Koroški industrialci se s strahom ozirajo proti Nemčiji. Ker je spodnjesaška avtomobilistična industrija ustavila stroje, je tudi nekdanji gospodarski up Prevent svoje delavce poslal na prisilni dopust. Prihodnji teden bo na prisilni dopust odšlo kar 900 delavcev, največ žensk.
Slovenjgraško podjetje, ki je še vedno največji in najpomembnejši delodajalec v eni najbolj zapostavljenih slovenskih regij, po novoletnem puču v upravi strmo drvi navzdol. Lastniški spori – največji delničarji so dokončno obračunali s kriznim menedžerjem Borutom Mehom –, pretirana osredotočenost na volkswagnovo proizvodnjo in predvidena prodaja podjetja, ki so ga za vzor postavljali vodilni slovenski menedžerji in politiki, so že pokazali zobe štiri tisoč zaposlenim doma in po svetu.
V Sloveniji ima Prevent zaposlenih okoli 1860 delavcev. Že pred časom so uvedli 36-urni delovnik, vendar je kriza v avtomobilski industriji tako velika, da bo več kot polovica vseh zaposlenih v Preventu do nadaljnjega ostala doma.
S prihodnjim tednom bo brez dela še 130 delavcev ameriško-nemške podružnice Johnson Controls. Tudi drugi steber slovenjgraškega gospodarstva drastično izgublja naročila za avtomobilsko opremo. Koncern, ki je velik del poslov zaradi nižje proizvodnje že premaknil v Srbijo, bo odpustil skoraj tretjino od 800 zaposlenih. Ker gre za pretežno starejšo delovno silo, se Koroški obeta pravi socialni bum.
Samo decembra in januarja se je v regiji brezposelnost povečala za 37 odstotkov. Skupaj je na Koroškem brez dela že več kot 3100 ljudi, očitno pa najhujša kriza šele prihaja.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.