Gospodarstvo

Šarec o reševanju Adrie: Ljudem je treba jasno povedati, da možnosti niso dobre

Ljubljana, 26. 09. 2019 11.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
V.Š./L.Š./STA
Komentarji
122

Medtem ko večina letal Adrie Airways ostaja na tleh, njena usoda še naprej ostaja nejasna. Z reševanjem Adrie se ukvarja tudi slovenski politični vrh. Premier Marjan Šarec je dejal, da mu je hudo za potnike ter družine zaposlenih, vendar pa letalska družba ni več v lasti države. Možnosti reševanja družbe po njegovih besedah sicer niso dobre. V stranki Levica pa so medtem vložili zahtevo za sklic nujne seje odbora za finance.

Letala Adrie Airways zaradi številnih finančnih težav na tleh ostajajo že od torka. Ob robu splošne razprave 74. zasedanja Generalne skupščine ZN v New Yorku se je na dogajanje v letalski družbi Adrie Airways odzval tudi slovenski premier Marjan Šarec. Dejal je, da mu je hudo za potnike ter družine zaposlenih, vendar pa letalska družba ni več v lasti države. 

Šarec je pristojnim ministrom danes naročil, naj se usedejo in pretehtajo vse možnosti glede morebitne pomoči letalskemu prevozniku, ki se je znašel na robu prepada, saj ima hude finančne težave, grozi mu tudi izguba operativne licence. "Je pa treba ljudem jasno povedati, da opcije niso dobre. Ne bi želel slikati nekega nerealnega stanja, da bi bilo javno mnenje bolj naklonjeno," je dejal.

Spomnil je, da je država leta 2016 Adrio Airways nemškemu skladu 4K prodala, ker ji ni šlo dobro in je potrebovala strateškega lastnika. "Lastnik je slab. Izkazalo se je, da Adria ni prišla v dobre roke, potem tudi ta sklad, ki je lastnik Adrie, ni predložil finančnega načrta, za katerega je ministrstvo zaprosilo. Skratka, vedejo se skrajno neresno," je poudaril Šarec.

Morebitno reševanje družbe pa bo moralo biti znotraj zakonskih možnosti. "Da se gre v neko novo varianto, vendar moram povedati, da tako kot potniki tudi jaz Adrii več ne zaupam. Žal. Ne bom iskal razlogov iz preteklosti, ampak saj veste, kako je. Tisti, ki ne zna z denarjem, mu lahko danes daš dva milijona, pa jih jutri več ne bo imel," je dejal.

Predstavniki Družbe za upravljanje terjatev bank sicer po naročilu vlade že od jutra preverjajo finančno stanje v družbi Adria Airways in ugotavljajo, za koliko časa bi zadostovali štirje milijoni evrov, ki jih od države v zameno, da ne sproži stečaja, pričakuje lastnik letalskega prevoznika, nemški sklad 4K Invest, danes pišejo spletne Finance. DUTB je pregled za ta medij potrdil.

Država Adrii Airways ne more podeliti poroštva, saj ta ni v njeni lasti. "Podobno je kot z Mercatorjem in z nekaterimi drugimi družbami. Če bi jim takrat, ko se jih je prodajalo, uspelo najti boljšega lastnika, bi bilo danes vse drugače. Tako pa metati nek denar ob tem, da ne vemo, kam bo ta denar šel in kaj bo iz tega, je nekoliko tvegano."

Na vprašanje, ali bi vlada pomagala družbi v primeru zamenjave lastništva, je Šarec odgovoril, da bi bila zgodba z resnim lastnikom drugačna. "Potem tudi ne bi prišli v sedanje stanje," je ocenil.

Sedanje vodstvo po njegovem mnenju ni sposobno voditi družbe. Razmere so slabe, česar se vodstvo že dolgo časa zaveda, vendar kljub temu ni sposobno presoje, da bi morali lastništvo prepustiti komu drugemu. "Zdaj jokati, ko so izčrpane vse opcije; priti na vlado, naj zdaj to rešuje ob tem, da so lastniki ob kupovanju trdili, kako bo vse drugače, je seveda neresno. Take argumente težko sprejmemo," je sklenil.

V Levici zahtevajo sklic izredne seje parlamentarnega odbora za finance

Na dogajanje v Adrii Airways pa so se danes odzvali tudi v stranki Levica ter ob tem poudarili predvsem zgrešenost privatizacije pred tremi leti. 

"To je zadnji v nizu dokazov, da je privatizacija napačen in zgrešen korak, ki ima resne posledice tako za zaposlene v privatiziranih podjetjih kot tudi za družbo širše. Videli smo primere Mercatorja, Heliosa ter NKBM in to jasno kaže, da privatizacija ni način, ki bi reševal težave teh podjetji," je pred vložitvijo zahteve za sklic povedal poslanec Matej T. Vatovec.

Poslanec Levice Matej T. Vatovec.
Poslanec Levice Matej T. Vatovec. FOTO: Bobo

V Levici so prepričani, da je popolnoma nesprejemljivo, da je bi država na kakršenkoli način subvencionirala ali reševala 4K Invest, ki je iz Adrie v tujino izčrpal milijone evrov. "Danes zato predlagamo, da se opravi pregled kupoprodajne pogodbe in zavez, ki so bile najverjetneje kršene, ter poskuša pogodbo izpodbijati. Obenem pa predlagamo, da se podpre zaposlene v Adrii in skupaj z njimi ustanovi novo letalsko družbo tako, ki bi jo soupravljali. Naše predloge smo zapisali v zahtevi za sklic nujne seje odbora DZ za finance, ki bo še danes vložena v državnozborsko proceduro," so zapisali v stranki. 

Ob tem so spomnili, da so že leta 2016, ko se je sedanjemu lastniku našega nacionalnega letalskega prevoznika za drobiž prodajalo kapitalskem skladu 4K Invest, na različnih odborih opozarjali, da je to zelo nevarna igra, ki bo imela za družbo in Slovenijo hude posledice. "V samo treh letih je prišlo do izčrpavanja, krčenje obsega poslovanja, erodiranja kvalitete storitev in zdaj dokončno uničenja letalskega prevoznika. Zdaj ko je nacionalni operater, ki je na nek način tudi blagovna znamka države, pod tem skladom postal nacionalna sramota in pristal med najslabše ocenjenimi letalskimi družbami."

Počivalšek: Za reševanje zelo malo časa

Odpovedi letov Adrie Airways so povzročile rast povpraševanja, boljšo zasedenost letal in povečevanje zmogljivosti pri drugih prevoznikih, ki letijo z Brnika. Povečalo se je tudi zanimanje novih prevoznikov za letenje z Letališče Jožeta Pučnika. Posledice težav Adrie Airways pa med drugim postopoma že čutijo tudi okoliška letališča v Zagrebu, Ronkah in Gradcu.

Problematika Adrie Airways sicer še vedno intenzivno zaposluje tudi predstavnike vlade. Možnosti za pomoč države so namreč omejene. Družba je bila namreč dokapitalizirana leta 2011 s 70 milijonov evrov, do nove možnosti za dokapitalizacijo pa mora preteči deset let. "Adria ima definitivno neodgovornega lastnika, ki jo je pripeljal do tega, da ostaja brez letal. Za reševanje tako resnega položaja imamo zelo malo časa," je po srečanju s piloti v sredo povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Dejal je, da bo država skušala pomagati Adrii Airways v okviru zakonskih možnosti, na ministrstvu za infrastrukturo pa so pripravili predlog zakona, s katerim bi v primeru stečaja družbe omogočili ohranitev letalskih povezav Slovenije s svetom. Po tem predlogu bi določene linije financirala država.

Vodstvo družbe nadaljuje z iskanjem morebitnega partnerja, ki bi Adrii lahko pomagal.
Vodstvo družbe nadaljuje z iskanjem morebitnega partnerja, ki bi Adrii lahko pomagal. FOTO: Miro Majcen

Po nekaterih podatkih zanimanje za prevzem Adrijinih povezav med prevozniki obstaja. Po pisanju portala sierra5 naj bi v tem primeru namesto Adrie začeli leteti avstrijski Austrian, nemška Lufthansa, švicarski Swissin in belgijski Brussels airlines, vsem pa gre na roko tudi zaključena poletna sezona in s tem proste kapacitete. Air Serbia, ki Ljubljano povezuje z Beogradom, potnikom že ponuja znižane cene in večje letalo Airbus A319.

Adrii še teden dni, da predloži potrjen finančni načrt

​​​​​​​Zaradi začasne zaustavitve letalskih operacij je na tleh v torek in sredo ostalo 3700 potnikov, odpovedanih pa je bilo 158 letov. Družba je tudi za petek odpovedala večino poletov.

Sicer pa je agencija za civilno letalstvo dala Adrii Airways na voljo še teden dni, da predloži potrjen finančni načrt prestrukturiranja, sicer ji bo odvzela licenco za letenje. V tednu dni mora pripraviti potrjen načrt prestrukturiranja, podkrepljen med drugim s podpisanimi najemnimi pogodbami za letala in vpisom v spričevalo letalskega prevoznika. 

Rok Marolt, direktor agencije, je v sredo povedal, da je v spričevalo letalskega prevoznika od prvotnih 18 vpisanih še 10 letal, šest letal tipa CRJ in štiri letala tipa Saab, a imajo tudi za vsa še preostala letala CRJ zahtevek za izpis, vendar še čakajo na potrebno dokumentacijo. Poleg tega je več od teh letal prizemljenih.

Adria je ostala tudi brez vseh Airbusovih letal.
Adria je ostala tudi brez vseh Airbusovih letal. FOTO: Miro Majcen

Finančno poročilo: Adria je v preteklem letu imela 19 milijonov čiste izgube

Finance so objavile še revidirano finančno poročilo Adrie Airways za lansko leto, iz katerega je razvidno, da je čista izguba družbe leta 2018 znašala 18,95 milijona evrov, potem ko je bila v letu 2017 pri 5,44 milijona evrih. Prihodki so se medtem lani okrepili za 12,5 odstotka na 179,08 milijona evrov. 

Glede na poročilo je imela Adria še leta 2017 2,63 milijona evrov kapitala, lani pa je bil ta že negativen, in sicer v višini 14,19 milijona evrov.

Dolgoročne obveznosti družbe so skupaj dosegle 21,5 milijona evrov, kratkoročne pa 54,6 milijona evrov.

Revizor je poročilu namenil mnenje s pridržkom, in sicer med drugim zato, ker je ocenil, da Adria decembra 2016 v resnici ni izgubila nadzora nad blagovno znamko. V skladu s tem računovodska obravnava podjetja za obdobje od leta 2016 naprej po njegovem mnenju ni privedla do poštenega prikaza ekonomske vrednosti dogodkov.

Po njegovih izračunih bi moralo biti v nekonsolidiranih računovodskih izkazih stanje terjatev konec leta 2018 zmanjšano za 5,6 milijona evrov, konec leta 2017 pa za 5,4 milijona evrov. Stanje obveznosti bi moralo biti medtem za konec leta 2018 zmanjšano za 0,8 milijona evrov, nakopičena izguba pa povečana za 4,8 milijona evrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (122)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Krainerland
28. 09. 2019 16.12
+2
Dokapitalizacija na dokapitalizacijo,firma ki brez državne pomoči ne preživi ni vredna nič, torej bolje stečaj. Sicer pa vemo najboljši lastniki so tujci, ta primer bolj izjema. Pogledaš kdo je prodajal in komu, vse jasno.
Krainerland
28. 09. 2019 16.10
-3
Levica bo rešila kdo pa drugi hihi
mentorhercul
28. 09. 2019 14.53
-1
Pa kaj ima država v privat firmi. Lastniki naj jo sanirajo al pa pokopljejo kar jim je ljubše, zakaj spet denar naš od državljanov, da se polnijo privat malhe! Saj je veliko drugih prevoznikov!
picijulka1
27. 09. 2019 13.16
-1
Torek in sredo ostalo na tleh 3700 potnikov in v zvezi s tem odpovedanih 158 letov. 24 potnikov na let. In to bi politiki radi rešili. BV. To je posel za kombi prevoznike.
Brabus
27. 09. 2019 09.49
+4
Levaki, strnite vrste in odkupite Adrijo z svojim denarjem, tudi nakradenem, ni panike, samo državno blagajno se ne dotikat.
Brabus
27. 09. 2019 09.44
+1
Ja, banda lopovska. Urvati nas prehitevajo z vseh strani , pa še vmes.Lizanje riti Plenkota se že obrestuje.
agnus
26. 09. 2019 21.36
+4
Prezapletene mahinacije, da bi jih razumel. Vem le to, če bi v svojem gospodinjstvu tako posloval bi bili lačni ali pa siti v zaporu. Ps. Ni država prodala Adrie, prodala jo je takratna vlada, ki naj bo poklicana na odgovornost. #siti v zaporu#
Ferenc Godina
26. 09. 2019 21.17
+11
Kdo je Adrio Airways prodal skladu 4K Invest Miro Cerar Zdravko Pocivalsek Marko Jazbec Damjan Belic
Krainerland
28. 09. 2019 16.25
-1
Ferenc Godina
26. 09. 2019 21.16
+5
4K Invest v tem času zgolj izčrpaval družbo in je pričakoval, da bo država dokapitalizirala družbo, ali pa ji ponudila ugodna posojila. Ker pač lahko izsiljujejo. In naši “odločevalci” bodo verjetno popustili zaradi vsega populizma in pritiskov javnosti, ki se ji smilijo zaposleni v podjetju.
Ferenc Godina
26. 09. 2019 21.14
+6
Adrie Airways še ni dobila svojega konca. Agencija za civilno letalstvo je Adrii dala še par dni časa, da ji predložijo potrjen finančni načrt prestrukturiranja, sicer ji bodo vzeli licenco. V dokapitalizacijo Adrie je šlo preko 85 milijonov evrov. Glede na to, da je bila Adria Airways prodana skladu 4K Invest leta 2016 je zanimivo kdo je sodeloval pri prodaji Adrie Airways.
Koral
26. 09. 2019 20.32
+5
Končno propadla,obstajajo tudi drugi,cenejši,boljši in profesionalni prevozniki.Austrian airlines,Niki,Turkish airlines in še in še.
tedoVV2HCmedo
26. 09. 2019 20.12
+12
"...vendar pa letalska družba ni več v lasti države." Tudi NLB in NKBM nista bila uradno v državni lasti, ko so se izvajale dokapitalizacije. Ampak banke so koristne, ker tam politiki in drugi kriminalci perejo denar. Zato se naša oblast ne sekira za Adrio.
poneumljanje
26. 09. 2019 20.28
+3
Lažeš, nobenega, kjer država ni bila solastnik niso dokapitalizirali
Tavullia46
26. 09. 2019 20.08
-2
Buče.... Condor tudi ni v lasti države pa ga le ta rešuje iz Cookovih krempljev.... ssmi ritolizniki na oblasti.
poneumljanje
26. 09. 2019 20.30
+3
Zakaj lažeš, Condor je dobro stoječa nemška firma, ki bo s pomočjo države prevzele Cooka !
jazzie12
26. 09. 2019 19.57
+3
Mizar s 6 popravci bo že vedel.
poneumljanje
26. 09. 2019 20.09
-1
Ti si pa očitno v 2 razredu osnovne šole svojo kariaro dokončal. Kaj si zdaj totengrober ?
Carmenlula
26. 09. 2019 19.50
+32
Šarec ni prodal te Firme, Šarec za propad in slabo poslovanje pač ni odgovoren, ni kriv za to tako rekoč kriminalno zgodbo, je pa lahko kazensko in materialno odgovoren v kolikor pristane na reševanje tuje ne Slovenske Firme, tujega privat. zasebnega lastnika, ni jasno kaj osebje tu kokodaka, kje je lastnik zakaj ne kokodakajo tam. Slovenski parlament še pomisliti ne sme, da bi reševal to propadlo Firmo brez enega centa premoženja. Lepo bi bilo da jim povedo gospoda rešujte vaše probleme pri lastniku v Nemčiji.
hondica
26. 09. 2019 19.36
-4
Žal mu je za družine zaposlenih, za zaposlene pa ne. #šarcizmi
Voyager3000
26. 09. 2019 19.29
+32
Če bo prišli do pomoči Adriji sedaj ali v stečaju, do subvencioniranja povezav, je potrebno kazensko in odškodninsko preganjati takšne odločevalce. Lahko odprejo novo družbo, ampak z lastnim denarjem. Trg z 2 milijonoma prebivalcev pač vseh neumnosti ne prenese.
tron3
26. 09. 2019 19.29
-2
Zaposleni na Adriji mediji in vsi ostali ne motite Sarkota ker igra vlogo predsednika Vaše negodovanje in godrnjanje ni v scenariju zato ga ne motite igralsko komicnih uzitkih.
poneumljanje
26. 09. 2019 20.10
+2
Carmenlula
26. 09. 2019 19.26
+22
Ne Adriji ne zgodbam kot so Blok 6, Makete, Žilne opornice, Dars, Vegrad, Tovarna Polzela, Tam, Mura. Elkroj, ne umiranju na obroke in podobno takoj zapret. Zadeva z ADRIJO Ad acta.
Eastman
26. 09. 2019 19.08
-24
Edini, ki jim je še kaj do Adrie so v Levici... smešno ravno njih vsi tako pljuvajo.
Brabus
27. 09. 2019 09.47
+3
Eastman, povabi Mesca,Kordiša in Vijoleto, ter odkupite Adrijo.