Vlada je danes obravnavala predlog zakona o državnih jamstvih za investicijske posle podjetij, a ga še ni poslala v obravnavo v DZ. Skupni znesek garancij države je predviden do višine 800 milijonov evrov oz. za posameznega upravičenca do 300 milijonov evrov, je po seji povedal finančni minister Franc Križanič.
Odprtih ostaja še nekaj vprašanj, je o zakonu, s katerim namerava vlada podpreti prodor slovenskega gospodarstva na trge zunaj EU, na novinarski konferenci po seji vlade povedal Križanič. Med njimi je izpostavil vprašanje definicije tako izvoznega posla kot podjetja upravičenca, vprašanje načina izvajanja nadzora ter vprašanje sestave komisije za dodeljevanje garancij.
"Glede na velike investicijske projekte, ki se obetajo v tujini, se je vlada odločila, da bo podprla prodor slovenskega gospodarstva na trge izven EU s posebnim garantnim zakonom," je pojasnil Križanič.
Upravičenci bodo morali biti kapitalsko dovolj močni
Upravičenci po tem zakonu bodo morali izpolnjevati določene pogoje, je opozoril minister. Tako bodo morali nastopati v okviru konzorcija podjetij, ki med seboj niso lastniško prepletena in so kapitalsko dovolj močna, da kot konzorcij lahko jamčijo s svojim premoženjem za morebiten regresni zahtevek države. Poleg tega vlada razmišlja tudi o jamstvu z osebnim premoženjem uprave upravičenca.
Celoten posel, ki ga bo podprla država, bo moral finančno teči preko banke oz. vsaj filiale s sedežem v Sloveniji, od njega pa bo moralo imeti korist tudi slovensko gospodarstvo, je še povedal Križanič. Ta korist bo opredeljena kot dodana vrednost, ki se izkazuje v Sloveniji, v višini vsaj 20 odstotkov celotnega posla.
Pripravo zakona o državnih jamstvih za investicijske posle podjetij je predsednik vlade Borut Pahor napovedal prejšnji mesec, potem ko je SCT sklenil velik posel v Libiji. Kot je tedaj pojasnil, so se v številnih državah, ne samo v Libiji, kjer so slovenska podjetja sklenila konkretne posle, ti posli izkazali za preambiciozne za finančne zmogljivosti posameznih podjetij.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.