pa naj bi prišel strokovnjak za finance, ki bo vodil finančno prestrukturiranje podjetja.
Spodbudna novica se odraža tudi na kapitalskih trgih, saj se je padec delnic podjetij pod okriljem Agrokorja občutno upočasnil, nekatere delnice pa so celo zabeležile manjšo rast, še poročajo hrvaški mediji.
Mercator kljub težavam Agrokorja po začrtani poti
Mercator kljub težavam, ki jih ima njegov večinski lastnik Agrokor zaradi prezadolženosti, nadaljuje poslovanje po začrtani poti, so sporočili iz uprave. "Te težave ne bodo imele neposrednih negativnih posledic za Mercator, saj imamo z bankami upnicami do leta 2020 podpisan sporazum, ki nam daje veliko mero samostojnosti glede razpolaganja s sredstvi," so povedali.
Mercatorjev denarni tok bo do leta 2020 povsem samostojen, so zagotovili in spomnili, da je po pogodbi o prestrukturiranju z bankami do tega leta omejeno poseganje lastnikov ter da mu družba ne more dajati garancij, kreditov ali dividend.
Ostale zaveze, ki jih je dal Agrokor ob Mercatorjevem prevzemu, pa se bodo iztekle septembra. V Mercatorju so izpostavili, da se standard pravic zaposlenih oz. sodelovanja s socialnimi partnerji ne bo znižal ter da bodo slovenski dobavitelji imeli pravični delež na Mercatorjevih policah. "Vse te zaveze je Agrokor vedno izpolnjeval," so zatrdili v družbi.
Ob tem so zagotovili, da se zaposleni, dobavitelji, upniki in država nimajo česa bati. "Mercator bo tudi v prihodnje redno plačeval vse svoje obveznosti do zaposlenih, dobaviteljev, upnikov in države. Je največji delodajalec v Sloveniji, sodeluje pa z največ slovenskimi dobavitelji," so poudarili.
Na socialnem področju po njihovih zagotovilih ne bo sprememb. V sredo je začela veljati nova kolektivna pogodba, podpisana s socialnimi partnerji, so povedali in glede dobaviteljev znova navedli, da so plačilne roke v zadnjih letih močno skrajšali. Od slovenskih na letni ravni kupijo za okoli 500 milijonov evrov blaga, so dodali.
Tudi na področju investicij se po njihovih navedbah nič ne bo spremenilo. Družba bo letos nadaljevala z rastjo investicijskih vlaganj v maloprodajno mrežo, v osredju bo nadaljevanje gradnje logistično-distribucijskega centra v Ljubljani, ki je eden ključnih projektov za prihodnji razvoj Mercatorja. Kot so poudarili, delež slovenskega blaga ostaja enak, trgovina pa je vedno tudi lokalna in tu ne bo sprememb. Med njihovimi potezami v prihodnje so še napori za večjo konkurenčnost, čemur mora slediti vsa veriga, ter optimizacija, so dodali.
Na Hrvaškem je završalo, ko so mediji razkrili, da se Agrokor z državnim vrhom pogovarja o svojih težavah s prezadolženostjo. V družbi so v sredo zagotovili, da preučujejo vse možnosti za stabilizacijo poslovanja, predsednik hrvaške vlade Andrej Plenković pa je v četrtek vnovič pozval, naj se stvari ne dramatizira.
Agrokor pridobiva dodaten čas za načrt finančne sanacije
V Sberbank danes niso ne potrdili ne zanikali neuradne informacije, da so Agrokorju odobrili nova posojila. V minulih dneh so potrdili le, da so s koncernom v neposrednem stiku, a podrobnosti niso želeli razkriti.
Hrvaška regionalna televizija N1 je navedla neuradne informacije, da je Sberbank denar nakazala neposredno Agrokorjevim dobaviteljem, predvsem tistim, ki so dobavljali blago njegovi trgovski verigi Konzum. Po njihovem je to dokaz velikega nezaupanja Sberbank do hrvaškega klienta, ki ima do te banke 1,3 milijarde evrov obveznosti.
Medtem sta Agrokor in Agrokor Investments, ki je prav tako v lasti Ivice Todorića, predrugačila lastništvo v Mercatorju. Iz slovenske družbe so namreč danes sporočili, da sta ga družbi obvestili o sklenitvi pogodbe, po kateri je Agrokor svoj delež v Mercatorju povečal z 59,47 na 69,57 odstotka, Agrokor Investments pa zmanjšal z 28,64 na 18,53 odstotka.
Vrednost prodanih delnic je 40 milijonov evrov, ruski upniki pa naj bi zahtevali transakcijo v zameno za novo posojilo. Po neuradnih informacijah spletnih Financ gre za zastavo za posojilo, ki ga bo Sberbank odobrila Agrokorju za trenutno reševanje likvidnosti. S tem naj bi se Sberbank usedla na približno četrtino Mercatorja.
Agrokor snuje načrt finančne sanacije, ki naj bi ga po nekaterih neuradnih informacijah upnikom moral predložiti do konca tega tedna. Hrvaški mediji v scenarijih, kaj bi se lahko zgodilo, omenjajo možnost, da bi največji upnici, Sberbank in prav tako ruska VTB banka, vstopili v lastništvo in upravljanje koncerna.
Med številnimi možnostmi za razplet krize omenjajo možnost, da bo Sberbank kupila Agrokor za eno kuno, izplačala upnike, vključno z imetniki obveznic PIK (Payment in Kind), ter prevzela 80 odstotkov koncerna. Sedanjemu lastniku Todoriću bi tako ostalo 20 odstotkov in položaj v nadzornemu svetu Agrokorja.
Ker je Agrokor prevelik, da bi pustili, da se zruši, v pogovorih za sanacijo sodelujejo tudi drugi upniki. Še ena Agrokorjeva upnica, nemška Deutsche Bank, je neuradno pripravljena sofinancirati reševanje največje hrvaške družbe, če družina Todorić ne bo več imela odločilnega vpliva. Pomoč ponuja tudi hrvaška Podravka, ki ji je v interesu, da Konzum in Mercator obdržita tržni položaj.
Hrvaški mediji so v minulih dneh navajali, da je Agrokor velik dolžnik do države, saj da naj bi imel do nje za približno šest milijard kun (nekaj manj kot 800 milijonov evrov) zapadlih obveznosti. To je v sredo zavrnil finančni minister Zdravko Marić, danes pa še Agrokor, ki je navedel, da takšnih na današnji dan ni.
"Agrokor letno plačuje državi tri milijarde kun (400 milijonov evrov) obveznosti, od tega več kot polovica znaša davek na dodano vrednost. Od preostanka večji del odpade na prispevke, manjši pa je davek na dobiček," so zapisali v podjetju.
Pričakuje se nova ocena bonitetne hiše Moody's
Za danes ali v ponedeljek se pričakuje tudi izdaja nove ocene za Agrokor s strani bonitetne hiše Moody's. Na Hrvaškem menijo, da se ta ne bo dodatno poslabšala. Moody's je januarja znižal bonitetno oceno Agrokorja, februarja pa je spremenil obete iz pozitivnih v negativne.
Nova ocena se pričakuje tudi v luči, da mora Agrokor do marca prihodnje leto refinancirati dolg do imetnikov obveznic PIK, s pomočjo katerih je leta 2014 financiral Mercatorjev prevzem.
Medtem je Moody's danes potrdil svojo februarsko oceno B3 in negativne obete za Agrokor, a je objavil tudi dodatna opozorila. V agenciji menijo, da negativni obeti odražajo negotovost glede aktualne kreditne kakovosti koncerta zaradi omejenega dostopa do zadolževanja in hitro bližajočega se roka refinanciranja dolga, ki izhaja iz obveznic PIK.
Če teh ne bo uspel poplačati do marca 2018, se bo njegova zadolženost zvišala, ker bodo banke zahtevale poplačilo svojih posojil. Do spremembe nadzora nad Agrokorjem pa lahko pride, če obveznic PIK ne bo izplačal do junija 2018.
Pri Moody's so pojasnili, da ima Agrokor omejene zmožnosti za plačevanje v gotovini kot tudi za nova posojila brez soglasja sedanjih upnikov.
Ocenili so, da ima Agrokor močan delež v maloprodaji živil ter vodilni položaj na trgu proizvajalcev hrane na Balkanu. Pričakujejo, da se bodo v naslednjih 12 mesecih izboljšali tudi ekonomski pogoji na Hrvaškem in v regiji. V agenciji menijo, da bo Agrokor letos stabiliziral svoje prihodke ter bo lahko servisiral svoje dolgove do marca 2018.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.