Ministrstvo za gospodarstvo zagotavlja, da bodo tako kot v primeru ormoškega Safila tudi v primeru podjetja Adient Slovenj Gradec, iskali vse možne rešitve za zaposlene. Kot so dodali, se zavedajo stiske, v kateri so se znašli: "Naredili bomo vse, kar je v naši moči, da delavkam in delavcem pomagamo.Na ministrstvo smo prejeli tudi vabilo v samo podjetje, na katerega se bomo v najkrajšem možnem času seveda odzvali."
Informacija o napovedanem odpuščanju v Slovenj Gradcu je bila tako za delavce kot sindikat veliko presenečenje, saj zaposleni po lanskem odpuščanju 119 delavcev v Adientu nadaljnjih odpuščanj glede na napovedi, da je dela dovolj do leta 2025, niso pričakovali.
'Ne vem, kje bodo ti ljudje dobili službo'
Sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, ki pokriva območje Koroške, Jaka Šilak, je v izjavi za novinarje povedal, da bodo zapiranju tovarne ostro nasprotovali. "Ne vidimo razloga, zakaj se je lastnik tako odločil. Upamo, da bomo lahko z raznimi pritiski in pogovori lastnika prepričali o drugačnem mnenju." Vlado je pri tem pozval, naj se vključi v pogajanja z lastniki, ali pa naj "nam pove, katera delovna mesta bo ponudila ljudem, ki bodo ostali brez službe". Ocenjuje, da bo v Mislinjski dolini brez službe ostalo od 10 do 15 odstotkov ljudi, kar predstavlja za to območje veliko socialno bombo. "Časi so taki, da ne vem, kje bodo ti ljudje dobili službo," dodaja Šilak.
Veliko zaposlenih je starejših, nad 50 letom starosti, kar pomeni, da so težje zaposljivi, je dodala Jolanda Lašič, regijska sekretarka ZSSS Podravje in Koroške. Tovarna ne deluje slabo in ni v rdečih številkah, zato so še toliko bolj presenečeni nad napovedanim zaprtjem tovarne. V drugem tednu bodo opravili pogovore z vodstvom in ga poskušali prepričati, da ne gre v zaprtje.
Predsednik podjetniškega sindikata Bojan Rošer pa je v izjavi za javnost dejal, da so bili delavci v šoku, ko so včeraj izvedeli informacijo o zaprtju. Lani so odpustili 120 zaposlenih, predstavljen pa je bil tudi petletni načrt podjetja, zato večjih odpuščanj v tem obdobju niso pričakovali.
Proizvodnjo bodo začeli seliti julija, dokončno pa se bo obrat zaprl maja prihodnje leto. Kam bodo selili proizvodnjo, Rošer ne ve. "Trenutno imamo dela dovolj za delavce v podjetju. Do danes še nisem videl rdečih številk v podjetju. Izpolnjevali smo vse dogovorjene plane, kot podjetje smo na vrhuncu pri kvaliteti," je še dodal.
Podatkov o tem, kam se bo selila proizvodnja iz Slovenj Gradca, Rošer nima. Znano je le, da naj bi se selitev začela julija, sam pa predvideva, da v več različnih Adientovih obratov.
Predstavnik sveta delavcev Igor Hovnik je dodal, da so podatki kazali, da so bili v Slovenj Gradcu cenovno dražji kot ostali obrati. Dražja kot denimo na Češkem, Slovaškem in v Srbiji naj bi bila v Slovenj Gradcu predvsem delovna sila.
Lastniki: K odločitvi prispevali slabe napovedi in poslabšanje stroškovne konkurenčnosti
Spomnimo, da je predstavnik ameriške multinacionalke Adient v sredo zaposlene v slovenjgraški tovarni, kjer izdelujejo sestavne dele za avtomobilske sedeže in notranjo opremo avtomobilov, obvestil, da bodo do konca letošnjega leta tovarno v Slovenj Gradcu zaprli in da bo s tem delo izgubilo 430 zaposlenih. Do konca leta bo z ustavitvijo proizvodnje delo izgubilo 412 ljudi, še 18 pa maja prihodnje leto.
"Lokalno in regionalno poslovodstvo si je močno prizadevalo, da bi pridobilo nove poslovne priložnosti za tovarno v Slovenj Gradcu, a pomembnejših rezultatov niso dosegli," je za STA pisno pojasnila direktorica komuniciranja za območje Evrope in Afrike pri Adientu Claudia Steinhoff.
K odločitvi za zaprtje tovarne v Slovenj Gradcu so prispevali slabe napovedi za prihodnje in poslabšanje stroškovne konkurenčnosti, so ob tem v sporočilu za javnost zapisali v Adientu in dodali, da so sicer skrbno preverili vse alternativne scenarije za ohranitev proizvodnje in zaposlenih v Slovenj Gradcu. Na tej lokaciji, kjer je 430 zaposlenih, izdelujejo sestavne dele za avtomobilske sedeže in notranjo opremo avtomobilov, lastniki pa so delavce o načrtovanem zaprtju obrata obvestili v sredo.
"Na žalost zaradi pritiskov na stroške v avtomobilski industriji, ki jih je vpliv epidemije še povečal, analize niso pokazale druge možnosti kot zaprtje tovarne," so zapisali v Adientu.
V Sloveniji ima Adient proizvodni obrat tudi v Novem mestu, kjer izdelujejo sedežne garniture za vozila znamke Renault in Daimler, ki se prodajajo v Sloveniji, na evropskem trgu in na Kitajskem. V letu 2019 je imelo to podjetje v povprečju 295 zaposlenih, kažejo podatki iz zadnjega objavljenega poslovnega poročila.
Predstavnik tega podjetja Borut Varga je za STA danes povedal, da Adient v novomeškem obratu ničesar ne zapira in da torej vse ostaja, kot je.
Na ministrstvu za delo zaskrbljeni ob napovedanih odpuščanjih v Safilu in Adientu
Na pristojnem ministrstvu so zaskrbljeni zaradi napovedi odpuščanj v družbi Adient. "Ohranjanje zaposlenosti, delovnih mest in zagotavljanje socialne varnosti delavkam in delavcem je namreč naša ključna skrb in ena od pomembnih prioritet ministra Janeza Ciglerja Kralja. Temu so namenjeni tudi številni interventni ukrepi za preprečevanje in odpravljanja posledic epidemije covida-19 na trgu dela, s katerimi smo že pomagali ohraniti okoli 300.000 delovnih mest in s tem brezposelnost ohranili pod povprečjem EU," so navedli.
Ob tem so dodali, da imajo na voljo številne ukrepe aktivne politike zaposlovanja, ki so namenjeni čimprejšnji vključitvi delavk in delavcev, ki so izgubili službo ali so v postopku izgube, nazaj na trg dela.
'Velik udarec za Slovenj Gradec'
O načrtovanem zaprtju tovarne je direktor Adienta Tomaž Primožič v sredo obvestil tudi župana Mestne občine Slovenj Gradec Tilna Kluglerja. Tudi zanj je bila informacija presenečenje. "To bo velik udarec za Slovenj Gradec, predvsem bo to velik udarec za vse zaposlene v Adientu," je za STA danes dejal Klugler. Veliko zaposlenih je prav iz slovenjgraške občine.
Klugler se zavzema za to, da preverijo vse možnosti pomoči zaposlenim. Predvidoma v petek bo zato imel sestanek s Primožičem, povabil bo tudi predstavnike Gospodarske zbornice Slovenije, je napovedal.
V SD zaradi Adienta za skupno sejo odborov DZ za gospodarstvo in za delo
Poslanec SD Jani Prednik je zaradi odpuščanja napovedal poslansko vprašanje predsedniku vlade in najavil sklic skupne seje odbora za gospodarstvo in odbora za delo, družino in socialne zadeve. "Skupaj 550 ljudi v tem podjetju (120 lani, 430 zdaj), 300 ogroženih delovnih mest v Lekovem obratu na Prevaljah in številna manjša odpuščanja predstavljajo socialno bombo za Koroško. Vlada mora ukrepati za zaščito delovnih mest in koordinirano pomoč pri zagotovitvi novih delovnih mest."
Boji se, da odločitev za zaprtje Adientove tovarne na Koroškem ni osamljen primer, ampak "začetek plazu stečajev in odpuščanj". Zato je po njegovih besedah nujna koordinirana aktivnost za pomoč brezposelnim in za ohranitev delovnih mest. "Tovrstne napovedi namreč kažejo, da vladna gospodarska politika ne deluje," je poudaril.
Največje odpuščanje na Koroškem po letu 2010
Za vodjo koroških uradov za delo Zavoda RS za zaposlovanje Jasmino Uršič je napoved nepričakovana in šokantna. Za STA je danes izpostavila, da po stečaju Preventovih družb doslej tako velikega odpuščanja na Koroškem ni bilo. Nazadnje je pred enim mesecem šla v stečaj družba Ravne Presses, brez služb je takrat ostalo 54 delavcev.
Iz podjetja Adient se na zavod za zaposlovanje še niso obrnili, je povedala Uršičeva, ki pa pravi, da so trenutno razmere na koroškem trgu dela stabilne v smislu, da je ogromno potreb po zaposlenih z izobrazbo do pete stopnje, torej za poklice v predelovalni dejavnosti, kovinarstvu, gradbeništvu, lesarstvu, logistiki in podobno.
Za nekaj delavcev iz proizvodnje – ti imajo določeno delovno kondicijo in ročne spretnosti – so po besedah Uršičeve trenutno na Koroškem možnosti zaposlitve, a ne za tako veliko število.
Večjo težavo za ponovno zaposlitev pa vidi za tiste strokovnjake iz Adienta, ki imajo višjo stopnjo izobrazbe, za tehnologe, prodajo, nabavo in podobno. Na Koroškem je namreč manj razpisanih delovnih mest z dodano vrednostjo.
Trenutno je na Koroškem registrirano brezposelnih 2416 oseb, ta podatek že kar nekaj časa ni bil tako nizek, je še dejala Uršičeva. Kljub enoletnim drugačnim razmeram na trgu dela in kljub epidemiji covida-19 se trg dela na Koroškem namreč ni tako zelo spremenil v negativno smer, razpisanih delovnih mest je od poletja precej, je še povedala Uršičeva.
KOMENTARJI (262)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.