Slovenski letalski prevoznik Adria Airways, ki je v postopku prodaje, je v prvem polletju prepeljal 549.272 potnikov, kar je 15 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. V rednem prometu so v prvih šestih mesecih prepeljali 470.397 potnikov, kar je 13 odstotkov več kot v enakem lanskem obdobju, v čarterskem pa 78.875, kar predstavlja 27-odstotno rast.
Podatkov o tem, koliko prihodkov so ustvarili v prvih šestih mesecih in koliko je v tem obdobju dosegel izid iz poslovanja, še nimajo. Kakšna so njihova pričakovanja za celotno leto, prav tako ne razkrivajo. "Končni rezultat je odvisen predvsem od poslovanja v poletnih mesecih, zato o izidu še ne moremo govoriti," so povedali.
Rezervacije sicer kažejo dobro, finančne krize v Grčiji, kjer bo v nedeljo potekal referendum o pogojih za mednarodno finančno pomoč, pa zaenkrat še ne občutijo, so pojasnili.
Adria Airways v poletnem voznem redu opravlja tudi čarterske lete v Grčijo, in sicer v Heraklion in Solun, na Rodos, Kos, Hios, Samos, Santorini, Karpatos, Kefalonijo, Zakintos, Skiatos, Lezbos in na Lefkas oziroma Prevezo, je razvidno iz voznega reda.
Slovenski letalski prevoznik, ki je na seznamu 15 podjetij za privatizacijo, je sicer v postopku prodaje. Družba KPMG, ki Slovenskemu državnemu holdingu (SDH) svetuje pri postopku prodaje 91,58-odstotnega deleža Adrie Airways, je ta teden objavila poziv za izkaz interesa za nakup deleža. Država ima v lasti 69,87-odstotni delež, ki ga upravlja SDH, Družba za upravljanje terjatev bank je lastnica 19,63-odstotnega deleža, SDH pa ima 2,08-odstotni delež.
Predsednik uprave Mark Anžur prodajnega postopka ni želel komentirati, je pa januarja, ko so prodajalci podpisali sporazum o skupnem nastopu pri prodaji delnic, dejal, da bi se bilo bolje osredotočiti na kakšno manjšo letalsko družbo ali finančnega investitorja. Večje letalske družbe, kot je nemška Lufthansa, imajo namreč tudi svoje težave. Kdo bi lahko bil zainteresiran za nakup slovenskega letalskega prevoznika, takrat sicer ni želel špekulirati.
Zadnji postopek prodaje Adrie Airways se je končal neuspešno. Začel se je avgusta 2012, ko je nekdanja Agencija za upravljanje kapitalskih naložb RS, ki je zastopala državo, objavila mednarodni poziv za javno zbiranje ponudb za 74,87-odstotni delež v slovenskem letalskem prevozniku. Poleg države so ga prodajale še Nova Ljubljanska banka, Abanka Vipa, PDP, Hypo Alpe Adria Bank in Unicredit banka Slovenija.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.