SDH in DUTB sta podpisala pogodbo o prodaji slovenskega letalskega prevoznika Adria Airways nemški družbi 4K Invest, v skladu s katero bodo družbo dokapitalizirali za 4,1 milijona evrov. Država bo prispevala 3,1 milijona evrov, 4K Invest pa milijon evrov. Prodajalci si bodo razdelili še 100.000 evrov kupnine, so sporočili iz SDH in DUTB.
Uprava in nadzorni svet Adrie Airways sta v sklicu skupščine predlagala dokapitalizacijo v višini največ osem milijonov evrov, vendar so izglasovali nasprotni predlog SDH. Prednostna pravica obstoječih delničarjev je izključena, država in nemški vlagatelj pa bosta lahko delnice vpisala do 20. aprila.
Pogodba o prodaji 91,58-odstotnega deleža v Adrii Airways poleg omenjene dokapitalizacije vključuje še kupnino v višini 100.000 evrov, ki si jo bodo razdelili država, Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) in SDH.
Država ima v Adrii Airways 69,87-odstotni delež, ki ga upravlja SDH, DUTB je lastnica 19,63-odstotnega deleža, SDH pa ima 2,08-odstotni delež. V SDH in DUTB so zagotovili, da je bil postopek prodaje konkurenčen in transparenten. Ponudnikov je bilo več, najboljšo ponudbo pa je na koncu podal 4K Invest.
Prodajalca sta zapisala, da bo 4K Invest, ki je specializiran za prestrukturiranje podjetij v Evropi, Adrii Airways poleg vplačila kapitala prek družbe 4K KNDNS omogočil tudi razvoj in ohranitev delovanja ter ostale dolgoročne pozitivne učinke.
Najbolj gospodarna odločitev?
Pojasnili so še, da državni strošek dokapitalizacije v višini 3,1 milijona evrov ne presega ocenjenih neposrednih stroškov morebitnega stečaja družbe. Prodaja z dokapitalizacijo je po njihovi oceni bolj gospodarna odločitev oz. pomeni manjši strošek od stečaja ali ustanovitve nove letalske družbe.
Delujoča družba v obliki davkov letno v državni proračun prispeva okoli deset milijonov evrov, medtem ko bi bil v primeru negativnega scenarija proračun neposredno obremenjen tudi z visokimi stroški nadomestil za čas brezposelnosti za zaposlene, so pojasnili v SDH in DUTB.
Ocenili so, da bo Adria Airways dobila lastnika, ki bo družbo ohranil, jo prestrukturiral in razvijal ter tako na dolgi rok omogočil pozitivne učinke za proračun, gospodarstvo in razvoj stroke.
Dokapitalizacija in zaključek transakcije sta sicer vezana na pridobitev soglasij regulatorjev in na izpolnitev drugih odložnih pogojev v pogodbi. Teh je po informacijah STA veliko.
Investicijska družba 4K Invest svojim družbam nudi aktivno podporo pri povratku k dobičkonosnosti. Z več kot 20-letnimi izkušnjami in skoraj 200 primeri poslov z uspešnim poslovnim preobratom družb se uvrščajo med vodilne specialiste za poslovni preobrat v Evropi, so zapisali v SDH in DUTB.
Osredotočili se bodo na slovenski, albanski, kosovski in makedonski trg
Nova strategija Adrie Airways bo po navedbah kupca ohranila osredotočenost na slovenski, albanski, kosovski in makedonski trg, družba pa bo letela z modernimi letali. Še naprej bo razvijala hibridni poslovni model in zagotavljala redne letalske linije, ki bodo privabljale poslovne stranke in turistom zagotavljale ugodne cene, so zapisali v SDH in DUTB.
Storitve bodo še naprej nudili tudi na estonskem trgu. Adria Airways je namreč v sodelovanju z estonsko družbo Nordic Aviation Group konec lanskega leta vzpostavila redne lete na povezavah iz Tallinna. Ker je Estonian Air zaradi zahteve po vračilu državne pomoči razglasil stečaj, so takoj ustanovili novo družbo, ki ji bo na začetku z leti pomagala Adria Airways.
Delničarji so po poročanju Financ potrdili tudi novi mandat članoma nadzornega sveta Tonetu Pekolju in Sergeju Goriupu, ki pa naj bi funkcijo opravljala le do uradnega prevzema lastništva s strani 4K Invest.
ZL: Napovedi prevzemnika moramo jemati z zadržkom
V Združeni levici so se prvi odzvali na prodajo Adrie Airways. "Vprašanje je, ali bo privatizirana Adria opravljala funkcijo, ki naj bi jo imela za slovenski turizem in družbo na sploh. Prevzemnik bo po napovedih povečal dobičkonosnost, kar lahko stori le z zmanjševanjem varnosti zaposlitve (kar so, posebej pri stevardesah, delala že stara vodstva) ali pa z ukinitvijo vseh nedonosnih linij. Nič od tega ni sprejemljivo. Napovedi prevzemnika, da bo Adria poslej letela z velikimi letali, je treba jemati z zadržkom," so zapisali v odzivu.
Spomnili so, da je tudi Fraport napovedoval vlaganje v tovorni promet na ljubljanskem letališču, pred kratkim pa je odločil, da ne bo zgradil niti drugega potniškega terminala.
V ZL so sicer opozorili, da tudi dosedanje upravljanje Adrie Airways ni bilo dobro in je privedlo tega, "da kljub izdatnim dokapitalizacijam z državnimi sredstvi podjetje ta hip skoraj nima več premoženja in da ima kljub rasti prometa in rekordno nizkim cenam goriva stalne težave z likvidnostjo." Tisti, ki niso zagotovili dolgoročne stabilizacije podjetja pa bi morali tudi materialno odgovarjati, še dodajajo.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.