Delničarji Adrie Airways so na skupščini soglasno podprli dokapitalizacijo družbe s stvarnimi vložki v višini 19,7 milijona evrov in denarnimi vložki v višini 50 milijonov evrov. Njihova odločitev je usklajena z današnjim sklepom vlade in dogovorom z bankami.
Banke upnice naj bi torej vplačale svoje terjatve, in sicer NLB v višini 13,8 milijona evrov oziroma 25 odstotkov terjatev, UniCredit Banka v višini 1,25 milijona evrov oziroma 25 odstotkov terjatev, Hypo Alpe-Adria-Bank v višini 1,28 milijona evrov oziroma 15,34 odstotka terjatev in Abanka Vipa 3,4 milijona evrov oziroma 50 odstotkov terjatev. Gorenjska banka s svojo terjatvijo ne bo sodelovala pri dokapitalizaciji. Slednjemu vpisu oziroma vplačilu novih delnic bo sledilo še 50-milijonsko nakazilo države, kar naj bi ob vpisu novih delnic bank upnic zadostovalo za nadaljnje delovanje edinega slovenskega letalskega prevoznika.
Do konca septembra mora biti denar iz dokapitalizacije že na računu, sicer sledijo drugi postopki insolventnosti in morebiti tudi stečaj. Od 50 milijonov evrov državne dokapitalizacije bo 3,5 milijona evrov šlo za takojšnje poplačilo polovice dolga do Abanke Vipa, ki se je edina odločila za 50-odstotno konverzijo svojih terjatev. Prestale banke teh sredstev ne bodo prejele, saj je sklenjeni dogovor drugačen od prvotnega o 50-odstotni konverziji terjatev, takojšnjem poplačilu dela dolga in poplačilu preostalega v petih letih.
Nov dogovor z manjšo konverzijo terjatev bank ne predvideva takojšnjih poplačil. Prav tako se krediti ne bodo vračali pet let, temveč bo na njih enoletni oziroma v primeru Gorenjske banke, ki se sploh ni odločila sodelovati v konverziji, dve leti. Vračanje dolgov pa je nato predvideno devet let do leta 2020. Od 50 milijonov evrov vredne denarne dokapitalizacije bo šla glavnina sredstev, to je 23 milijonov evrov, za poplačilo zapadlih terjatev ostalih upnikov. Druga sredstva pa bodo namenjena stroškom prestrukturiranja in pokrivanju planirane izgube v letu 2011 in 2012, medtem ko naj bi leta 2013 Adria poslovala s pozitivno ničlo.
Izvršni direktor Adrie Klemen Boštjančič je prepričan, da je za podjetje dobro, da je 30. september zadnji rok za izvedbo načrta finančne sanacije, saj trenutna negotovost negativno vpliva na poslovanje podjetja. "Zlasti od julija dalje čutimo izrazit upad potnikov in prodaje Adrijinih kuponov," je opozoril. Po zagotovitvi finančnega prestrukturiranja pa se pravo delo za Adrio šele začenja, saj bo za dolgoročno preživetje ključna poslovna sanacija. Predstavnik malih delničarjev Rajko Stanković je poudaril, da so lastniki vodstvo podjetja opozorili, da bo Adria naslednjih devet let, kolikor časa bo tekel program sanacije, prepuščena sama sebi in ne more pričakovati nove pomoči države ali bank.
Novi vladni pogoji
Vlada je pred današnjo skupščino potrdila sodelovanje pri dokapitalizaciji slovenskega letalskega prevoznika Adria Airways v višini 49,5 milijona evrov ob pogojih, da banke upnice terjatve konvertirajo v kapital družbe skupno najmanj v višini 25 odstotkov vseh terjatev bank upnic do Adrie ter da današnja skupščina sprejme ustrezne sklepe o dokapitalizaciji z denarnimi in stvarnimi vložki.
Vlada je poleg konverzije vsaj četrtine terjatev upnic v kapital družbe in skupščinskega sklepa za dokapitalizacijo Adrie Airways postavila dva dodatna pogoja, in sicer da družba in banke sklenejo dogovor o prestrukturiranju preostanka terjatev bank ter da družba in reprezentativni sindikati najpozneje v enem mesecu po skupščini sklenejo kolektivno pogodbo, ki bo znižala stroške poslovanja družbe ter zagotavljala finančno vzdržnost in transparenten nadzor nad stroški.
Skladno z omenjenim dogovorom se terjatve posamezne banke iz sredstev dokapitalizacije ne poplačujejo, razen v primeru, da banka v osnovni kapital družbe konvertira najmanj 50 odstotkov svojih terjatev. Terjatve bank iz sredstev dokapitalizacije se lahko dodatno poplačajo do višine prostih likvidnih sredstev družbe oziroma do največ 15 odstotkov celotnih terjatev bank pod pogojem, da banke družbi hkrati odobrijo revolving kredite vsaj v višini, ki ustreza prejetemu poplačilu in za obdobje, ki ustreza prestrukturiranju preostalih kreditov.
Krediti družbe, odobreni po zakonu o jamstveni shemi, se skladno z dogovorom poplačujejo v skladu z obstoječimi pogodbenimi določili in pod pogoji, ki jih določa zakon. Kredit družbe, ki ga je iz sredstev SID banke odobrila Unicredit banka Slovenije, se poplačuje v skladu z obstoječimi pogodbenimi določili. Preostali krediti oziroma deli kreditov, ki niso delno ali v celoti konvertirani v kapital družbe ali poplačani, se prestrukturirajo na način, da se dogovori najmanj enoletni moratorij na odplačilo glavnice, njihova ročnost pa se podaljša na konec leta 2020.
Pogoj vlade je tudi, da banke upnice soglašajo, da družba proda poslovno nepotrebno premoženje in da ima posamezna banka, ki ima poslovno nepotrebno premoženje zastavljeno za svoje terjatve, pravico do poplačila iz prodaje takega poslovno nepotrebnega premoženja, pri čemer morebitni presežek sredstev iz prodaje glede na obstoječe zavarovanje ostane družbi.
Imenovali posebnega revizorja
Lastniki Adrie so na današnji skupščini na predlog PDP imenovali tudi posebnega revizorja. Družba BDO Revizija bo preverila 17 vsebinskih poslov Adrie v zadnjih petih letih. Poseben poudarek bo na izgradnji poslovne stavbe in tretjega hangarja, nepremičninskih poslih, sklepanju pogodb s kupci ter dodeljevanju ugodnosti, politiki vodenja zalog, sklenitvi pogodb za svetovalne storitve, obračunavanju plač in ekonomski upravičenosti nakupa letal ter uvedbe ali ukinitve posameznih destinacij.
Odpuščanja in več dela za isto plačo?
Da bodo sklepi uresničeni, je do 30. septembra potreben še dogovor s sindikati. Pogajanja o novi kolektivni pogodbi z zaposlenimi intenzivno potekajo vsak dan. Kot je zagotovil izvršni direktor Adrie Robert Vuga, so konstruktivna in prepričan je, da bo dogovor dosežen. "Bilo bi res nekaj nenavadnega, da bi sedaj na koncu, ko smo blizu dolgoročni rešitvi za Adrio, družbo pokopali zaposleni," je poudaril.
Po njegovih besedah se pogajajo vsi štirje sindikati, med njimi tudi sindikat kabinskega osebja. Bistvena je uskladitev, kako maso plač, ki je določena v planu prestrukturiranja, razdeliti med zaposlene. Hkrati se pogajajo o pogojih dela in delovni obremenitvi. "Dejstvo je, da bo za približno takšne plače, kot so danes, treba v Adrii delati bistveno več," je opozoril Vuga, ki o številkah ni želel špekulirati.
Prav tako ni mogel povedati, koliko zaposlenih bo zaradi zmanjšanega obsega poslovanja, ki je načrtovan v poslovni sanaciji, izgubilo službo, saj program presežnih delavcev še ni pripravljen. V javnosti se sicer pojavlja številka o 22-odstotnem zmanjšanju števila zaposlenih, ki jih je sedaj v Adrii okrog 450, od tega 140 pilotov in 120 stevardes.
30. september je še vedno dan D za Adrio, saj mora biti do takrat do konca usklajen delničarski sporazum in tudi kolektivna pogodba, katere predlog bo glede na sedaj izraženo zahtevo sindikatov, da bi o njej glasovali zaposleni, moral biti pripravljen do ponedeljka. Nato bo tudi letalsko osebje imelo dovolj časa, da se opredeli do njega.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.