Ameriški kongres je danes z administracijo ameriškega predsednika Georgea Busha dosegel načelni dogovor 700 milijard dolarjev vrednega načrta za rešitev ameriške finančne krize. Predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi je ob tem pojasnila, da je doseženi osnutek dogovora pred nadaljnjimi postopki najprej potrebno prenesti na papir.
"Še veliko dela bomo imeli, da dogovor dokončamo, vendar mislim, da smo na pravi poti," je ob doseženem dogovoru povedal ameriški finančni minister Henry Paulson, ki je sodeloval v maratonskih pogajanjih. Predstavniki kongresa so že izrazili upanje, da bi predstavniški dom o dogovoru glasoval že v ponedeljek, nato pa naj bi v prihodnjih dneh sledilo še glasovanje v senatu.
Dogovor predvideva, da bi finančno ministrstvo odkupilo dolgove, ki so si jih finančne inštitucije nakopičili skupaj z nakopičenjem hipotek. Denar naj bi kreditodajalcem, ki so se v finančni krizi znašli v velikih težavah, omogočil nadaljnje zagotavljanje kreditov, vlada pa bo kasneje pakete posojil s popustom poskušala prodati po najboljši možni ceni.
Glavne točke dogovora je že pretekli teden predlagala Busheva administracija na čelu s Paulsonom, ki si prizadeva, da bi načrt uspel prepričati kongres, kjer imajo večino demokrati. Ti vztrajajo predvsem pri zahtevah po večjem nadzoru nad načrtom, po zaščiti kreditojemalcev, po pomoči lastnikom nepremičnin, ki se soočajo z rubeži, in po omejitvah plač direktorjev podjetij, ki bi jim država pomagala.
Vse zahteve so v osnutek dogovora vključili, kljub temu pa je jedro dogovora še vedno takšno, kot si ga je prvotno zamislil Bush. Zadovoljstvo ob sprejetem osnutku dogovora so med drugimi že izrazili v Beli hiši. Tiskovni predstavnik Tony Fratto je poudaril, da "cenijo prizadevanja obeh strank za dogovor o tem perečem in nujnem vprašanju".
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.