Volkswagen bo šele januarja začel z odpoklicem spornih avtomobilov z dizelskimi agregati, ki nimajo ustreznih izpustov, je napovedal novi prvi mož koncerna Matthias Muller. "Do konca leta 2016 bodo potem vsi avtomobili v skladu s pravili," je povedal za Frankfurter Allgemeine Zeitung.
V Volkswagnu morajo najprej najti ustrezno rešitev in ustrezne dele za vsak model posebej. Gre namreč za številne različne kombinacije in specifike tudi glede na državo.
"Ne iščemo torej kakih treh rešitev, ampak na tisoče. Za večino motorjev bo zadostovala posodobitev programske opreme na lokalnem servisu, nekatera vozila pa bodo morda potrebovala tudi nove katalizatorje in vbrizgalne šobe," je pojasnil Müller in zatrdil, da bo imela "natančnost prednost pred hitrostjo", poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Novi predsednik uprave Volkswagna, ki je prišel iz Porscheja, je tudi zagotovil, da je pri sporni programski opremi, ki je omogočala manipuliranje na testiranjih, sodelovala "le peščica zaposlenih".
Iskanje rešitve
Volkswagen ima le še do jutri čas, da pripravi časovnico in določi rok, do katerega bodo vsi avtomobili s spornim programom v skladu z nemškimi okoljskimi standardi. "Trdo delamo, da bi čim prej našli najboljšo rešitev za naše stranke," pravi Eric Felber, tiskovni predstavnik podjetja.
Kot danes poroča ameriški Bloomberg, tamkajšnja stroka ugotavlja, da Volkswagen proučuje vse možnosti — od enostavne posodobitve programske opreme do zamenjave vozil. Slednji ukrep bi bil sicer daleč najbolj ekstremen, a bojda še zdaleč ni izključen. Proučevali naj bi tudi možnost vgradnje večjih katalizatorjev za nevtralizacijo škodljivih emisij.
Ključnega pomena pri odločanju za prave ukrepe je tudi stroškovna plat. Kot ameriški medij navaja neimenovane vire, bi stroški za odpravo napake pri posameznem vozilu lahko znašali vse od 20 pa do 10.000 evrov. Rešitve bodo verjetno različne po posameznih državah, oziroma bodo izbrane tako, da bodo zadostile zahtevam posameznih regulatorjev.
Vir omenjenega medija, ki naj bi bil seznanjen z načrti VW, pravi, da je vrsta ukrepov odvisna tudi od vrste motorja. Večji dvoliterski motorji so že opremljeni z rezervoarjem AdBlue. V njem je raztopina, ki se vbrizga v tok izpušnih plinov dizelskih motorjev, s čimer se škodljivi dušikovi oksidi pretvorijo v dušik in vodno paro, ki nista škodljiva. Tehnologijo omogoča doseganje zakonske omejitve izpustov, zato bi bila v tem primeru dovolj zgolj posodobitev programske opreme. Lastniki teh vozil bi morali zgolj bolj pogosto polniti rezervoar z omenjeno raztopino.
Več težav naj bi predstavljali manjši motorji, ki imajo sistem za zbiranje dušikovih oksidov. Ko se sistem napolni, bojda ostanki zgorijo v motorju, kar pa vpliva na porabo goriva. Sicer je vse odvisno od zahtev regulatorjev, a morda bo moral v ta vozila proizvajalec namestiti druge katalizatorje.
V Strasbourgu danes o aferi Volkswagen
Evropski poslanci bodo danes v Strasbourgu med drugim spregovorili prav o aferi Volkswagen, ki jo je sprožilo razkritje, kako je drugi največji proizvajalec avtomobilov na svetu prirejal izpuste dizelskih motorjev za ameriški trg, z vsakim dnem pa dobiva nove, večje razsežnosti.
Evropski poslanci so sicer v preteklosti od komisije že večkrat terjali zaostritev pravil glede testiranja avtomobilov za izpuste in porabo goriva, tako da bi to potekalo v realnih voznih pogojih in zajelo več plinov.
VW v pismu pravnim zastopnikom: v EU 'okuženih' 8 milijonov vozil
V državah Evropske unije je sporen program nameščen na okoli osmih milijonih vozil, je v pismu nemškim pravnim zastopnikom v začetku oktobra zapisal Thomas Steg, eden glavnih lobistov pri VW, poroča Reuters. V pismu, ki je bilo razposlano 2. oktobra, je še zapisano, da so s programom opremljeni motorji (1.2, 1.6 in 2.0) tipa EA 189.
Kakšen je akcijski načrt VW?
Volkswagen, ki zaposluje okoli 3 milijona ljudi, je sicer že prejšnji teden predstavil akcijski načrt za izvedbo izboljšav pri obdelavi izpušnih plinov v dizelskih vozilih. Prizadete stranke bodo najprej obvestili, da bo na njihovem vozilu v kratkem mogoče izvesti izboljšave pri obdelavi izpušnih plinov. Vsa vozila so sicer po njihovih trditvah tehnično varna in primerna za vožnjo.
Akcijski načrt predvideva, da bodo Volkswagen in druge prizadete koncernske znamke oktobra pristojnim oblastem predstavile tehnične rešitve in ukrepe. Lastniki teh vozil bodo o tem obveščeni v naslednjih tednih in mesecih. Vse prizadete koncernske znamke bodo postavile nacionalne spletne strani, kjer se bodo stranke lahko tekoče seznanjale z aktualnim stanjem zadeve.
Kritiki in evroskeptiki 'pograbili kost'
Afera je prišla prav predvsem kritikom Evropske unije, ki v njej vidijo še en neuspeh skupne evropske politike. "Škandal je pokazal, da evropska pravila ne delujejo," je dejal Owen Paterson, britanski konservativec in nekdanji okoljski minister. "Evropski Uniji je tukaj povsem spodletelo in ljudje so bili zastrupljeni," je dodal Paterson, ki sicer poziva k izstopu Velike Britanije iz EU.
Tarča kritik, predvsem v Nemčiji, pa je tudi kanclerka Angela Merkel. "Zavajanje potrošnikov ni majhen prekršek," poudarja nemška krovna potrošniška organizacija. "Do zdaj je politika in oblast z nemško avtomobilsko industrijo ravnala v rokavicah," so kritični.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.